10.000 yıllık aslan yüzü ortaya çıktı!

10.000 yıllık aslan yüzü ortaya çıktı!
10.000 yıllık aslan yüzü ortaya çıktı!
Dünyada pek çok soyu tükenen hayvanı yeniden hayatta görebilmek için genetik çalışmalar hazırlanırken, insanlar dünyaya yayılmadan önce ortadan kaybolmuş pek çok canlının ise ilk defa gün ışığına çıkan yüzlerini görmek bilim çevrelerinde heyecan uyandırıyor. Bunun en son örneklerinden biri Sibirya'da ortaya çıktı...

RADİKAL - Tarih öncesi çağlarda kuzey Avrupa'daki mağaralarda yaşadığı bilinen mağara aslanları iklim değişimi ve kıtlık gibi sebeplerden soyları tükenen canlılar arasındaydı. En son mağara aslanının günümüzden 10.000 yıl önce yaşadığı düşünülüyordu ve bir mağara aslanına ait en sağlıklı kalıntılar sadece kemik parçalarından oluşuyordu. Ancak geçtiğimiz günlerde Sibirya'nın doğusunda Yakut bölgesinde bir mağara aslanının günümüze kadar ulaşmış en sağlam kalıntılarına ulaşıldı.

Sibirya'da daha önce günümüze kadar bütün halde ulaşmış mamut kalıntıları bulunmuş ve oldukça heyecan yaratmıştı. Şimdi ise ortaya çıkan mağara aslanının yüzü, bölgede eski çağlardan kalan çok daha fazla hayvanın sağlam kalıntılarına ulaşılabileceğini düşündürdü.

Mağara aslanının yaşadığı çağda görünümünün aşağıdaki gibi olduğu ve renkleriyle mağara duvarlarında rahatça kamufle olabildiği düşünülüyor. Mağara aslanlarının günümüz aslanlarından daha iri oldukları ve sürüler halinde mamut avına çıktıkları biliniyor.


  ETİKETLER:

  Avrupa

  ,

  Tarih

  ,

  kuzey