Check-up sendromu: Ya bir şey çıkarsa!

Check-up sendromu: Ya bir şey çıkarsa!
Check-up sendromu: Ya bir şey çıkarsa!
Hem yaptırmak istiyorum hem de korkuyorum. İyiyim çünkü. Şimdi durup dururken neden? İşte check-up'a uzaktan bakarken fikirlerim böyleydi. Randevuyu alıp bir adım daha yaklaştığımda ise panik başladı; "Ya bir şey çıkarsa!"
Haber: FERHAN KAYA POROY - fkaya@doganburda.com / Arşivi

Neydi bu check-up denen şey? Önce kısa bir tanımlama… Aslında basitçe, genel sağlık kontrolü diye tanımlanabilir. Daha detayına girersek, hiçbir şikayeti ve rahatsızlığı olmaksızın, her yaş grubundan sağlıklı bireyin düzenli aralıklarla yaptırması gereken tarama yöntemi diye açıklanabilir. İyi güzel, büyük ihtimalle doğru da ama ya bir şey çıkarsa? Neyse, kararlıyım, yaptıracağım ve start... 

Check-up günlüğü….
1 gün önce
Hastaneyi arayıp check-up için randevu aldım. Ama hâlâ kararsızım; yaptırsam mı, yaptırmasam mı? Her şey yolunda giderken neden kurcalayayım ki şimdi? Durumuma bir bakayım ki, hayatımı ona göre planlayayım! İyi planlayacağım ama tam da yılbaşı öncesi “Ciğerlerinizde bir leke var” ile başlayan bir cümle ile hayatım alt üst olmasın. Hem de çok yoğunum. Bu kadar işimin arasında... Bu düşüncelerle boğuşurken, Anadolu Sağlık Merkezi’nden mail kutuma bir form geldi… Şunlar yazıyordu... 

Check-up’a gelmeden önce nelere dikkat etmelisiniz? 
* Gebeyseniz ya da bu konuda kuşkularınız varsa işlemlere başlamadan önce mutlaka hekiminize bildiriniz. 
* Daha önce yapılmış test ve inceleme sonuçlarını lütfen beraberinizde getiriniz. 
* Randevunuza şekersiz çay, kahve, sakız vb. dahil hiçbir şey yiyip içmeden geliniz (10-12 saatlik bir gece açlığı yeterlidir). 
* Düzenli olarak aspirin kullanıyorsanız ve check-up paketinizde ‘Dışkıda gizli kan testi’ varsa, beş gün
önceden aspirin almayı bırakınız. 
* Efor testi için spor kıyafet ve spor ayakkabılarınızı yanınızda getirmeyi unutmayınız. 
* Kadınlar için check-up mensturasyon (adet) günlerine rastlamamalıdır. 
* Kullanmakta olduğunuz kalp, tansiyon vb. ilaçları ve varsa diger preparatları alttaki alana yazınız ve bize gönderiniz. 
* Gelmeden iki gün önce alkol almayın. 

Sorulara cevap… 
* Birinci maddede sorun yok. Hamile değilim, kuşkum yok! 2 tane doğurdum, yeter. 
* Mevcut test sonucum da var. 
* Sorun yok, sabah kahvesi içmeden yola çıkmayı sevmesem de katlanacağım artık! 
* Aspirini sadece başım ağrıdığında kullanırım, bugün başım da ağrımıyor. 
* Efor testi için ayakkabıları da unutmayacağım! Hatta ben abartıp eşofman da götüreyim, rahat olur! 
* Adet dönemimin son günündeyim ama yarın bitmiş oluyor, herhalde sorun olmaz! 
* Düzenli kullandığım bir ilaç var ama kahvaltıdan sonra alınıyor. Aç gideceğimize göre ilacı da almayayım. 
* Çok geç! Dün bir davet vardı, bir bardak beyaz şarap içtim bile… 

Form da tamam. Bir adım daha yaklaştım check-up’a….
Aslında iyi yapıyorum bence. Gitmeliyim. Varsa bir şey, önlem almalıyım. Arada bir başıma ağrı da giriyor zaten, beyinimde bir anevrizma olmasın? Bazen spor olsun diye 10’uncu kata kadar merdivenle çıkıyorum, tıkanıyorum. Kalbim hızla atmaya başlıyor. Acaba kalbimde bir şey mi var? Damarlarımdan biri daralmaya başlamış olmasın! Hele hele bir de Ceyda Gölcüklü’nün ölümünden sonra acaba sinsice ilerleyen bir pankreas kanseri olabilir mi?
Herkesin yaşadığı bu karmaşık duyguları bir psikiyatrist görüşü ile destekledim. Hemen bir psikiyatriste danıştım. “Acaba ben hastalık hastası mı oldum, nedir bu korku?”
Dr. Zafer Atasoy şöyle dedi: “Sadece siz değil birçok kişi, özellikle de sağlıklı insanlar check-up gibi kontrolleri yaptırmadan önce bu tip korkular yaşıyor. Her şeyin yolunda gittiğini düşünerek gidiyorsunuz ancak yine de oradan bir sorunla dönme ihtimaliniz var. Bu şüphe size kafanızda birçok kurgular yaptırıyor. Özellikle de ailenizle ilgili hastalıklar gözünüzün önüne geliyor. Bu doğal bir davranış. Burada esas sorunlu davranış, bir şeyler şüphelenip bunu ötelemek. Eğer kişinin check-up yaptırmak gibi bir imkanı varsa bunu yılda bir kez yaptırmasının ve muhtemel riskleri ortadan kaldırmasının ne sakıncası var ki! Sorunlu olan davranış aklında bir şüphe ile yaşayıp bunu ortadan kaldırma yönünde bir girişimde bulunmamak.”
Randevum Anadolu Sağlık Merkezi’nde, saat 08.30’da olduğu için geceden çantamı hazırladım. Çok da zor olmadı. Spora gitmek üzere hep hazır duran çantamı alıp çıkıverdim. Eşofman, tişört, efor testi için spor ayakkabı… Yol boyu yine aklımda aynı soru vardı; “Ya bir şey çıkarsa!”
Check-up hostesi Yasemin Arslan beni güleryüzle karşıladı ve üst kattaki check-up merkezine çıktık. Kayıt işlemleri yapıldıktan sonra VIP check-up hizmeti alanlara sunulan özel odaya aldılar beni. Eşofman ve spor ayakkabılar giyildi. İlk durak laboratvuar. Rahat bir koltuğa oturduktan sonra kanım alındı. Tansiyon, nabız ölçümlerinin ardından kilo ve boy ölçümü de yapıldı. Sonra doktor muayenesi için Sibel Güney’in odasına girdim. Sibel Hanım soruyor, ben cevaplıyorum; Aile öykünüz, geçirdiğiniz ameliyatlar, hastalıklar, kullandığınız ilaçlar, neyim varsa!
Sonra benim çok önem verdiğim, hatta ‘iyi doktor muayenesinden anlaşılır’ mantığıyla yaklaştığım elle muayene yapılıyor. Neyse, ilk bulgular iyi! Şimdi dıştan değil içten görüntülenme zamanı. Bakalım başıma neler gelecek? 

Yarın: Hannibal Lecter gibi oldum!