Yeni İhya Der Başkanı Baran'ın öldürülmesi

Yeni İhya Der Başkanı Baran'ın öldürülmesi
Yeni İhya Der Başkanı Baran'ın öldürülmesi
- Diyarbakır'da Yeni İhya Der Başkanı ve HÜDA PAR üyesi Aytaç Baran öldürülmesi olayını gerçekleştirdiği iddiasıyla biri tutuklu 2 sanık hakkında, ağırlaştırılmış müebbet ve 6 yıldan 13 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı - İddianamede, bir gizli tanığın, "Olaydan yaklaşık bir hafta önce bir dernekte YDG-H tarafından toplantı yapıldığı, toplantıya terör örgütü PKK mensubu 3 kişinin de katıldığı" yönündeki ifadesine de ver verildi - İddianameyi kabul eden 5. Ağır Ceza Mahkemesi, "güvenlik" gerekçesiyle davanın başka bir ilde görülmesi talebiyle dosyayı Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne gönderdi

DİYARBAKIR (AA) - AZİZ ASLAN - Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde Yeni İhya Der Başkanı ve HÜDA PAR üyesi Aytaç Baran'ı öldürülmesi olayını gerçekleştirdikleri iddiasıyla biri tutuklu 2 sanık hakkında, ağırlaştırılmış müebbet ve 6 yıldan 13 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianame, 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede, Baran'ın 9 Haziran'da Yenişehir ilçesi Şehitlik Mahallesi Gençlik Destek Merkezi önünde kimliği belirlenemeyen kişiler tarafından açılan ateş sonucu yaralandığı ve kaldırıldığı Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi'nde hayatını kaybettiği belirtildi.

Baran'a yönelik saldırının ardından olay yeri ve çevresinde çatışma çıktığı anımsatılan iddianamede, çatışmada Bayram Özelçi, Bayram Dağtan ve Mehmet Emin Esen'in yaşamını yitirdiği kaydedildi.

- Olay öncesi toplantı yapılmış

İddianamede, olayla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında gizli tanık "Mermer"in ifadesine de yer verildi.

Mermer'in, olaydan yaklaşık bir hafta önce Şehitlik Mahallesi'ndeki Eşit Özgür Yurttaş Derneği'nde toplantı yapıldığını belirttiğine değinilen iddianamede, gizli tanık ifadesine ilişkin şunlar kaydedildi:

"YDG-H tarafından gerçekleştirilen toplantıya örgütün kırsal alanından 3 kişi de katıldı. Toplantıya Firaz, Mehmet, Ahmet, Diyadin ve Baran isimli kişiler de katıldı. Toplantıdan sonra keşif işlemlerini Firaz'ın yaptığını duydum. Ölüm olayının gerçekleştiği gün başında beyaz şapka bulunan Firaz'ı elinde silahla olay yerinden kaçarken gördüm."

Gizli tanık "Mermer"in ifadesinde belirttiği "Diyadin" isimli kişinin tutuklu sanık Diyaddin G. olduğunun anlaşıldığı bildirilen iddianamede, fotoğraf teşhis tutanağında Sezgin D. olarak belirtilen kişinin de "Firaz" adlı kişi olduğunun tespit edildiği vurgulandı.

- Aynı silah daha önce bir yaralama olayında kullanılmış

İddianamede, olayda kullanılan silahın uzmanlarca incelenmesi sonucu hazırlanan raporda, olay yerinde bulunan 9x19 milimetre çapında 6 kovanın tespit edilemeyen olaylar arşivinde yer alan F.A'nın yaralanması olayında kullanılan 3 kovan ile benzerlik gösterdiği ve aynı silahtan çıktığının belirlendiği aktarıldı.

F.A'nın da ifadesine ilişkin iddianamede, "Sanık Sezgin D. terör örgütü PKK içerisinde faaliyet yürütmüş ve kırsal alana gidip gelmiştir. Örgüt mensuplarıyla görüşme yapmış ve kırsal alana eleman temin etmiştir" denildi.

İddianamede, tutuklu sanık Diyaddin G ile hakkında yakalama kararı bulunan Sezgin D'nin, "Tasarlayarak adam öldürmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" ve "Ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma" suçlarından 6 yıldan 13 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

5. Ağır Ceza Mahkemesinin, "güvenlik" gerekçesiyle davanın başka bir ilde görülmesi talebiyle dosyayı Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne gönderdiği öğrenildi.

- Olayın geçmişi

Diyarbakır'da İhya Der Başkanı ve HÜDA PAR üyesi Aytaç Baran, 9 Haziran'da uğradığı silahlı saldırıda hayatını kaybetmiş, saldırının ardından çıkan olaylarda 3 kişi ölmüş, 11 kişi de yaralanmıştı.

Baran'ın öldürülmesi olayının ardından kentte çıkan olaylara karıştıkları iddiasıyla haklarında dava açılan şüphelilerden M.Ç, M.F, B.F, E.Ç, M.P, H.D, M.D, C.A. hakkında 5 yıldan 10 yıla; Y.T, Y.D, S.D, B.K, M.Y, F.Ö, İ.A ve A.D. hakkında da 6 yıldan 13 yıla kadar, "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan hapis cezası istenmişti.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesinin iddianameyi kabul ettikten sonra dava dosyasının güvenlik gerekçesiyle başka ile nakli konusundaki talebi, Diyarbakır Valiliği ve Cumhuriyet Başsavcılığınca değerlendirilmiş, Adalet Bakanlığına gönderilen taleplere ilişkin değerlendirme sonucunda Yargıtay 5. Ceza Dairesi, dosyanın Kayseri Ağır Ceza Mahkemesine nakline karar vermişti.