Yüz ağrısı ve basınç hissi, önemli belirtiler

Yüz ağrısı ve basınç hissi, önemli belirtiler
Yüz ağrısı ve basınç hissi, önemli belirtiler

Araştırmalara göre alerjik nezlesi olan hastaların büyük kısmında aynı zamanda sinüzite de rastlanıyor.

Haber: ÖZGÜR GÖKMEN ÇELENK / Arşivi

Sünizitin ilk basamak tedavisi antibiyotiklerdir. Ancak doğru süre ve dozda ilaç kullanımına rağmen sorun devam ederse devreye ameliyat giriyor. Sünizite kıkırdak eğriliği, polip gibi sebepler yol açıyorsa yine ameliyat gündeme geliyor. Florence Nightingale Şişli Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Tınaz anlattı.

Sinüzit nasıl teşhis edilir?
Genellikle belirti ve bulgulara bakarak hastanın sinüzit olup olmadığını söyleyebiliriz. Başlıca ölçütlerimiz şunlar: Yüz ağrısı ve basınç hissi, burun tıkanıklığı, burun akıntısı, kötü renkli geniz akıntısı, koku almada azalma ve kaybolma, burun içi muayenede iltihaplanma görülmesi. Bir de ikinci derecede önemli olan bazı kriterler var. Baş ağrısı, ağız kokusu, halsizlik, öksürük, kulakta dolgunluk hissi gibi. Ayrıca bazı görüntüleme yöntemleri sinüzit için destekleyici bilgi verir.

Sinüzit tanısında kullanılan görüntüleme yöntemleri neler?
Bunların başında düz filmler gelir. Ancak günümüzde en fazla kullanılan yöntemler bilgisayarlı tomografi ve MR. Bilgisayarlı tomografi her hastaya uygulanmaz. Tedaviye yanıt alınmadığında, sinüzit belirtileri 12 haftadan uzun sürdüğünde ve sinüzitin evresini belirlemek istediğimizde bu yönteme başvururuz. Bilgisayarlı tomografiyle kemik duvarları, sinüs içi, yüz orta bölümü gibi çevre dokuların durumu hakkında bilgi alabiliyoruz. MR ise yumuşak doku ayrımında üstündür. Ancak vücutlarında damar klipleri, kulak protezleri gibi tıbbi cihaz bulunanlara MR yapılmaz. Çocuklarda düz filmler yanıltıcı olabiliyor, bilgisayarlı tomografi ise en iyi sonucu veriyor. Ancak bu yöntem radyasyona maruz kalma endişesini beraberinde getiriyor. Son yıllardaki gelişmiş aletler radyasyon miktarını çok azalttı. Bilgisayarlı tomografiden ilk etkilenen organlar tiroid bezi ve lenslerdir. 

Hastane kaynaklı sinüzitte rahatsızlık nasıl gelişir?
Yoğun bakım ünitelerinde bulunan burundan hava veya yiyecek tüpü konan hastalar mutlaka sinüzit yönünden takip edilmeli. Bu arada HIV hastalarında sinüzit konusuna da değinmek lazım. HIV enfeksiyonunda özellikle AIDS gelişen hastalarda alerjik bakteriyel ve mantar sinüzit görülme oranı artar. Bu tip hastalarda baş ağrısı olsa da olmasa da ateş tespit edildiğinde sinüzit akla gelmeli. 

Sinüzit nasıl tedavi edilir?
Tedavide üç çeşit ilaç kullanıyoruz. Bir, antibiyotikler. İki, burun akıntısı ve burun içi şişliğini azaltan ilaçlar (dekonjestanlar). Üç, üst solunum yollarını temizleyen ve buradaki koyu salgıları azaltan ilaçlar. Bu arada buhar banyosu, bol su tüketmek tedaviyi destekler.

Peki tedavi ne kadar sürüyor?
Antibiyotik tedavisi genellikle 10 -14 gün sürer. Otrivine, iliadin gibi burun yoluyla kullanılan dekonjestanlar en fazla 5 gün alınır. Solunum yollarını temizleyen ilaçlar da 10 gün kullanılır. 

Ameliyat ne zaman gerekli?
Doğru süre ve doğru dozla tedavisi edilmiş ama tedaviye cevap vermeyen müzmin sinüzitlerde ameliyata başvurulur. Hastalık 12 haftayı geçince müzmin sünizitten söz ederiz. Bu arada sinüzite burun kıkırdağı eğriliği, burun polipleri gibi sorunlar neden oluyorsa tedavi seçeneği yine ameliyattır.

Alerjik nezlesi olanlarda sinüzit daha mı sık görülüyor?
Araştırmalara göre, alerjik nezlesi olan hastaların büyük bir kısmında sinüzit var. Bu hastalarda hapşırma, kaşıntı, gözlerde sulanma, öksürük ve geniz akıntısı gibi belirtiler görülür. Alerjik nezle mevsimsel veya yıl boyu olabilir. Sadece yılın belli zamanlarında polenlerle karşılaşmaya bağlı olarak ortaya çıkan ‘mevsimsel alerji’ olarak kabul edilir. Alerjik nezle 9 aydan daha uzun bir süre devam ederse ‘yıl boyu alerji’ olarak kabul edilir. Ev tozları, küfler, hayvan tüyleri yıl boyu alerjinin yaygın kaynaklarıdır. Tedavide bilinen alerjenlerden sakınma önerilir. Antialerjik ilaçlar, kortizon ve immünoterapi (aşı tedavisi) tedavi yöntemleri arasındadır.

Sinüzit çocuklarda da görülebilir mi?
Evet. Üstelik sinüzit küçük çocuklarda daha az bulgu gösteriyor. Belirtileri özellikle grip / nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarıyla karışabiliyor. Eğer şikâyetler yedi ila 10 günden fazla sürüyor, belirtiler giderek kötüleşiyor, iltihaplı burun akıntısı, öksürük ön plana çıkıyor ve göz çevresinde şişlik oluyorsa akla mutlaka sinüzit gelmeli. Öksürük balgamlı veya balgamsız olabilir; genellikle gün içinde başlar, geceleri kötüleşir veya sadece geceleri ortaya çıkar. Göz çevresindeki şişlik sabahları daha belirgindir. Çocuklarda sinüzit tanısında bilgisayarlı tomografi çok değerlidir ama her hastada kullanılmasına gerek yok. Sadece müzmin vakalarda bu yönteme başvuruyoruz.

Peki çocuklarda sinüzit hangi yöntemlerle tedavi ediliyor?
İlk tedavi seçeneği ilaçlar. Antibiyotikler erken tedavi sağlar ve tekrarı önler. Ağızdan antibiyotik alamayan ve kusması olanlarda antibiyotik enjeksiyon olarak kullanılır. Tedavinin süresi 10 -21 gündür veya yedi günden uzun süreyle belirtiler gerileyinceye kadardır. Tedavide antialerjik ilaçlar, nazal sprey ve üst solunum yollarını temizleyen ilaçlar da kullanılabilir. Kronik sinüzitte yani sinüzit belirtileri 12 haftadan uzun süren çocuklarda orta veya şiddetli burun tıkanıklığına geniz eti sebep olabilir. Geniz etinin ameliyatla alınması hem okul öncesi hem de daha büyük çocuklarda ilk tedavi seçeneği olarak uygundur. 

Geniz eti dışında çocuklarda ameliyat ne zaman zorunlu?
Kistik fibrozis hastalığında burun içini dolduran polipler varsa; sinüsten çıkarak burnun arka boşluğunu tıkayan büyük bir polip bulunuyorsa; kafa içi, göz ve gözle ilgili sorun ve travma varlığında; mantar sinüzitlerinde ve tümörlerde kesin cerrahi yapılır. Bahsettiğim sorunların hepsi sinüzite sebep olur.

Çocuklarda sinüzitin yan etkileri neler?
Tedavi edilmeyen sinüzitlerde göz ve çevresinde iltihap, şişme, apse ve kafa içinde menenjit ve apse gibi sorunlar gelişebilir.

YARIN: Diş implantları sinüzit nedeni