Dedektif bilezikle daha iyi cinsel hayat

Dedektif bilezikle daha iyi cinsel hayat
Dedektif bilezikle daha iyi cinsel hayat

Elektronik metabolizma bileziği cinsel ilişki yaşanan saati bile kaydediyor.

Cinsel Wellness programı iyi bir cinsel yaşamı hedefleyenlerin tercihi oldu. Programa katılanlar 2-3 gün elektronik metabolizma bileziği ile geziyor. Bu bilezik yaşanan her şeyi kaydediyor
Haber: FERHAN KAYA POROY - fkaya@doganburda.com / Arşivi

Cinsel Wellness, dünyada bilinen, Türkiye ’de ise yeni yeni duyulmaya başlayan bir kavram. Kelime anlamıyla iyi yaşam ve iyi sağlık olarak tanımlanan wellness, sağlıklı yaşam ve hayat tarzında mutlu olmak hedeflerini içerir. Herkesin ulaşmak istediği amaçtır. İşte şimdi bunun önüne bir de cinsellik eklendi. Sağlıklı yaşamı, iyi bir cinsel hayatla birlikte yaşamak gerekiyor çünkü. İşte bu kavramı ve buna bağlı sistemi Türkiye’de ilk uygulayanlar da yıllarını ürolojiye vermiş, Cerrahpaşa’da Üroloji Kliniği’ne bağlı olarak ilk ‘Cinsel Fonksiyon Bozuklukları Araştırma Birimi’ni, ardından İstanbul Üniversitesi’nde Aile Planlaması ve İnfertilite Araştırma Merkezi’ni, ardından da Türk Androloji Derneği’ni kurmuş olan Prof. Dr. Halim Hattat ve kızı Ece… Öyle ‘kızı Ece’ deyip geçmeyelim. Ece de yaşına oranla çok büyük başarılara imza atmış, genç bir doktor. Aynı zamanda bir yaşlanma uzmanı ve bu uzmanlığını cinsel yaşlanma ile ilgili araştırmalarla pekiştiriyor. İşte bu nedenle cinsellikle ilgili A’dan Z’ye her şeyi konuşacağımız bu yazı dizisinde Prof. Dr. Halim Hattat ve Ece Hattat ile buluştuk.

Cinsel Wellness nedir?
Cinsel Wellness, tüm dünyada adını yeni yeni duyurmaya başlayan bir kavram. Sağlığın tüm boyutlarını kaliteli bir cinsellikle birleştiren ve kişiyi fiziksel sağlık kadar, psikolojik ve sosyal yönden de destekleyen bir önleme, tedavi ve koruma programı.
Cinsel Wellness’in amacı ne? İnsanların daha genç olmasını ve daha iyi seks yapabilmesini mi sağlıyorsunuz?
Tüm dünyada cinsellik artık biyo-psiko-sosyal perspektiften inceleniyor. Tek bir açıdan bakılarak cinsel sorunların veya sorun olmasa da cinsel iyileşmenin sağlanması mümkün değil. Cinselliği etkileyecek damarsal, sinirsel, hormonsal faktörlerin yanı sıra, genel sağlığa ilişkin risk faktörlerinin de incelenmesi şart. Ayrıca kişinin psikolojik ve sosyal yapısı da incelenerek bir tedavi planı oluşturuluyor. Cinsel Wellness’ın amacı sağlık ve cinsellik için risk teşkil eden unsurları bulup ortaya çıkarmak, yaşam kalitesini ve mutluluğu etkileyecek durumları tespit etmek, bunları en erken ve etkili yoldan tedavi edip kişiler ile partnerlerinin hayat ve ilişki kalitelerini artırmak.
Cinsel sağlık kişinin genel sağlığından, genel sağlık da cinsel sağlıktan ayrılabilir mi?
Cinsellik, kaliteli bir yaşamın önemli bir parçasıdır. Cinsel sorun yaşayan kişilerde hayat kalitesi de düşer. Üstelik bu durum partnerlerini de etkiler. Ve sorun bir kişinin değil, iki kişinin sorunu haline gelir. Araştırmalar da gösteriyor ki cinsel sağlık genel sağlığın önemli bir göstergesi. Cinselliği etkileyen her şey kalbi, beyni ve tüm diğer sistemleri de etkiliyor. Yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, şeker hastalığı gibi hastalıklar ile beslenme, egzersiz gibi hayat tarzı yanlışları, etkilerini kalpten önce ilk olarak cinsel fonksiyonlarda gösteriyor. Cinsel bölgelere giden damarlar çok küçük olduğundan ve hassas bir hormonsal sistem üzerinde çalıştığından sorunlar ilk burada çıkıyor. Cinsel sağlığa olumsuz etki edecek risklerin ortaya çıkarılıp, varsa cinsel sorunların tedavi edilmesi genel sağlığı da olumlu etkiliyor. Biz işte bu noktadan yola çıktık. ‘Cinsel wellness ile kaliteli yaşam bir tutkudur’ sloganıyla hem cinsellik hem de kişinin genel sağlığını iyileştirmek amaçlanıyor.
Cinsel wellness sistemi nasıl çalışıyor?
Ekip, üroloji, androloji, jinekoloji, dahiliye, psikoloji, beslenme ve egzersiz üzerine uzmanlaşmış kişilerden oluşuyor. Daha iyi bir cinsellik hedefiyle cinsel wellness’a başvuran kişileri ve mümkünse partnerlerini inceleyip bir cinsel sağlık profili oluşturuyoruz. Bu plan dahilinde verilen beslenme, egzersiz önerileri, besin destekleri gerekirse cinsel sorunların medikal tedavileri, varsa dahili sorunların tespiti ve tedavisi, stres yönetimi, cinsel terapi gibi kişiye özel uygulamalardan yararlanıyoruz. Her hastamıza farklı bir tedavi protokolü oluşturuyoruz. İlk tanışma aşamasında hastalarımızın bize yaşam tarzları ile ilgili anlattıkları çok önem taşıyor. Bu nedenle günlük aktiviteleriyle ilgili bilgileri toplarken sadece onların verdikleri bilgileri yeterli görmüyoruz. 

Cinsel hafıza kaydı
Dedektif mi tutuyorsunuz?
Hayır ama elektronik bir dedektifimiz var. Bir nevi kelepçe gibi. Bunu hastanın koluna takıyoruz ve en az 2-3 gün boyunca kolundan çıkarmamasını istiyoruz. Bu bir metabolizma kayıt cihazı aslında. Gün boyu kişinin aktivitesini kayıt ediyor. Ne zaman uyuyor, ne zaman stresle karşı karşıya kalıyor, ne zaman cinsel ilişki yaşıyor, ne zaman televizyon seyrediyor, hepsi cihazın içindeki hafızaya kaydoluyor. 
Ne yapıyorsunuz bu kayıtları?
Biraz önce de söylediğim gibi, bu kayıtlar bizim için çok önemli. Hastanın yaşam tarzını, stres kaynaklarını, günlük aktiviteleri bilirsek ona wellness programı oluştururken sağlam verilerle yola çıkıyoruz demektir. Kolun üst kısmına takılan bu bileziği hastadan çıkardıktan sonra içindeki hafıza kartını bilgisayara takıyoruz ve günler içinde hastanın metabolizma iniş çıkışlarını izliyoruz.
Bu sistemle hangi cinsel sorunları tedavi ediyorsunuz?
Erkeklerde sertleşme sorunu, boşalma problemleri ve cinsel isteksizlik; kadınlarda cinsel isteksizlik, uyarılma, orgazm sorunları ile cinsel ağrı hastalıkları ve özellikle de vajinismusu bu kapsamda inceliyoruz. Ayrıca cinsel hayatlarında daha fazla tatmin ve heyecan isteyen çiftlere de yardımcı oluyoruz. 
Cinsel wellness açısından cinsel sorun yaşayan çiftlere nasıl yaklaşırsınız, hangi tedavi yöntemlerini uygularsınız?Cinsellikte eski heyecanı yakalayamayan, hem cinsel açıdan hem de ilişki yönünden sorun yaşayan çiftler bize başvurduğunda çifti birlikte değerlendiriyoruz. Bunu yaparken her partnerle ayrı ayrı görüşmeler de düzenliyoruz. Sorunun ne zaman, nasıl başladığını, eşlik edebilecek sağlık sorunlarını, yaşam tarzlarını, cinsel hayatlarını, ilişki kalitesini, sosyal ortamı, stres seviyelerini sorguluyoruz. Bir takım testlerle cinsel sorunlara yol açabilecek veya cinsel isteği azaltabilecek bir sorun olup olmadığını araştırıyoruz. Sorunu kesin olarak belirlendikten sonra çifte en uygun tedavi seçeneklerini belirliyoruz. Vajinismus, ilk gece korkusu, cinsel isteksizlik, sertleşme sorunu, erken boşalma, kadındaki orgazm problemleri, cinsel ağrı hastalıklarını bu protokole uygun tedavi ediyoruz.
Ne zaman doktora başvurmak gerekir?
Cinsel performanstaki azalma veya başarısızlık istikrarlı bir şekilde devam ederse mutlaka doktora başvurmak gerekir. Biz genelde bu sorunları 2-3 ayı aşkın süre devam kişilerin doktora başvurmasını öneriyoruz. Çünkü bu ciddi bir sorun var demektir.
Yarın: Cinsellikte Türkiye gerçekleri

Türkiye’de cinsel mutluluğu engelleyen faktörler
Türk toplumunda cinsellik hâlâ bir tabu. Cinsellik konuşulması ayıp bir konu olarak algılanıyor. Aile içinde cinsel eğitim verilmiyor. Bu nedenle pek çok yanlış bilgi ve şehir efsanesi doğuyor. Birçok kişi partnerleriyle bile bu konuyu konuşmaktan kaçınıyor. Sonuçta bir cinsel sorun olduğunda (ki dünyada her üç yetişkinden biri en az bir cinsel sorun yaşıyor) insanlar sessizce acı çekiyor. Türkiye’de her 10 kişiden yalnızca biri doktora başvuruyor. Kulaktan dolma bilgilerle yanlış tedaviler uyguluyor. Örneğin performans ilaçlarını kullanıp fayda görmeyenler “Bu bile işe yaramadı” diyerek cinsellikten uzaklaşıyor. Oysa sertleşme sorunun altında hormonsal bir problem yatıyorsa önce hormonsal tedavi yapılması gerekiyor. Yapılmazsa sertleşme ilaçları yardımcı olmuyor. Bu hastalar doktora başvurmadıklarından doğru tedaviye ulaşamıyor. Cinsel sorunlar giderek büyüyor, bir kısırdöngü şeklinde partnerin de cinselliğini etkiliyor. Kısa sürede tedavi edilebilecek bir cinsel problem zamanla ilişki çatışmalarına hatta ayrılıklara yol açıyor.

Cinsellik düşmanları 
* Kilo fazlalığı ve obezite 
* Yüksek kan şekeri, tip 1 ve 2 şeker hastalığı 
* Yüksek kan basıncı 
* Yüksek LDL (kötü) kolesterol, düşük HDL (iyi) kolesterol 
* Trans ve doymuş yağlarda zengin, dengesiz ve sağlıksız bir beslenme planı 
* Hareketsiz bir yaşam 
* Aşırı gergin, sinirli, endişeli ruh hali 
* Stres 
* Depresyon 
* Uykusuzluk 
* Çeşitli ilaçlar 
* Sigara 
* Alkol 
* Uyuşturucu ve doping ilaçlar 
* Yetersiz cinsel eğitim 
* İletişim sorunları 
* Performans endişesi 
* Hormonsal dengesizlik 
* Damar problemleri 
* Sinirsel hastalıklar 
* Anatomik rahatsızlıklar