Yeşilay Haftası

Yeşilay Haftası
Yeşilay Haftası
MARDİN (AA) - Yeşilay Haftası kapsamında Mardin'de çeşitli etkinlikler düzenlendi.Türkiye Yeşilay Cemiyeti Mardin Şubesince Nuri Saruhan Camisi...

MARDİN (AA) - Yeşilay Haftası kapsamında Mardin'de çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Mardin Şubesince Nuri Saruhan Camisi Toplantı Salonunda zararlı alışkanlıklar anlatıldı.

Programda konuşan Mardin Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, 95 yıldır her türlü zararlı alışkanlıklar ve çeşitli bağımlılıklarla mücadele eden Yeşilay Cemiyetinin çalışmalarını takdirle karşıladıklarını belirtti.

Mardin Sağlık Müdürü Mehmet Derviş ise her ay bir hastane inşa edecek kadar paranın sigaraya harcandığını ifade etti.

Derviş, şöyle konuştu:

"Mardin'in 800 bin nüfusu var, bu nüfusun 400 bini yetişkin ve bu yetişkin nüfusun yüzde 40'ının sigara içtiğini tahmin ediyoruz. Bu da 160 bin kişiye denk geliyor. Bu rakam aylık 1 milyon 600 bin liraya tekabül ediyor. Bunu aylık hesapladığınız zaman 48 milyon lira gibi bir tutara ulaşıyoruz. 300 Yataklı Mardin Devlet Hastanesinin ihale bedeli ise 45 milyon liradır. Yani bir ayda sigaraya verdiğimiz parayla her ay Mardin'e bir hastane inşa edebiliriz."

Yeşilay Cemiyeti Mardin Şube Başkanı Lütfü Günlüoğlu da zararlı alışkanlıklar konusunda herkese sorumluluklar düştüğünü söyledi.

Günlüoğlu, "Zararlı alışkanlıklar ile mücadele eden Yeşilay Cemiyeti gençliğimizi tehdit eden tek sorun alkol bağımlılığı olarak kalmamış, sigara, uyuşturucu madde, fuhuş gibi farklı sorunlar da zaman içerisinde tehdit haline gelmiştir" dedi.

Program kapsamında Yeşilay'a üye olan Elif Dağ, Fasih Aslan, Hasan Ağalday, Mehmet Murat Özdemir ve Hızır Güloz'a sertifika verildi.


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Sigara

  ,

  lira

  ,

  zaman

  ,

  ihale

  ,

  Aslan