Karın ağrısıdır diye geçiştirme, gastrit olabilir

Karın ağrısıdır diye geçiştirme, gastrit olabilir
Karın ağrısıdır diye geçiştirme, gastrit olabilir

Helikobakter pilori çok yaygın bir mikrop. Türkiye gibi ülkelerde insanların yüzde 70-80?inde olduğu sanılıyor. Mikrop genellikle çocukluk çağında, ilkokulda insandan insana geçiyor.

Karnın üst kısmında yerleşik ağrı, gaz ve şişkinlik ile kendini gösteren gastrit, kanser riksini artırabilir. Gastrit mide iltihabı anlamına geliyor. Bellibaşlı iki nedeni var: Birincisi helikobakter pilori mikrobu. İkincisi ağrı kesicici kullanımı
Haber: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK / Arşivi

Karnınızın üst kısmında yerleşmiş ağrı, gaz, şişkinlik gibi şikâyetleriniz varsa sizde gastrit olabilir. Gastrit, helikobakter pilori adlı bir mikroba bağlı ortaya çıkmışsa mutlaka tedavi edilmeli. Çünkü bu tip gastrit mide kanseri riskini artırıyor.
Alman Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Hüseyin Alkım anlattı:

Gastrit nedir?
Mide iltihabı anlamına gelir. 

Gastritin çeşitleri var mı?
Helikobakter pilori mikrobuyla ilişki gastrit: En sık görülen gastrit tipidir. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerdeki insanların yüzde 70-80’inde helikobakter pilori mikrobu var. Gelişmiş ülkelerdeki yaygınlığı yüzde 30 civarındadır.
Eroziv gastrit: Sık görülen gastrit türlerinden biri. Ağrı kesici ilaçlara bağlı olarak oluşur.
Atrofik gastrit: Mide derisinin incelmesiyle bağlantılıdır. Hem uzun süreli helikobakter pilori mikrobuna bağlı gelişir hem de bağışıklık sistemiyle ilgili bir soruna bağlı ortaya çıkabilir. Önemi şu: Diğer gastritlerin aksine asit salgısı kaybolur. Ayrıca vitamin B12 ve demir emiliminin bozulması yoluyla kansızlığa neden olur.
Diğer gastrit tipleri: Gastrit strese ya da safranın mideye kaçmasına bağlı gelişebilir. 

Helikobakter pilori nasıl bulaşır?
İnsandan insana, yiyecekler ve suyla bulaşabilir. Bulaşmanın genellikle çocukluk çağında aile içinde ya da ilkokulda arkadaşlardan olduğu düşünülüyor.

Ağrı kesiciler mideyi nasıl etkiliyor?
Ağrı kesiciler mideyi iki şekilde etkiler. Ya doğrudan temas yoluyla takılıp kaldığı yerde yara oluşturur. Ya da ‘prostaglandin’ denen ve midenin derisinin korunmasını sağlayan maddenin üretilmesini azaltır. Bu da midede yara oluşmasına yol açar. Parasetamol ve metamizol dışındaki ağrı kesicileri kullananların yüzde 6-8’inde midede kanamaya neden olabilecek ciddi yaralar (ülser) gelişir.

Gastrit belirtileri nelerdir?
* Karın üst kısımda yerleşmiş aç ya da tokken olan ağrı
* Gaz 
* Şişkinlik,
* Çabuk doyma 
* Bulantı. Bu belirtilerin hepsi bir arada bulunabileceği gibi tek bir şikâyet de olabilir. 

Sigara ve alkolün gastrite etkisi var mı?
İkisi de gastriti artırır. Alkol hem direkt temasla hem de sistemik yolla mide derisinin hasarlanma riskini artırır. Sigara, mide derisinin koruyucu mekanizmalarını bozar.

Aç kalmak gastriti artırır mı?
Hayır. Ama belirtilerin açığa çıkmasına neden olabilir.

Baharatlı gıdaları tüketmek gastrit yapar mı?
Hayır. Baharatlı gıdalar gastrit yapmaz. Ancak hazım problemlerine ve ağız kokusuna neden olabilir. 

Süt gastrite iyi gelir mi?
Süt mide asidini azaltarak şikâyetlerin geçmesini sağlayabilir. Ancak hastada laktoz (süt şekeri) emilim kusuru varsa gaz-şişkinlik ve ishal gibi şikâyetlere neden olabilir.

Kimler gastrit riski taşıyor?
Helikobakter pilori ile ilişkili gastrit riski Türkiye gibi ülkelerde hemen hemen herkes için mevcut. Ancak belirti oluşturması daha çok genetik zeminle ilişkili. Ayrıca sigara, alkol, ağrı kesici kullananlar ve yoğun stres altında yaşayanlarda hastalık belirtileri daha sık ortaya çıkar.

Stres gastrit yapar mı?
Evet, stres gastrit yapar. 

Gastrit teşhisi nasıl konuluyor?
Gastroskopi denen endoskopik inceleme yöntemi ve mideden alınan doku örneğinin incelenmesi ile gastrit teşhisi konulur.

Endoskopi ne demek? Ağrılı bir işlem mi?
Endoskopi içe bakma demektir. Midenin içine bakmaya ‘Gastroskopi’ denir. Aslında ağrı oluşturan bir inceleme yöntemi değil. Ancak hastalar iki nedenle inceleme sırasında çok rahatsızlık hissedebilir. Birincisi; boğazdan geçerken oluşan ‘Nefes alamıyorum, boğuluyorum’ hissi, diğeri ise mideyi iyi görebilmek için verilen havanın neden olduğu aşırı şişkinlik ve geğirtidir. Bu nedenle işlemi ‘sedasyon’ ile yapmayı tercih ediyoruz. Bu yöntemle, bayıltmayacak ama uyutacak dozda ilaç verilerek hasta hiçbir şey hissetmeden inceleme yapılabilir.

Adım adım tedavi
Gastrit nasıl tedavi ediliyor?
Gastritin tipine göre tedavi şekli değişir. Atrofik gastritte ömür boyu vitamin B12 ve demir tedavisi verilmesi gereklidir. Ağrı kesicilere bağlı gastritte ağrı kesiciyi kesmek veya daha az zararlı bir ağrı kesici kullanımına geçmek gerekir. Bunun yanında bir de proton pompa inhibitörü gurubu ilaçlar verilebilir. Helikobakter pilori mikrobuyla ilişkili gastritte bakteriyi öldürmek için iki haftaya kadar uzayan süreyle antibiyotik ve proton pompa inhibitörü tedavisi vermek gerekir. 

Tedaviden sonra hastanın nelere dikkat etmesi gerekiyor?
Ağrı kesicilerden, sigara ve alkolden uzak durmalı ve daha az stresli, daha düzenli bir yaşam tarzı benimsemeli. 

Gastrit ülsere dönüşür mü?
Evet, hem helikobakter pilori ile ilişkili gastrit hem de ağrı kesicilere bağlı gelişen gastrit ülsere dönüşebilir. Kanser olmayan ülserlerin yüzde 99 sebebi helikobakter pilori varlığı ya da ağrı kesici kullanımıdır. 

Hangi besinlerden yasak?
Özel bir yasak yok. Hasta kendini rahatsız eden gıdalardan uzak durmalı.

Gastrit kansere neden olur mu?
Helikobakter piloriye bağlı gastrit uzun vadede neden olabilir.

YARIN: Stres ülser yapar