Menopoz beş-altı yıl öncesinden haber veriyor

Menopoz beş-altı yıl öncesinden haber veriyor
Menopoz beş-altı yıl öncesinden haber veriyor

Menopozun en erken habercileri, sıcak basması ve rahatsız eden terleme krizleri.

Menopozun Latince karşılığı 'son âdet'. Ama 'son âdet', beş-altı yıllık bir hazırlık sürecinden sonra ortaya çıkıyor. Yaşınız 40'ı geçmişse ve âdet düzensizlikleri, ateş basması gibi yakınmalarınız varsa dikkat!
Haber: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK / Arşivi

Son adet kanaması olarak tanımlanan menopoz bir günde oluşmuyor, beş-altı yıllık bir hazırlık sürecinden sonra ortaya çıkıyor. Adet görememenin yanı sıra kadınların yaşam kalitesi de bu süreçten etkileniyor.
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fatih Durmuşoğlu anlattı:
Menopoz nedir?
Kadının yumurtalık fonksiyonlarının zaman içinde sona ermesidir. Menopozun Latince karşılığı ‘son adet’tir. Ama bu tanım menopozu açıklamaya yetmiyor. Adet görememenin yanı sıra kadınların yaşam kalitesi de menopozdan ciddi bir şekilde etkileniyor.
Menopoza girme yaşı nedir?
Ülkemizde ortalama yaş 48’dir. Ama batı ülkelerinde kadınlar 51-52 yaşında menopoza giriyor. Menopozdan sonra kadın bir daha adet görmez, doğurganlığını yitirir.
Menopoza giriş birdenbire mi olur?
Hayır. Hep hastalarıma şunu söylerim: ‘Bir sabah kalkınca pat diye menopoza girmezsiniz. Menopozun önünde mutlaka beş-altı senelik bir hazırlık süreci var. Bu dönemde kadınların doktora başvurmasını gerektirecek kadar ciddi değişiklikler olur.
Nedir bu değişiklikler?
En önemlisi sıcak basması. Gün içinde hatta gece uykudan uyandıracak şekilde terleme krizleri olur. Kışın herkesin kalın giysiler giydiği ortamlarda bile kişi ince giysilerle dolaşır, buna rağmen ateş basmasından, terleme krizlerinden şikâyet eder. Kadınların aşağı yukarı yüzde 75’inde bu yakınmaya rastlıyoruz. Bir diğer önemli belirti de, adet düzenindeki bozulmalar. Her ay düzenli adet gören bir kadın, iki ayda bir ya da ayda iki- üç kez adet görmeye başlayabilir.
Bu dönemdeki adet düzensizlikleri tehlikeli olabilir mi?
Evet. Adet düzensizliği rahimin iç tabakasının rahat biçimde dökülememesinden kaynaklanır. Eğer bu tabaka iyi temizlenmezse ileride rahim kanseri riski ortaya çıkabilir.
Sağlıklı bir kadının yılda en az dört kere adet görmesi lazım. Bu, hem menopoza giren hem de üreme çağındakiler için öngördüğümüz bir kural.
Sıcak basmaları ve adet düzensizliğine ne yol açar?
Bu şikayetler, kadınlar için son derece önemli olan österojen hormonunun gittikçe azalması sonucunda ortaya çıkar. Österojen belli bir seviyenin altına düşerse kadın hiç adet göremez.
Menopoz sürecinde başka hastalıkların oranı artar mı?
Evet. Österojen hormonunun düşmesiyle kemik erimesi hızlanıyor. Ayrıca östrojenin azalması, vajinada rahatsız edici sorunlara neden olabilir. Örneğin, vajinada kuruluk gibi şikayetler görülebilir. Doğurganlık azalır, bu nedenle çocuk sahibi olmada güçlükler ortaya çıkar.
Menopozun çeşitleri var mı?
Doğal, cerrahi ve erken diye üç tür menopoz var. Doğal menopoz, yaşlanmaya bağlı olarak kadının kendiliğinden menopoza girmesidir. Cerrahi menopoz herhangi bir nedenle, hangi yaşta olursa olsun kadının iki yumurtalığının da ameliyatla alınmasıdır. Erken menopoz ise kadının 40 yaşından önce menopoza girmesidir.
İlaç tedavisi menopoza yol açabilir mi?
Evet. Örneğin kanser hastalığı nedeniyle kullanılan ilaçlar yumurtalıktaki hücreleri de öldürür. Bu durumda yumurtalıklar fonksiyon dışı kalabilir. Işın tedavisi yumurtalıklara odaklanırsa menopoz ortaya çıkabilir.
Bir kadın tam olarak ne zaman menopoza girmiş sayılır?
Son adet kanamasından sonra bir yıl boyunca hiç adet kanaması olmayan kadının artık menopoza girdiği kabul edilir.

Menopozdan nasıl etkilenirsiniz?
Sıcak basmaları: En yaygın görülen menopoz belirtisidir. Özellikle vücudun üst kısmındaki ciltte ani ve rahatsız edici bir sıcaklık hissi ortaya çıkar; yüz kızarır. Bu belirtilere sıklıkla terleme ve çarpıntı eşlik eder. Sıcak basması birkaç saniyeden birkaç dakikaya kadar sürer. Nöbetler birkaç dakikada bir tekrarlayacak kadar sık olabilir. Terleme kadını uykusundan uyandırabilir. Sıcak basması menopoz öncesi dönemde de görülebilir ancak genellikle menopoz olduktan sonra ortaya çıkar. Sıcak basması kadınların büyük çoğunluğunda bir-iki yıl sürer. Ama beş yıldan uzun da sürebilir.
Vajinal kuruluk: Österojenin görevlerinden biri de, kadın cinsel organlarının sağlıklı şekilde sürdürülmesini sağlamak. Menopozda österojen eksikliği vajinanın iç tabakasının incelmesine ve kurumasına yol açabilir. Vajina tahriş olabilir, kaşıntı gelişebilir. Buna bağlı olarak cinsel ilişki güç hale gelebilir. Österojen eksikliği aynı zamanda vajinada bakteri ve virüslerin üremesine neden olur. Buna bağlı olarak vajina ve mesanede daha sık enfeksiyonlar gelişir.
İdrarını tutamama: İdrar kaçırma menopoz sonrası dönemde en sık görülen sorunlardan biri. Başlangıçta öksürme, hapşırma ve gülme esnasında sızıntı olur. Ancak sorun büyüdükçe sıçrama, merdiven tırmanma, yük kaldırma gibi faaliyetler sırasında da idrar sızıntısı olabilir.
Cilt ve saç sorunları: Menopoz döneminde österojen üretiminin düşmesi, cildin yaşlanmasını hızlandırır. Cilt nemini yitirir, ciltte kuruma ve kızarıklık başlar, incelen cilt yumuşaklığını kaybeder, çizgiler derinleşir, boyunda kırışıklıklar başlar. Menopozda saçlar incelir, parlaklığını yitirir. Kasık ve koltuk altındaki kıllar azalır.

Menopozun üç evresi var
Premenopoz: Son adet döneminden beş-10 yıl önce başlar. Yumurtalıkların hormon üretimi yavaş yavaş azalır. Yumurtlamanın azalmasına bağlı olarak doğurganlık azalır.
Bu değişiklikler sonucunda ateş basması, adet düzensizliği gibi şikayetler görülür.
Perimenopoz: Geçiş evresi olarak tarif edilebilir. Genellikle menopoz belirtileriyle birlikte son adet döneminden yaklaşık bir yıl önce başlar ve bir yıl sonra sona erer.
Postmenopoz: Perimenopozun sona ermesiyle başlar ve hayatın sonuna kadar devam eder.

YARIN: Şişmanlar  menopoza geç giriyor