'Tiroid' cinsel isteksizlik nedeni

'Tiroid' cinsel isteksizlik nedeni
'Tiroid' cinsel isteksizlik nedeni

Prof. Dr. Levent Kabasakal: ?Tiroid bezinin aşırı çalışması kadınlarda cinsel isteksizliğe neden olur. Erkeklerde hastalığın başlangıcında cinsel performans artar sonra isteksizlik başlar.?

Sinirlilik, çarpıntı, kilo kaybı, ellerde titreme, ince ve yağsız saçlar, nemli cilt, kolay kırılan tırnaklar hipertiroidinin belirtileri. Hastalık kadınlarda cinsel isteksizlik nedenleri arasında da yer alıyor
Haber: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK / Arşivi

Tiroid bezinin aşırı çalışması kadınlarda hem cinsel isteksizliğe yol açıyor hem de gebe kalmayı zorlaştırıyor. Erkeklerde ise hastalığın başlangıcında cinsel performansı artırıyor ama daha sonra isteksizliğe ve memelerde büyümeye sebep oluyor.
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Levent Kabasakal, tiroid bezinin aşırı çalışmasıyla ilgili soruları yanıtladı:

Hipertiroidi nedir?
Tiroid bezinin normalden çok çalışarak aşırı miktarda tiroid hormonu üretmesine denir.
Belirtileri neler?
En sık görülen bulgular, sinirlilik, çarpıntı ve kilo kaybıdır. Ellerde titreme, kaslarda güçsüzlük görülür. Vücut ısısı artar ve sıcağa karşı tahammülsüzlük gelişir. Saç dökülmesi görülebilir. Saçlar ince cansız ve yağlıdır. Cilt nemli ve incedir. Tırnaklar kolaylıkla kırılır ve zor büyür. Bağırsak hareketlerinde artma izlenir. Gözlerde şişme ve ileri doğru çıkma Graves hastalarında görülür. Çift görme gelişebilir.
Çarpıntı uyarıcı bir belirti mi?
En önemli belirtidir. Çarpıntı olmadan hipertiroidi olmaz diyebiliriz. Hastalar hareket ettiklerinde veya heyecanlandıklarında kalbinin fazla çarptığını hisseder. Hatta bazen hiç efor sarf etmeden istirahat halindeyken bile çarpıntı görülebilir. İleri durumlarda ağır kalp ritim bozuklukları da ortaya çıkabilir. Çarpıntı şikâyetiyle gelen hastalarda tiroid hormon düzeylerinin ölçülmesi ihmal edilmemeli.
Hastalık iştah açıyor mu?
Evet. İştah gençlerde yaşlılara nazaran daha fazla artar. Ancak iştaha ve çok yemeye rağmen zayıflama görülür. Bazen gençlerde iştah o kadar çok artar ki, hastalığın erken dönemlerinde hastalar kilo bile alabilir. Ancak hastalığın ileri evrelerinde kilo kaybı ve güçsüzlük kaçınılmaz olur.
Hastalık gözleri nasıl etkiliyor?
Hipertiroidide göz kaslarındaki güçsüzlüğe bağlı olarak göz kapakları normalden açık hale gelir, gözler parlak nemli bir hal alır ve adeta büyümüş gibi gözükür. Bu durum tedaviyle düzelir. Graves hastalığına bağlı olarak gelişen gözlerin ileri doğru fırlaması ise ağır bir durumdur. Hipertiroidi düzelse bile gözler tamamen düzelmeyebilir. Gözlerde öne doğru çıkma (ekzoftalmi) her iki gözde aynı şiddette olmayabilir. Böyle durumlarda çift görme olabileceği gibi ciddi kozmetik problemler de ortaya çıkar. Göz bulgularıyla sigara içme arasında bağlantı var. Sigara içenlerde gözlerin ileri doğru fırlaması ve ekzoftalmi kaçınılmaz hale gelir. Sigara ayrıca hastalığın tedavisini güçleştirir, hastalığın nüks etmesine sebep olur. Bu nedenle hastaların sigarayı kesinlikle bırakması lazım. Aksi taktirde pişmanlık fayda etmez.
Aşırı terleme yapıyor mu?
Hastalık bazal metabolizmayı artırdığı için oksijen tüketimi ve enerji tüketimi artar. Hastalar durdukları yerde terlerler ve sıcaktan çok rahatsızlık duyarlar. Çok terlemeye bağlı olarak sıvı kaybı olur. Sıvı kaybını karşılamak için hipertiroidi hastaları çok su içer.
Cinsel isteksizliğe yol açıyor mu?
Hipertiroidi tüm sistemleri etkilediği gibi üreme organlarını ve hormonlarını da etkiler. Kadınlarda adet düzensizliğine yol açar. Adet sayısında ve kanama miktarında azalma görülür. Yumurtlamanın azalması ve beraberinde cinsel isteksizlik görülebilir. Bu nedenlerle gebe kalma zorlaşabilir. Ancak tedaviyle bu bulguların hepsi normale döner. Erkeklerde hastalığın başlangıcında cinsel performansta artış olmakla beraber daha sonra cinsel isteksizlik ortaya çıkar. Erkeklerde memelerde büyüme ve süt gelmesi görülebilir. Ancak tedaviyle birlikte hepsi düzelir.
Deride nasıl değişiklikler olur?
Vücut ısısının artışına bağlı olarak cilt nemli ve incedir.  Bazen ayak sırtında kalınlaşma ve ödem görülebilir. El ve avuç içlerinde damar genişlemesine bağlı kızarıklık görülebilir. Hastaları çok rahatsız eden yaygın kaşıntılar olabilir.
Kemik erimesine yol açar mı?
Evet. Hipertiroidi kemik metabolizmasını bozarak kemik erimesine (osteoporoz) neden olabilir. Bu durum menopozdaki hastalar için daha da önemli. Zaten menopoz nedeniyle kemik erimesi riski mevcutken hipertiroidi bu riski daha da artırır. Hipotiroidi sırasında tedavi için verilen T4 hormon düzeyi iyi ayarlanmazsa hipertiroidi ve osteoporoz gelişebilir.
Peki, hipertiroidinin sebepleri neler?
En önemli sebebi Graves hastalığıdır. Graves hastalığının sebebi tam olarak bilinmiyor. Bağışıklık sistemindeki bir bozulmayla ortaya çıkıyor. Hipertiroidinin diğer bir sebebi çok çalışan nodüllerdir. Sıcak veya hiperaktif dediğimiz bu nodüller tiroid bezinden bağımsız olarak sürekli ve çok miktarda tiroid hormonu üretirler ve kana verirler. Tiroid bezinin iltahabi durumları, aşırı iyot alımı ve tiroid bezinin çeşitli sebeplerle tahrip olması hipertiroidinin nadir görülen diğer sebepleri arasında sayılabilir. Hipotiroidinin tedavisi sırasında verilen tiroid hormonlarının kontrolsüz ve aşırı alımı da hipertiroidinin sık görülen sebeplerinden.
Nasıl teşhis edilir?
Hipertiroidi oldukça gürültülü seyreden bir hastalıktır. Bu nedenle tanı koyduracak belirtiler zaten var. Ancak yaşlı hastalarda bazen belirtiler sadece çarpıntı veya sinirlilik olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda hekimin hipertiroididen şüphelenmesi zorlaşabilir. Hastalığın kesin tanısı için kanda tiroid hormonlarının ve TSH’nın düzeyine bakılır. Graves hastalığında tiroid antikorları yükselir. Tiroid sintigrafisi ile nodüllerin fonksiyonu hakkında bilgi edinilir. Tiroid uptake testi ise tiroid bezinin tümünün fonksiyonu hakkında fikir verir.
Tedavisi zor mu?
Tedavide çeşitli seçenekler mevcut. İlaç tedavisiyle hastalığın belirtileri kısa sürede ortadan kaldırılır. Ancak hastalar bir-iki yıl ilaç kullanmak zorunda. Buna rağmen hastaların büyük kısmında nüks görülür. Sigara içenlerde, tiroid bezi büyük olanlarda ve gençlerde nüks oranı daha yüksek. Radyoaktif iyot tedavisi (atom) diğer bir tedavi seçeneğidir. Radyoiyot tedavisi hastaya ağız yoluyla verilir. Bilinen bir yan etkisi yok. Bugün dünyada ilk tedavi seçeneğidir. Ameliyat ise çok az sayıdaki hastaya uygulanır, neredeyse hipertiroidinin tedavisinde bugün yeri kalmamıştır diyebiliriz.

YARIN: Tiroid bezinin az çalışması depresyona yol açıyor