10 hafta yatmaya 18 bin dolar

10 hafta yatmaya 18 bin dolar
10 hafta yatmaya 18 bin dolar
NASA, kalp damar, kas ve iskelet siteminin inceleneceği bir deney için 10 hafta boyunca kıpırdamadan yatacak kişiler arıyor. Deneye katılan kişilerin 18 bin dolar alacağı bildirildi.

RADİKAL - Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), üç aydan fazla sürecek bilimsel bir testin parçası olarak insan denekler arıyor. Deneklerin yapması gereken şey 10 hafta boyunca kıpırdamadan yatmak. Deneye katılan kişiler bu şekilde yatmak karşılığında 18 bin dolar alacak. 

Hürriyet 'te yer alan habere göre, NASA denekleri egzersizli ve egzersizsiz olmak üzere önce iki gruba ayıracak. Denekler ilk olarak 2-3 hafta boyunca normal aktivitelerini sürdürecekler. Daha sonra başları aşağıda ve sırt üstü yatarak 10 hafta geçirecekler. Bu sırada tüm ihtiyaçlarını yatakta gidermek zorundalar. Örneğin yatağa bağlı duş telefonlarıyla temizlenecekler ve tuvalet ihtiyaçlarını altlarına sürülen sürgülerle halledecekler.

KALP , DAMAR, KAS VE İSKELET SİSTEMİ İNCELENECEK

Denekler daha sonra yattıkları yerde yavaş yavaş spor aktivitelerine başlayacak ve uzun süre hareketsiz vücudun kalp damar, kas ve iskelet siteminin normal yaşama ne kadar sürede adapte olabileceği gözlemlenecek. Denekler için aranan şartlar fitness testlerini geçecek kadar sağlıklı olmaları ve astronotlarla benzer fiziki şartlarda olmaları. Ayrıca denek adaylarının ABD vatandaşı olması gerekiyor.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Hürriyet

  ,

  NASA

  ,

  spor

  ,

  Kalp

  ,

  fitness