Dört dakikada işlem tamam!

Dört dakikada işlem tamam!
Dört dakikada işlem tamam!
Dr. Sinan Göker, lazer ameliyatla gözlerini sıfırlatmak isteyenlerin, kısa operasyon süreci ve sonrasıyla ilgili sorularını yanıtlıyor
Haber: FERHAN KAYA POROY / Arşivi

Kontakt lens kullanımı ameliyattan ne kadar önce bırakılmalı?
Yumuşak lens kullananlar bir hafta önce, gaz geçirgen yarı sert lens kullananlar üç hafta önce lenslerini kullanmayı bırakmalıdırlar. 

Ameliyat nasıl gerçekleşiyor ve ameliyat sırasında neler yapmam gerekiyor?
Ameliyattan 45 dakika kadar önce hastaya bir sakinleştirici verilir. Bu sayede hastanın ameliyat heyecanı giderilir. Lazer odasına girmeden hemen önce gözlerinize uyuşturucu damlalar damlatılır ve bu sayede ağrı ya da acı duymazsınız. Lazer masasına yattıktan sonra, hastanın göz kapakları antiseptik solüsyon ile silinir ve plastik bir örtüyle örtülür. Göz kapaklarını ayırmak için özel bir tel takılır ve bu sayede hasta istese de gözünü kapatamaz. Daha sonra hasta sadece mikroskobun parlak ışığını ve ortasında yeşil bir noktasal ışığı görür. Doktor ameliyat süresince bu yeşil ışıktan gözünüzü ayırmamanızı ister. 

Lazer sırasında hasta gözünü oynatırsa ne olur?
Bu çok sorulan ve hastaların çok çekindikleri bir konu. Lazer gözünüze aktif “eye-tracker” sayesinde kilitlendiği için tedavi kesintisiz olarak devam eder. Göze de zarar vermez. 

Ameliyat ne kadar sürer?
Göz başına dört dakikada tedavi tamamlanmaktadır. 

Ameliyattan sonra yapılması ve yapılmaması gerekenler nelerdir?
Ameliyat sonrası hastanın gözüne antibiyotikli damlalar damlatılır ve yolda toz toprak kaçmasını engellemek için pedlerle kapama yapılır. Hasta eve vardığında pedleri çıkarabilir ve bulanık görür. Ancak bu tamamen normal bir durumdur. Birkaç saat gözlerde yanma, batma, sulanma olabilir. Ağrı nadirdir, ancak olursa basit bir ağrı kesiciyle geçer. Hasta gözüne ellerini sürmemeli, kaşımamalı, ovalamamalıdır. Banyo yapmak, yüz yıkamak da o gün yasak. Hatta televizyon seyretmek ve kitap okumak da. 

Ya sonrası? 
* Damlalar bir hafta süreyle kullanılır ve daha sonra kesilir. 
* Gözler sert bir şekilde ovalamaktan kaçınılmalıdır (ilk ay çok önemli).
*20 gün süreyle havuz ve denize girmek sakıncalıdır. 
* 15 gün süreyle göz makyajı yapmak sakıncalıdır. 
* Tedavinin ertesi günü yapılan kontrolün ardından banyo ve duş yapabilirsiniz, ancak ilk günlerde gözünüze sabun ve şampuan kaçırmaktan kaçının. 

Gözlerim hemen sıfırlanır mı?
Operasyonun ertesi günü, çoğu hasta tatmin edici görme keskinliğine kavuşur. Numaraların tam oturması, birkaç haftayı bulabilir. Miyop hastalar, ertesi gün hafif hipermetrop olacaklardır. Bu durum geçici olup ilk günlerde okurken zorlanmaya sebep olabilir. Hipermetrop hastalar ise, ertesi gün miyop olurlar. Bu durum da geçicidir. İlk haftalarda, uzakta bulanıklık olabilir. Bir ay sonra yapılacak kontrolünüzde artık numaraların kararlı hale geçmesi beklenir. 

Kontroller ne zaman yapılır?
İlk günkü kontrolden sonra; birinci, altıncı ve 12’nci aylarda kontrole gelmeniz istenecektir. Daha sonra yılda bir kontrol yeterlidir. 

Ertesi gün işe gidebilir miyim?
Bazı hastalarımız ertesi gün işe gitmelerine rağmen, uzmanlar iki ya da üç gün istirahat tavsiye etmektedirler.

Yarın: Göz tembelliği, şaşılık ve güneş gözlükleriyle ilgili efsaneler


    ETİKETLER:

    Ağrı

    ,

    kitap