Ağızdaki acı su reflü belirtisi

Ağızdaki acı su reflü belirtisi
Ağızdaki acı su reflü belirtisi

Reflü mide sıvılarının boğaza kadar gelmesiyle oluşuyor. Mide içeriği nefesborusuna kaçarsa zatürreeye de yol açıyor. Sürekli alkol ve sigara tüketimi reflü riskini artırıyor.

Her yemek sonrası ağza acı su gelmesi ve boğaza bir şey takılmış hissiyle beliren reflü, mideden kaynaklı bir hastalık. Ancak diş çürükleri, sinüzit, orta kulak iltihabı ve uyku bozukluklarıyla da ilişkisi var
Haber: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK / Arşivi

Son zamanlarda her yemek sonrası ağzınıza gelen acı sudan, boynunuza yayılan ağrılardan ve göğsünüzdeki yanmadan yakınıyorsanız, dikkat! Size bu şikayetleri yaşatan reflü olabilir. Reflü bazen kendini ağız kokusu, boğazda yanma hissiyle de belli edebiliyor
Dr. Hüseyin Alkım, reflünün toplumdaki gelişmişlik düzeyi ve şehirli yaşam tarzıyla birlikte arttığını anlattı: 

Reflü nedir?
Mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasına denir. 

Yaygın görülen bir hastalık mı?
Evet. Toplumun yüzde 30-60’ında reflü şikayetleri var. Görülme sıklığı gelişmişlik düzeyiyle ve büyük şehir yaşam tarzıyla doğru orantılı artıyor. 

Reflünün sebepleri neler?
Normalde yemek borusuyla mide arasında mide içeriğinin kaçmasına engel olan mekanizmalar (yemek borusu alt uç sfinkteri ve diyafram) bulunur. Ayrıca yemek borusuna kaçan mide içeriği, yemek borusunun hareketleri ve salgıladığı sıvılarla hızlı şekilde temizlenir. İşte, bu koruyucu mekanizmaların bir veya birkaçının bozulduğu durumlarda reflü gelişir. Mide fıtığı, aşırı kilolu olma, düzensiz beslenme, sigara içilmesi, alkol tüketilmesi, gazlı içecekler, aşırı yağlı gıdalar bu mekanizmaları bozarak reflü gelişmesine neden olur. 

Beslenme biçiminin reflü üzerindeki etkisi nedir?
Reflünün temel sebeplerinden biri yaşam tarzı ise diğeri beslenmedir. Üç ana ve üç ara öğün tarzında beslenin. Büyük şehirlerde yaygın olarak yapıldığı gibi bütün gün aç kalıp veya geçiştirip gece midenizi tıka basa dolduruyorsanız reflüye davetiye çıkarıyorsunuz demektir. Bu tarz beslenme kilo artışına da neden olur. Yapılması gereken, ağırlıkla gündüzleri yenilmesi, gece hafif bir şeyler tüketilmesi ve yatmadan önceki son iki - üç  saatte hiçbir şey yenmemesidir.

Hangi gıdalar reflü şikayetlerini artırır?
* Kafein içerenler: Kola, çay, kahve ve çikolata.

* Asit içerenler: Kola, sirke, turunçgiller, vişne ve her türlü meyve suyu.

* Gazlı içecekler: Soda.

* Yağlı gıdalar: Kızartmalar, fast-food, yoğun salçalı, soslu veya mayonezli gıdalar. 

* Alkol: Özellikle şarap ve bira gibi mayalı içkiler.

* Çok sıcak ve çok soğuk yiyecekler.

* Nane, köri ve domates. 

Bunların hiç tüketilmemesi gerekiyor?
Hayır, bu gıdaların hiçbiri yasak değil. Sadece kontrollü tüketilmeliler. 

Stres reflüye neden olur mu?
Stres reflü şikayetlerinin ortaya çıkmasına neden olur. Muhtemelen mide asit salgısını arttırması ve vücudun duyarlılığının artması nedeniyle buna yol açar. Ancak stres tek başına reflü gelişmesine neden olmaz.

Reflünün belirtileri neler?
Reflünün klasik belirtileri; göğüs ortasında yanma, ağza acı su gelmesi, yenilen yemeklerin geri ağza gelmesi ve göğüs orta alt kesimde ağrıdır. Bazen yutma güçlüğü olabilir. Ağız kokusu, geğirti, hıçkırık ve yemek yerken ağrı daha nadir görülen belirtileridir.

Reflünün yemek borusu dışında belirtileri var mı?
Evet var. Boğaz ağrısı, boğazda yanma ve boğazda bir şey varmış hissi, boğazı sık sık temizleme ihtiyacı gibi belirtiler de sık görülür. Özellikle geceleri artan öksürük, ses kısıklığı ve astım nöbetlerinin sebebi reflü olabilir. Reflünün diş çürükleri, sinüzit, orta kulak iltihapları ve uyku bozukluklarıyla da ilişkisi var. 

Zatürreeye yol açabilir mi?
Evet, yol açabilir. Eğer yemek borusuna kaçan mide içeriği yukarıya kadar gelip nefes borusuna da kaçarsa zatürreeye neden olabilir. Bu daha çok gece yatarken veya hastanede yatan hastalarda görülür.

Kimlerde risk yüksek?
Şişmanlarda, sigara içenlerde, sürekli alkol tüketenlerde, düzensiz yaşayıp beslenenlerde, mide fıtığı (hiatus hernisi) olanlarda, yemek borusunun kas hastalıklarında risk daha yüksektir.

Nasıl tedavi edilir?
Geçerli iki tedavi şekli var. Biri proton pompası inhibitörleri dediğimiz ilaçlarla ve başka asit azaltıcı veya anti-reflü ilaçlarla yapılan ilaç tedavisidir. Diğeri ise ‘fundoplikasyon’ denen ameliyat tedavisidir.  Henüz deneme aşamasında olan ama başarıları en fazla 6 ay ile sınırlı olan endoskopik tedavi yöntemleri de var.

İlaçların ömür boyu kullanılması mı gerekiyor?
Bir kısım hastada ömür boyu kullanılması gerekebilir. Ama beslenme ve yaşam tarzıyla ilgili önlemleri uygulayabilen hastalarda hayat boyu ilaca gerek kalmaz. Bu grup hastada da zaman zaman nüksler gelişir. Bu durumda önerilen üç-altı ay süreli ilaç tedavilerdir.

İlaçların yan etkileri var mı?
Her ilaçta olduğu gibi bu ilaçların da alerjik yan etkileri var. Uzun yıllar boyunca devamlı kullanıldığında kemik erimesini artırabileceği ve midedeki bazı hücrelerin çoğalmasına neden olabileceği düşünülüyor. Ama bu konuda kesin kanıtlar yok. Bu nedenle bu ilaçları devamlı kullanan kişilerin endoskopik takibe alınmalarında ve zaman zaman kemik yoğunluğu ölçümü yaptırmalarında fayda var.

Ne zaman ameliyat gerekli?
Ameliyatın kesin zorunlu olduğu haller yok. Bu daha çok hastanın tercihine bağlı. Ama devamlı ilaç kullanmak zorunda kalan özellikle genç yaştaki hastalar için ameliyat daha uygun bir seçenek olabilir.

Kansere neden olur mu?
Reflünün yemek borusu kanseri riskini artırdığı söyleniyor. Aslında gerçek, reflünün artmasına sebep olan etmenlerin yemek borusu kanseri riskini de artırdığı şeklindedir. Ancak reflünün kanserle esas ilişkisi bir kısım hastalarda reflü yanında bulunan ‘Barrett özofagusu’ denen durumdur. ‘Barrett Özofagusu’, yemek borusunun derisinin ince bağırsak tipi deriye dönüşümü anlamına gelir. Eğer bu dönüşüm oluşmuşsa kanser riski 30 -40 kat artar. Bu nedenle ‘Barrett Özofagusu’ hastalarının yılda bir kez endoskopi ve biyopsi ile takip edilmeleri önerilir. Ayrıca reflü hastalarında gırtlak (larinks) kanseri riskinin arttığı kabul ediliyor.

YARIN: Ameliyat reflüye çözüm olabilir mi?