Vatandaşın seyahat özgürlüğüne "terör" engeli

Vatandaşın seyahat özgürlüğüne "terör" engeli
Vatandaşın seyahat özgürlüğüne "terör" engeli
- Terör örgütü PKK'nın, "Çözüm Süreci" ile silah bırakma sorumluluğunu yerine getirmesi beklenirken, yol kesme, araç yakma, yola mayın döşeme eylemlerini sürdürmesi vatandaşların en temel haklarından biri olan seyahat özgürlüğünü engelliyor - Doğu ve Güneydoğu'da yaşanan terör olayları nedeniyle güvenlik endişesi taşıyan vatandaşların havayolu ulaşımına yönelmesi, karayolu ulaşımını tercih edenlerin sayısında dikkat çekici düşüşe neden oldu - Büyük İstanbul Otogarında firma yetkilisi Şemmuz Sukuti: - "İşler yüzde 70 azaldı. Önceki yıllarda bu dönemde bölgeye dolu giden otobüslerimiz şimdi 15 kişiyle yola çıkıyor" - Diyarbakır Otobüsçüler Derneği Başkanı Özgen: - "Vatandaşlar karayoluyla yolculuk yaptığında çok tedirgin. Bölgede yaşanan olaylar nedeniyle tur organizasyonları da iptal ediliyor" - Van Otogarında firma sorumlusu Bengi Soylu: - "Yolcu sayımızda büyük düşüş var. Gelen yolcular da bize, 'yolda sıkıntı var mı?', 'başımıza bir şey gelir mi?' diye soruyor" - Yolcu Ertuğrul Belen: - "Keşke terör son bulsa, herkesin seyehat özgürlüğü olsa da, insanlar başka bölgelere olduğu gibi bu bölgeye de rahatlıkla gelebilse"

DİYARBAKIR/VAN (AA) - EKİP - "Çözüm Süreci" ile silah bırakma sorumluluğunu yerine getirmesi beklenen terör örgütü PKK 'nın, yol kesme, araç yakma, yola mayın döşeme eylemlerini sürdürmesi vatandaşların seyahat özgürlüğüne engel oluyor.

Bölücü terör örgütünün güvenli ulaşımı tehdit eden eylemlerini artırması nedeniyle karayoluyla seyahat edecek vatandaşlar daha pahalı olan hava ulaşımına yöneliyor.

Yollarının kesilmesinden, yola mayın döşenmesinden, seyehat ettikleri araçlarının yakılmasından endişe duyan vatandaşların, zorunlu olarak havayolu ulaşımını tercih etmesi bölgeye sefer yapan uçaklarda doluluk oranını yüzde 100'e çıkarırken, havalimanlarındaki yolcu trafiğinde de yüzde 40 civarında artışa neden oldu.

Çözüm Süreci'nde bölge illerine huzurla seyehat eden, bölgeden de aynı yollarla batı illerine giden vatandaşlar, son bir aydır PKK'nın karayollarında araç yakma, yol kesme ve insan kaçırma eylemleriyle tedirgin.

Bölge halkı seyahat özgürlüğünün kısıtlanmasına, otobüs firmaları da yolcu kapasitesinin düşmesine tepki gösterirken, huzuru akamate uğratmaya yönelik saldırıların son bulmasını diliyor.

- İstanbul

Büyük İstanbul Otogarı'ndan Doğu ve Güneydoğu'ya sefer düzenleyen otobüslerin doluluk oranının önceki yıllara göre azaldığı gözlendi. 

Son günlerde bölgede yaşanan terör olayları, bu bölgelere yapılan otobüs seyahatlerini de olumsuz etkiledi.

Büyük İstanbul Otogarı'ndan hizmet veren otobüs firmalarının yetkilileri, bilet satışlarının büyük ölçüde azaldığını belirtti.

Firma yetkilisi Şemmuz Sukuti AA muhabirine, seferlerde doluluk oranının düştüğünü, bundan sadece yolcuların değil otobüsçülerin de rahatsızlık duyduğunu aktardı.

Sukuti, "İşler yüzde 70 azaldı. Önceki yıllarda bu dönemde bölgeye dolu giden otobüslerimiz şimdi 15 kişiyle yola çıkıyor" ifadesini kullandı.

Bir firmada bilet satış görevlisi Sinem Özilter, bazı vatandaşların yaşanan olaylardan duyduğu korku üzerine yolculuklarını iptal ettiğini söyledi.

Geçen hafta bir yolcunun 'Ben sakallıyım şu anda olaylar var bölgeye gitmek istemiyorum. Sırf sakallı olduğum için başıma  gelir' diyerek biletini iptal ettiğini" belirten Özilter, bölgedeki terör olaylarından dolayı vatandaşların uçak yolculuğuna yöneldiğini dile getirdi.

- Diyarbakır

Diyarbakır Otobüsçüler Derneği Başkanı Aydın Özgen, terör olaylarının seyahat etmek isteyen vatandaşları tedirgin ettiğini bildirdi.

"Vatandaşlar karayoluyla yolculuk yaptığında çok tedirgin. Bölgede yaşanan olaylar nedeniyle tur organizasyonları da iptal ediliyor" diyen Özgen, vatandaşların havayolu ulaşımına daha fazla ilgi gösterdiğine dikkati çekti.

Özgen, "Havayolu ulaşımında emniyet tedbirleri üst safhada. En ufak şüphede valiz dahi açılıyor. Vatandaşlar uçakta kendilerini emniyette hissediyor. Şu anda karayolu taşımacılığında böyle bir güvenlik yok" dedi

Diyarbakır Otogarında firma sahibi Zülküf Özkaçar, başka bölgelerden insanların Doğu ve Güneydoğu'ya gelirken endişe duyduğunu anlattı.

Bölgedeki vatandaşlarından olaylardan duyduğu korku nedeniyle batıya gitmek istediğini ifade eden Özkaçar, "İnsanlar bu yaşananlardan rahatsızlık duyuyor. Bu durum hem bizi hem yolcuları olumsuz etkiliyor. İnsanlar uçakta yer bulamadığında otobüsleri tercih ediyor" diye konuştu.

Özkaçar, geçen yıl bu mevsimde otobüslerin tam kapasite çalıştığını bu nedenle ihtiyaç doğrultusunda Gaziantep ve Şanlıurfa'dan otobüs getirerek ek sefer yaptıklarını vurgulayarak, son dönemde artan olaylardan dolayı bölge gezilerinin yapılmadığını, bu nedenle mağduriyet yaşadıklarını söyledi.

Çözüm Süreci'nin devam etmesini istediklerini vurgulayan Özkaçar, insanların huzurla ve güvenle seyehat edebilmesini arzu ettiklerini belirtti.

Diyarbakır'dan Kırklareli'ne giden Hasan Saymadi, havayolunu karayolundan daha güvenli bulduklarını dile getirdi.

Saymadi, yaşanan olayların insanları tedirgin ettiğine işaret ederek, "Sürekli patlama ve araç yakma haberlerini alıyoruz. İnsanlar karayolunun güvenliğine nasıl itibar etsin?" ifadesini kullandı.

Diyarbakır Havalimanı'nda yolcu trafiğinde temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre hareketlilik yaşandığı görüldü.

Geçen yılın temmuz ayına göre uçak seferlerinde yüzde 15 (bin 337), yolcu sayısında yüzde 41 (202 bin 160), yük, posta ve bagaj trafiğinde ise yüzde 32 artış yaşandığı belirtildi.

- Van

Van Otogarı'ndaki firma yetkilileri, gelen yolcu sayısının giden yolcu sayısına göre büyük oranda azaldığını belirterek, bunun örgütün eylemlerinden kaynaklandığı değerlendirmesinde bulundular.

Firma çalışanı Necdet Aslan, terör olaylarının diğer sektörleri olduğu kadar ulaşımı da olumsuz etkilediğini anlattı.

Firma sorumlusu Bengi Soylu, yolcuların kendilerine saldırılardan dolayı tedirgin olduklarını, korktuklarını ifade ettiklerini aktardı. 

Soylu, "Yolcu sayımızda büyük düşüş var. Gelen yolcular da bize, 'yolda sıkıntı var mı?', 'başımıza bir şey gelir mi?' diye soruyor. Bu sorunun bir an önce çözülmesini istiyoruz" ifadesini kullandı.

Otobüs şoförü Erkan Bayri, memurların ve üniversite öğrencilerinin bölgeye gelmekten imtina ettiğini belirtti.

Yolcu sayısında bu nedenle düşüş olduğunu vurgulayan Bayri, "Ekmeğimiz yolcuya bağlı. Yolcu varsa kazanırız, yoksa kazanamayız. Samsun'da günde 200 otobüs yolcu taşınırken, bizde 30 otobüs sefere çıkıyor. Bu olaylar olduğu sürece ne yatırım ne iş olur" dedi.

Havayolu şirketlerine bölgede yoğun bilet talebi yaşanırken, Van'da Ferit Melen Havalimanı ile Hakkari'nin Yüksekova ilçesindeki Selahaddin Eyyubi Havalimanı her geçen gün yolcu kapasitesini artırıyor.

Yolculardan İsmail Can, güvenlik güçlerinin bölgede elinden geldiğince vatandaşın güvenliğini sağlamaya çalıştığını, ancak terör örgütünün saldırılarına devam ettiğini dile getirdi.

Can, saldırıların son bulmasını ve bölgenin huzura kavuşmasını temenni ettiklerini anlatarak, uçak yolculuğunu güvenilir olduğu için tercih ettiğini aktardı.

Hakkari'de vatani görevini tamamladığını ve terhis olduğunu ifade eden Ertuğrul Belen, "Keşke terör son bulsa, devletin üzerindeki bu külfet kalksa, herkesin seyehat özgürlüğü olsa da, insanlar başka bölgelere olduğu gibi bu bölgeye de rahatlıkla gelebilse" diye konuştu.

- Hakkari

Olaylar nedeniyle yapımı 5 yılda tamamlanan ve son bir ayda da 6 kez güvenlik nedeniyle bazı uçak seferleri iptal edilen Selahaddin Eyyubi Havalimanı haftada 10 uçağın iniş-kalkış yaptığı iki aylık sürede 22 bin yolcunun taşındığı çok önemli bir havalimanı haline geldi.

Hakkarili vatandaşlar, yol kesme, araç yakma ve mayınlı saldırı tehlikesine karşı ulaşımda havayolunu tercih ettiklerini belirtiyor.

- Muş

Muş Şehirlerarası Otobüs Terminali'ndeki firma yetkililerinden Aslan Aktaş, olaylar nedeniyle vatandaşların yolculuğa çıkarken temkinli olduğunu bildirdi.

Aktaş, seyahate çıkanların yolların güvenli olup olmadığı yönünde kendilerine sorular yönelttiğine işaret ederek, yaşanan olaylar nedeniyle yolcu kapasitesinin her geçen gün düştüğünü vurguladı.

Firma yetkilisi Mirzeydin Emre, batıdaki vatandaşların bölgeye gelmeye korktuğunu anlatarak, kardeşçe yaşamak istediklerini, insanların bölgeye rahatlıkla gelebilmesini istediklerini aktardı.

Hamdullah Gündüz de, olayların maddi ve manevi zarara neden olduğuna dikkati çekerek, "Muş- Diyarbakır-Kulp yolunda patlatılan köprü nedeniyle bu yolu kullanamıyoruz. Bitlis üzerinden Diyarbakır'a gidiyoruz. Yolumuzu uzatan bu durum da başka bir mağduriyet" dedi.

- Mardin

Mardin'de temmuz ayında geçen yılın temmuz ayına oranla hava ulaşımını tercih edenlerin sayısında yüzde 22 artış meydana geldi.

Yolculardan Adem Demir, havayoluyla seyahati daha güvenli bulduğunu söyledi.

Balıkesir'den askerliğini yapmak üzere Mardin'e gelen Nazif Kutlu, uçağı güvenli olduğu için tercih ettiğini söyledi.

Mardin Şehirlerarası Otobüs Terminalindeki firma yetkilileri, bölgede son zamanlarda yaşanan olayların şehirlerarası yolcu taşımacılığını olumsuz etkilediğini, bölgeye gelen yolcu sayısında büyük düşüş yaşandığını belirtti.

İzmir'den karayolu ile Mardin'e gelen Mesrure Güroğlu, bölgede yaşanan olayları basından takip ettiklerini, olaylar nedeniyle Mardin'e korku içinde geldiklerini anlattı.

Yakınlarının Mardin'e gitmemeleri yönünde uyarılarda bulunduğunu ifade eden Güroğlu, "Buraya can güvenliği korkusuyla geldik. Ancak artık tüm Türkiye 'deki insanların huzur içinde yaşaması lazım" diye konuştu.

- Bingöl

Geçen yıl temmuz ayında Bingöl'de 9 bin 369 kişi havayolu ulaşımını tercih ederken, bu yıl bu sayı 11 bin 510'a yükseldi.

Olayların etkisiyle bu yıl temmuz ve ağustos aylarında kentteki uçak seferlerinde doluluk oranı yüzde 100'e ulaşırken yolcu trafiğinde de yüzde 35 civarında artış yaşandı.

- Siirt

Siirt'te geçen yıla oranla kente gelen yolcu sayısında azalma kentten giden yolcu sayısında da artış görüldüğü belirtildi.

Turizmci Mehmet Reşit Demir, bölgede geçmiş yıllarda meydana gelen terör olaylarını yeniden yaşamaktan korkan vatandaşların göç ettiğini söyledi.

Giden yolcularda geçmiş yıllara oranla yüzde 30 artış gözlendiğini ifade eden Demir, önceki yıllarda ilden giden yolcu sayısında bu yoğunluğun olmadığını anlattı.

- Batman 

Firma yetkililerinden Faik Furan, kente gelen yolcu sayısında azalma, kentten giden yolcu sayısında ise artış olduğunu söyledi.

Furan sefer sayısını artırmalarına rağmen yolcu sayısının sürekli düştüğünü, Batman'dan batıdaki illere günde 70'i aşkın sefer yapıldığını kaydetti.