Nodüller pek belirti vermez ama...

Nodüller pek belirti vermez ama...
Nodüller pek belirti vermez ama...

Nodüllerin ilaçla tedavisi bir yıl veya daha uzun sürebilir. Çarpıntı, terleme, kilo kaybı gibi belirtilerde hemen doktara başvurmak gerekir.

Tiroid nodüllerin çoğu hiçbir belirti vermez ve şikâyet yapmaz. Nadiren yemede zorluk, nefes darlığı, ses çatallaşması, kalınlaşması ve boyunda ağrı yapar. 'Bir nodülde kanser olup olmadığını anlamak için mutlaka iğne biyopsisi yapılmalı. Diğer tetkiklerle kanser olup olmadığı anlaşılamaz'
Haber: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK / Arşivi

Tiroid bezi içindeki şişliklere nodül adı veriliyor. Çok çeşitli türleri olan nodüllerin bazıları kanser riski taşıyor. Bu nedenle nodülü olan herkese biyopsi yapılması şart. Başka tetkikler nodülde kanser olup olmadığını göstermiyor. Endokrin ve tiroid uzmanı Prof. Dr. Metin Özata, iğne biyopsisiyle ilgili soruları yanıtladı.
Bütün nodüllere biyopsi yapılmalı mı?
Bir nodülde kanser olup olmadığını anlamak için mutlaka iğne biyopsisi yapılmalı. Diğer tetkiklerle kanser olup olmadığı anlaşılamaz.
İğne biyopsisi nasıl yapılır?
Ultrason ile veya ultrasonsuz olmak üzere iki türlü yapılabilir. Büyük nodüllerde ultrasona gerek yok. Küçük nodüllerde ultrason yardımıyla nodülün yeri daha iyi saptanır. Tiroid biyopsisi koldan kan alınırken kullanılan, normal plastik iğnelerle yapılır. Biyopsi yapıldıktan sonra hastalar  “Çok kolaymış, boşuna korkmuşum!” diyerek evine gidiyor. Hasta önce muayene masasına yatırılır ve başını biraz arkaya verir. Böylece bez ve nodül daha iyi fark edilir. Hastaya biyopsi sırasında yutkunmaması söylenir. Biyopsi yapılacak nodülün yeri önce elle iyice saptanır ve biyopsi yapılacak cilt bölgesi alkollü pamukla temizlenir.
Daha sonra enjektör iğnesi batırılarak nodüle girilir ve enjektörün pistonu geri çekilerek dokunun veya nodül hücrelerinin gelmesi sağlanır. Daha sonra iğne çıkarılır. Şırınga içindeki parçalar laboratuvara gönderilir.
Nodüler guatrlı hastada hangi tür tetkikler yapılır?
Nodülü olan bir kişide T3, T4 ve TSH hormonları, anti-TPO ve anti-tiroglobulin antikorları, kalsitonin hormonu, tiroid ultrasonu ve tiroid sintigrafisi tetkikleri yapılabilir. Medüller tiroid kanseri denen bir kanser türünü erkenden yakalamak için kanda kalsitonin hormon düzeyine de bakılabilir.
Tiroid nodülünün belirtileri neler?
Nodüllerin çoğu hiçbir belirti vermez ve şikayet yapmaz.  Genellikle başka bir sebeple doktora gidildiğinde tesadüfen saptanır. Nadiren yemede zorluk, nefes darlığı, ses kalınlaşması, çatallaşması, boyunda ağrı yapar. Bazen akciğer ve beyin tomografileri sırasında veya boyundaki damarların ultrasonla incelemesi sırasında da tesadüfen nodül olduğu fark edilir.
İyi huylu nodül kansere dönüşebilir mi?
Yapılan biyopside iyi huylu çıkan bir nodülde kansere dönüşüm pek olmaz. Nodüller başlangıçta iyi huylu veya kanser olarak oluşurlar. Ancak ilaç tedavisine rağmen nodül hızla büyürse ve lenf bezlerinde şişlik olursa kanserden şüphelenilir ve tekrar biyopsi yapılır.
Nodüller nasıl tedavi edilir?
Tiroid nodülünün iyi huylu olduğu biyopsiyle anlaşıldıktan sonra, eğer sıcak nodül değilse, TSH hormonu çok düşük değilse ve tek nodülse sentetik T4 ilacı (Levotiroksin) ile tedavi yaparız. Bu ilaç tedavisiyle çapı küçük olan nodüllerde, Hashimoto hastalığıyla birlikte bulunan nodüllerde ve yeni oluşmuş nodüllerde iyi cevap alıyoruz. Bu ilaç TSH hormonunun salgılanmasını azaltarak nodülün büyümesini önler ve küçülmesini sağlar. Ancak sertleşmiş, çapı 2.5 santimden büyük ve kistik nodüllerde bu ilaçlarla yapılan tedaviye pek cevap alamıyoruz. Bu tür nodüllerde en iyisi ameliyat yapmaktır.
İlaç tedavisi ne kadar sürer?
Nodül tedavisinde kullanılan ilaç 1 yıl süreyle veya daha fazla verilebilir. Buna doktor karar verir. Eğer nodülün çapında bu süre sonunda küçülme olmazsa ilaç tedavisi kesilerek hasta ilaçsız olarak takip edilir. Eğer nodül çapı bu tedaviyle küçülmüşse ve küçülme elle yapılan muayenede ya da ultrasonla ortaya konmuşsa ilaç dozu azaltılarak TSH’yi 0.3-1.0 U/L arasında tutacak şekilde ilaç kullanmaya devam edilir.
İlaç tedavisi sırasında nodül büyürse tekrar biyopsi yapılır ve hasta ameliyat edilir. Kalp hastalığı yoksa ve ilaç yan etki oluşturmuyorsa bazı hastalarda ilaçlar uzun süre verilebilir. Ancak yaşlılarda ilacın yan etkisi fazla olacağından pek verilmez. İlaç tedavisi TSH hormon düzeyi normalin altına düşmüş kişilere verilmez. TSH hormonu normalin altına düşmüş kişilerde ilaç alınırsa çarpıntı, terleme ve kilo kaybı oluşur.
Nodüler guatr tedavisinde kullandığımız Levotiroksin ilacının dozu dört-üç ayda bir serum T3 ve TSH düzeylerine bakılarak ayarlanır. Tedavi sırasında T3 normal sınırlar içinde, TSH ise 0.3-1.0 U/L arasında olmalı. İlaç tedavisi sırasında nodül büyürse hasta ameliyat edilmeli. Menopozdaki kadınlarda kemik erimesi riski olduğundan ilaç kullanılacaksa TSH hormonunun normal değerin altına inmemesine çalışılır. TSH hormonu normal sınırlarda olduğu müddetçe ilacın kemiklere zararı olmaz.
İlaç kullanırken nelere dikkat edilmeli?
Levotiroksin ilacı genellikle sabah aç karna yemekten yarım saat önce alınır. Bu ilacı kullanırken aynı öğünde başka ilaç kullanmamaya çalışılmalı. İlacın her gün aynı saatte kullanılması önemli. Levotiroksin demir ilacı, kalsiyum hapı, posa kapsülleri, soya ilacı veya soya proteiniyle aynı zamanda alınmamalı. Bunlar Levotiroksin ilacının emilimini bozar. 
İlaçtan sonra çarpıntı, terleme, kilo kaybı gibi şikâyetler oluyorsa ilaç fazla geliyor demektir. Bu durumda hemen doktora başvurmak gerekir.
Sıcak nodüller nasıl tedavi edilir?
Çok az kanser riski taşısalar da sıcak nodüllere de mutlaka biyopsi yapılmalı. Sıcak bir nodül 2.5 -3 santimden küçük ve  tiroid hormonları normalse herhangi bir ilaç veya tedavi yapılmadan hasta belirli aralıklarla takip edilir. Takip sırasında hormonlar yükselirse radyoaktif iyot tedavisi yapılır veya ilaçlarla hormonlar normale getirilip ameliyat edilir. Sıcak nodüllerin yüzde 20-30’unda, özellikle de çapı 2.5-3 santimden büyük olanlarda, ileride aşırı tiroid hormon salgılanması (hipertiroidi) gelişme ihtimali yüksek.
Bu nedenle çapı 2.5 santimden büyük sıcak nodüller aşırı hormon salgılamasa bile radyoaktif iyot tedavisi veya ameliyatla tedavi edilmeli. Sıcak nodüllerde tiroid hormon ilacı (Levotiroksin) ile tedavi yapılamaz. Sıcak nodülü olan bir kişi yaşlıysa veya hastada kalp hastalığı varsa hormonları normal olsa bile radyoaktif iyot tedavisi yapılır. Çünkü sıcak nodül herhangi bir anda aşırı tiroid hormonu salgılamaya başlayarak kalp hastalığını kötüleştirebilir.
Hangi nodüller ameliyat edilmeli?
* Biyopside kanser çıkan veya şüpheli nodüller. 
* Biyopside folliküler  tümör olduğu saptanan nodüller. 
* Biyopside Hurthle hücreli  tümör olduğu saptanan  nodüller. 
* Levotiroksin kullandığı halde büyüyen ve bu ilaçlar kullanırken yeniden ortaya çıkan nodüller. 
* 4 santimden büyük kistik nodüller. 
* İğneyle içindeki sıvı boşaltılmasına rağmen tekrar sıvı biriken kistik nodüller. 
* Yemek borusu veya soluk borusuna baskı yapan büyük nodüler guatrda. 
* Graves hastalığıyla birlikte nodül varsa. 
* Sıcak nodüllerden çapı 2.5 santimi aşanlar. 
* Çapı 3 santimden büyük olan iyi huylu sert nodüller. 
* Nodülün göğüs kafesi içine girmesi durumunda. 

YARIN: Tiroidin çok çalışması cinsel isteksizlik nedeni