Göz tansiyonuna çare: Stent

Göz tansiyonuna çare: Stent
Göz tansiyonuna çare: Stent
Stent sadece kalp damarlarına değil göze de takılıyor. Bu yeni bir tedavi ve temel olarak glokom hastalığındaki bozulmuş göz içi sıvı dolaşımını düzeltmek için geliştirilmiş
Haber: FERHAN KAYA POROY - fkaya@doganburda.com / Arşivi

Göz tembelliği nasıl oluyor?
Görme işlemi gözün ve beynin bir arada çalışmasıyla gerçekleşen bir olay. Göz, dış dünyadan retinaya yansıtılan görüntüleri, renklerine, ışık şiddetine bağlı olarak sinirsel uyarılara dönüştürür. Normalde dış dünyayı her iki gözümüzle görürüz ve beynimize her iki gözümüzden de dış dünyayı temsil eden görüntüler, sinirsel uyarılar olarak gelir. Eğer herhangi bir nedenle bu iki görüntü beyinde analiz edilerek tek bir görüntüye dönüştürülemezse o zaman beynimiz bir gözden gelen görüntüyü diğerine tercih edebilir. Bu durumda bir gözden gelen görüntüler beyin tarafından işlenmez ve o gözden yola çıkan görüntüler beyne daha zayıf ulaşır. Eğer bu tercih edilme durumu kritik bir zaman sürecinden daha fazla devam ederse o zaman sağlam göz kapatıldığı zaman bile tercih edilmeyen gözden gelen görüntüler daha zayıf olarak algılanır. Göz tembelliği yani ‘ambliyopi’de gözlerde saptanan herhangi bir bozukluk yoktur. Gözler anatomik olarak normal görümündedir. 

Tedavisi var mı?
Nörovizyon (Neurovision) göz tembelliğinde etkisi kanıtlanmış, FDA onaylı bir tedavi yöntemi. Ameliyat değil ve hasta için risk içermiyor. Görmeyi direkt beyne öğreterek görme artışı sağlıyor. Bu uygulamadaki uyarılar direkt beyindeki görme merkezini uyararak, kontrast duyarlılığını yükselterek, görme keskinliği ve kalitesini artırıyor. Tedavi 30’ar dakika süren yaklaşık 40 seanstan oluşuyor. 

Yaygın göz hastalıklarından biri de göz tansiyonu...
Glokom yani göz tansiyonu hiçbir belirti vermeyen sinsi bir hastalık. Ancak düzenli göz muayenesi esnasında yapılan ölçümlerle tespit edilebiliyor. Zamanında teşhis edilip kontrol altına alınmadığı durumlarda körlüğe kadar varabilen görme kayıplarına yol açıyor. Gözün ön bölümünde devamlı sıvı üretimi var. Bu sıvı aynı zamanda kanallar aracılığıyla boşaltılıyor. Eğer bu sıvı boşaltım hızı yapım hızından yavaşsa göz içindeki basınç yükseliyor. Glokom, göz içi basıncının yükselmesiyle görme sinirinde oluşan tahribattır ve vücut tansiyonundan bağımsızdır. 

Kimlerde görülebilir?
Her yaşta görülebilir. Ancak ailenizde glokom öyküsü olan varsa, yüksek miyopi ya da çok yüksek hipermetropi varsa, 35 yaş üstüyseniz, uzun süre kortizonlu ilaç kullanmışsanız, şeker ya da migren hastasıysanız, düşük veya yüksek kan basıncınız varsa risk altındasınız demektir. 

Stent tedavisi ne işe yarar?
Stent yeni bir tedavi ve temel olarak glokom hastalığındaki bozulmuş olan göz içi sıvı dolaşımını düzeltmek için geliştirildi. Stentlerle bir anlamda tıkalı diyebileceğimiz bu bölge ‘by-pass’ edilmekte ve sıvı dolaşımı düzeltilmekte. Bunu kalpteki tıkalı damarların stentlerle açılmasına benzetebiliriz. Yaklaşık üç yıldır uygulanmakta olan stente karşı herhangi bir doku reaksiyonu gözlenmedi.
BİTTİ

Güneş gözlüğü hakkında sekiz efsane ve gerçekler
Efsane: Koyu camlı güneş gözlükleri, gözleri daha açık renklilere nazaran daha fazla korur.
Gerçek: UV koruması oranı, camların renklerinden bağımsız olarak sağlanır. En sağlamı, alırken gözlüğün etiketinde yüzde 100 UV koruması sağladığına dair bilgi arayın. Bu gözlükler UV 400 olarak etiketlenmiş de olabilir.
Efsane: Uzun süre güneşe maruz kalınacaksa ucuz güneş gözlüğü takmak, hiç takmamaktan iyidir.
Gerçek: Güneş gözlüğünün fiyatı UV koruma oranı için garanti vermez. Daha da önemlisi, koyu camlı güneş gözlüğü kullanıyorsanız ama gözlüğünüz yeterli koruma sağlamıyorsa, gözlerinizin arka kısmı daha az değil, daha fazla UV ışınına maruz kalacaktır. Çünkü koyu camlar, gözbebeklerinizin daha fazla genişlemesine yol açar. Maruz kalınan UV ışını miktarının artması yıllar içinde çeşitli göz hastalıklarının ortaya çıkmasına yol açacaktır. 

Efsane: Çocukların güneş gözlüğüne ihtiyacı yoktur.
Gerçek: Gözleri UV ışınlarından korumak için çocukluk gerçekten önemli bir dönem. Öncelikle çocuklar erişkinlere nazaran dışarıda daha fazla zaman geçirir; bugün televizyon ve video oyunları olsa da bu hâlâ geçerli. İkincisi, çocukların gözbebekleri erişkinlere nazaran daha geniştir. Tahminen hayat boyunca maruz kalınan UV ışınının yarısı, 18 yaşına kadar gerçekleşir. 

Efsane: Tüm güneş gözlüklerinin üstündeki bilgiler doğru ve anlamlıdır.
Gerçek: Bazı durumlarda olmayabilir. Örneğin ‘UV emici’ ya da ‘UV ışınının çoğunu engeller’ uyarıları ve UV koruma oranı hakkında, bir kişinin hiçbir fikri olmayabilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre, Avrupa’da üretilen güneş gözlüklerinin yüzde 20’si bir ya da birkaç bakımdan yanlış etiketlenmiştir. UV korumasından emin olmanın en iyi yolu, tanınmış ve saygın şirketlerin ürünlerini satın almaktır. Eğer emin değilseniz ya da bu konuda tedirginseniz, optometri uzmanlarının çoğu gözlüğünüzün UV koruması derecesini ölçebilir. 

Efsane: Sadece güneşli günlerde güneş gözlüğü takmak gerekir.
Gerçek: Bulutlu günlerde de güneşli günlerde olduğu kadar, hatta daha fazla UV ışınlarına maruz kalabilirsiniz. Uzun süre dışarıda kalınacağı zaman (özellikle öğle saatlerinde ve yaz günlerinde risk daha fazladır) güneş gözlüğü ya da UV koruması sağlayan gözlük takılmalıdır. 

Efsane: Gözlük camlarında bazı renk tonları diğerlerine nazaran daha fazla koruma sağlar.
Gerçek: UV koruması gözlük camının renginden ya da koyuluğundan bağımsızdır. 

Efsane: Camları yüzde 100 UV koruması sağlıyorsa güneş gözlüğünün biçimi önemli değildir.
Gerçek: Yüzde 100 UV koruması gereklidir ancak yeterli değildir. Eğer gözlük camları küçükse ya da camların gözünüzle arasındaki mesafe fazlaysa gözlüğünüz güneş ışınlarının sızmasına neden olabilir. İdeal olanı, güneş gözlüğünün camlarının kenarlardan güneş ışınlarının sızmasına izin vermemesidir. 

Efsane: Polarize camlar filtreleme özellikleri olması sebebiyle UV koruması sağlar.
Gerçek: UV korumasının gözlük camlarının renginden ve tonundan bağımsız olması gibi UV koruması için polarize camlar da şart değildir. Polarizasyon parlamayı azaltsa da UV ışınını engellemez. 

Sonuç: Ebeveynler, çocuklarının güneşe maruz kalmamalarına dikkat etmelidir. Çocuklarınızın maruz kaldığı ultraviyole ışınlarının en az düzeyde olduğundan emin olun. Bu şekilde yıllar sonra, çocuklarınız anne-baba, hatta büyükanne ve büyükbaba olduklarında bile, gözlerinin sağlıklı ve görüşlerinin keskin olmasını sağlayabilirsiniz.


  ETİKETLER:

  YAŞ

  ,

  hayat

  ,

  migren