Üniversite öğrencileri, yağ fabrikasını gezdi

Üniversite öğrencileri, yağ fabrikasını gezdi
Üniversite öğrencileri, yağ fabrikasını gezdi
- Diyarbakır Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde okuyan 40 öğrenci, Lice'de faaliyet gösteren Lice Amedist Yağ ve Yem Fabrikası'nı gezdi.

DİYARBAKIR (AA) - Diyarbakır Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde okuyan 40 öğrenci , Lice'de faaliyet gösteren Lice Amedist Yağ ve Yem Fabrikası'nı gezdi.

Öğrenciler, Prof Dr. Tahsin Söğüt eşliğinde fabrikadaki yağ üretim, dolum ünitesi, rafine tesisi ve  laboratuarı gezerek, sıvı yağın üretimden dağıtım aşamasına kadar geçen süreci yerinde gözlemleme fırsatı buldu.

Lice Amedist Yağ ve Yem Fabrikası Genel Müdürü Muammer Dişçioğlu ve Fabrika Müdürü Ünsal Maltaş, yağın üretilmesi, yağların kalite ve analizlerinin yapılma aşamaları hakkında bilgi verdi.

Dişçioğlu, kendileri açısından ziyaretin oldukça faydalı geçtiğini ve fabrikaların Lice'de olmasının Lice'nin ekonomik olarak gelişmesinde çok önemli bir rol oynadığını söyledi.

İlçenin artık sanayileşmeye ve gelişmeye ihtiyacı olduğunu dile getiren Dişçioğlu, "Lice'nin yatırım programlarıyla ön plana alınıp dışa açılması gerekir. İşsizlik  ve geri kalmışlık, Lice'nin maküs talihi olmaması gerekir. Lice Amedist Yağ ve Yem Fabrikaları'nın üretimde yapacağı hamlelerle Lice daha gelişecek" dedi.

Söğüt ise, "Öğrencilerimiz, sıvı yağın, üretimden dağıtım aşamasına kadar geçen süreci yerinde gözlemleme fırsatı buldu. Bizlerin fabrikayı gezmemizi sağlayan fabrika yetkililerine teşekkür ediyorum" diye konuştu.