Yasin Börü ve arkadaşları için kurban eti dağıtıldı

Yasin Börü ve arkadaşları için kurban eti dağıtıldı
Yasin Börü ve arkadaşları için kurban eti dağıtıldı
- Türkiye'nin çeşitli yerlerinden kente gelen sivil toplum temsilcisi ve aktivistler, "Yasin Börü'nün ulaştıramadığı kurban etini sizler ulaştırın" kampanyası kapsamında, ihtiyaç sahiplerine kurban eti dağıttı

DİYARBAKIR (AA) - DAEŞ'i protesto bahanesiyle 6-7 Ekim 2014'te gerçekleştirilen izinsiz gösterilerde, yoksul ailelere kurban eti paketlerini dağıtırken vahşice katledilen Yasin Börü ve arkadaşları anısına katledildikleri mahallede kurban eti dağıtıldı.

Geçen yıl Kurban Bayramı'nın 4. günü bir dernek tarafından hazırlanan kurban eti paketlerini ihtiyaç sahibi ailelere dağıtırken saldırıya ve işkenceye maruz kalan, sığındıkları binanın 3. katından atılarak öldürülen Yasin Börü (16), Hasan Gökgöz (26), Hüseyin Dakak (19) ve Riyat Güneş'ın anısına "Yasin Börü'nün ulaştıramadığı kurban etini sizler ulaştırın" kampanyası düzenlendi.

Umut Kervanı Yardım Platformu öncülüğünde düzenlenen kampanya kapsamanında Türkiye 'nin çeşitli yerlerinden gelen sivil toplum temsilcisi ve aktivistler tarafından Yasin Börü ve arkadaşları anısına katledildikleri mahallede ihtiyaç sahiplerine kurban eti dağıtıldı.

Şehit ve Tutuklu Aileleri Platformu adına İstanbul 'dan gelen Recai Yurdan, 4 ay önce Yasin ve arkadaşları adına kurban kampanyası başlattıklarını belirtti.

"Onlar kurban eti dağıtacak iken Allah'a kurban oldular. Bizde bu kampanya için buraya gelmiş bulunmaktayız. Yasin Börü ve arkadaşları kalleşçe ve alçakça bir şekilde şehit edildiler. Bizlerde onların bıraktığı görevi, sembol olan şehitlerimizi her zaman anmalıyız" diyen Yurdan, bu kampanyayı ilerleyen yıllarda geliştireceklerini ifade etti.

Mavi Marmara Gazisi Zeki Kaya da Yasin Börü ve arkadaşları adına kurban eti dağıtacaklarını söyledi.

Yasin Börü ve arkadaşlarının mazlumiyetinin tüm dünyada ve Türkiye'de ses getirdiğini vurgulayan Kaya, şöyle konuştu:

"Burada bulunmamızın sebebi malumunuz şehitlerimizin geçen sene bu zamanlar kurban edilişinin yıl dönümü olarak, bizlerde bu olaya kayıtsız kalmamak için, şehitlerimizle kucaklaşmak için onların yanındayız. Onların davalarını ve onların mücadelesini gönülden paylaşıyoruz. İnanıyoruz ki onların şehadeti tüm Müslümanların kucaklaşmasına, Doğu'nun ve Batı'nın pekişmesine vesile olacaktır." 

Gazze'deki mazlumların haykırışı adına Mavi Marmara gemisine bindiklerini belirten Kaya, "Gazze'de yaşanan mazlumiyeti dünya gördü ve bu mazlumiyetin aynısı şu anda da burada yaşanmaktadır. Nasıl ki Mavi Marmara'da bir mücadele verildi ve bunu dünya gördü artık bölgedeki Müslümanların mazlumiyetini de bütün dünya duyacak" dedi.

- Mardin

Mardin'in Kızıltepe ilçesinde de "Yasin Börü'nün yarım kalan işini tamamlamaya var mısınız?" sloganıyla "Rahmet Gıda Bankası" tarafından kurban kesildi.

Kesilen kurbanların ilçedeki yetim ve muhtaç ailelere dağıtılacağını belirten, Kızıltepe Rahmet Gıda Bankası Başkanı Mehmet Şirin Öz, şunları kaydetti:

"Geçen sene kurban bayramında kurban eti dağıtırken katledilen Yasin Börü ve arkadaşlarının yarım kalan işinin tamamlamak için Rahmet Gıda Bankası olarak bir çalışma başlatmıştık. Hayırseverler tarafından bağışlanan 60 küçük baş ve 1 büyük baş hayvanın kesimini yaptık. İnşallah ilçede bulunan yetim ve muhtaç ailelere dağıtacağız."