10 maddede Trump'ın ses getiren açıklamaları

10 maddede Trump'ın ses getiren açıklamaları
10 maddede Trump'ın ses getiren açıklamaları
ABD'de başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti aday adaylarından Donald Trump, yaptığı açıklamalarla sık sık gündem oluyor.

RADİKAL - ABD'de başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti aday adaylarından Donald Trump, Kaliforniya'da 14 kişinin öldüğü silahlı saldırıların ardından Müslümanların ülkeye girişinin durdurulmasını istedi. Bu açıklamasının ardından Trump'a tepki yağarken, ABD'nin en çok konuşulan aday adayının daha önce gündem olan 10 açıklaması şu şekilde: 

1.ABD'deki camiler gözetim altında tutulmalı: Trump, Müslümanların emniyet güçleri tarafından terörle mücadele kapsamında fişlenmesi gerektiğine inanıyor. Camilerin izlenmesinin siyaseten yanlış olduğuna ise aldırmıyor.

2.ABD IŞİD'le mücadelede tutuklularda boğuluyormuş hissi uyandıran su işkencesi ve diğer "sert sorgulama" yöntemlerini kullanmalı: Trump bu yöntemlerin militanların kullandığı kafa kesme gibi taktikler yanında "çerez" olduğunu söyledi.

Başkan aday adaylarının düellosuna Trump damga vurdu

3.Trump IŞİD'i "cehenneme gönderecek kadar bombalayacağını" söyledi. Başka hiçbir adayın IŞİD'e kendisinden daha sert olamayacağını ve militanları, petrole olan erişimlerini keserek zayıflatacağını savunuyor.

Donald Trump'tan "Müslümanlar ABD'ye alınmasın" çağrısı

4.ABD ile Meksika sınırında yasadışı ve Suriyeli göçmenleri engellemek için "büyük büyük bir duvar" örmek istiyor. Trump ABD'ye gelen Meksikalıların genellikle suçlular olduğunu belirtiyor. "Uyuşturucu ve suç taşıyorlar ve tecavüzcüler" diyor Trump. Sınırdaki duvarın Meksika tarafından ödenmesi gerektiği kanısında. BBC tahminine göre bunun maliyeti 2.2-13 milyar dolar arasında.

5.ABD'de yaşayan tahmini 11 milyon yasa dışı göçmenin sınır dışı edilmesini savunuyor. Bu fikri yabancı düşmanlığı ve çok maliyetli gibi eleştirilere hedef oldu. BBC tahminine göre bunun maliyeti 114 milyar dolar. Trump ayrıca doğumla gelen vatandaşlık hakkını da sonlandırma yanlısı. Yasa dışı göçmenlerin çocukları ABD topraklarında doğduklarında vatandaş olabiliyorlar.

Donald Trump vaat etti: Başkan olursam bazı camileri kapatacağım

6.Rusya lideri Vlamidir Putin ile çok iyi geçineceklerini söylüyor. CNN kanalıyla yaptığı bir röportajda Trump Putin ile Obama'nın müzakere edemeyecek kadar birbirlerinden hoşlanmadıklarını ancak kendisinin Putin'le çok iyi geçineceğini söyledi.

7.Çin'in ABD ile ticaretini daha eşitlikçi kılmasını sağlayacak bazı adımlar atmasını istiyor. Eğer seçilirse Çin'in para biriminin değerini düşürmesini engelleyecek ve ülkeyi çevre ve istihdam standartları konusunda zorlayacak.

Sunucunun Putin'in liderliğiyle ilgili sözleri Obama'yı kızdırdı

8.Trump'a göre iklim değişikliği sadece "hava durumu." Trump temiz hava ve suyun önemine inanıyor ancak iklim değişikliği biliminin bir "şaka" olduğunu düşünüyor. Çevresel sınırlamalar işletmeleri küresel piyasada daha az rekabet edebilir kılıyor.

9.Saddam Hüseyin ve Muammer Kaddafi iktidarda olsaydı dünya daha iyi bir yer olurdu: Trump CNN kanalında Libya ve Irak'taki durumun ölen iki liderin ardından "çok daha kötü" olduğunu söyledi.

Trump: Saddam ve Kaddafi iktidarda olsaydı Ortadoğu istikrarlı olurdu

10.Kendisini "gerçekten çok iyi bir adam" olarak görüyor. Son kitabı "Engelli Amerika"da "Ben gerçekten çok iyi bir adamım, iyi adam olmakla gurur duyuyorum. Fakat ülkemizi yeniden büyük yapma konusunda tutkulu ve kararlıyım". (BBC Türkçe)