1 milyar dolara silah yolu

1 milyar dolara silah yolu
1 milyar dolara silah yolu

Suriye ’de son günlerde kuzeye yönelip kilit noktalarda isyancıları geri püskürtürken muhaliflere silah koridoru açıldığına dair iddialara bir yenisi eklendi. Britanya gazetesi Guardian’a göre Ürdün, Suudi Arabistan’dan 1 milyar dolarlık mali kaynak karşılığında isyancılara silah sağlamak için koridor oluşturdu. Ürdün’den geçirilen silahlar, Suriye’nin güneyindeki savaşçılara aktarılıyor. Amman’ın hem mali sıkıntılarına bu şekilde çözüm bulduğu hem de savaşı Ürdün’e sıçramadan bitirmek için etkin rol almayı kabul ettiği yorumu yapıldı.

Suriye ordusu ilerliyor

Beri tarafta Suriye ordusu Maarat Numan’da asilerin altı aydır sürdürdüğü Vadi Deyf ve Hamidiye üsleri etrafındaki kuşatmayı yardı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SİHG) göre üsse silah dolu altı araç sokmayı başaran ordu, Halep’e giden ana yolu ele geçirmek için operasyonları yoğunlaştırdı. Çatışmada en az 50 savaşçı öldü.
Ordu birlikleri Şam yakınlarındaki Kabun, Cubar, Yabrud, Duma ve Harasta’nın yanı sıra kuzeyde Rakka’da muhaliflerin mevzilerini bombaladı. SİHG’ye göre önceki günkü çatışmalarda 32’si çocuk 72 sivil , 45 asi ve 34 asker öldü. Önceki gün kuzeyde Kürt köyü Haddad’a yönelik saldırıda 16 sivil ölmüştü. Çatışmalarda yaralanan 36 Suriyeli de tedavi için Almanya ’ya götürüldü. Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle yaralıların savaşçı olup olmadığı sorusunu yanıtlamadı.