11 Eylül kanser mağdurlarına ücretsiz tedavi

11 Eylül kanser mağdurlarına ücretsiz tedavi
11 Eylül kanser mağdurlarına ücretsiz tedavi
ABD federal hükümeti 11 Eylül sağlık programının kapsadığı hastalıklar listesine yaklaşık 50 farklı kanser türünü ekledi.

Bu karar ile 70,000 acil servis çalışanı ve diğer mağdurlar ücretsiz sağlık hizmetine erişebilecek. 

İş Güvenliği Ulusal Enstitüsü, değişikliği 11 Eylül saldırılarının yıldönümünün hemen öncesinde açıkladı.
Sıfır noktasındaki enkazdan kalkan toksik tozdan kaynaklanan hastalıklar sonucunda yaklaşık 1,000 kişi hayatını kaybetti.

Saldırıların ardından on yıl içinde inşaat işçileri, ilk müdahele ekipleri, ofis temizlikçileri ve diğerleri çeşitli hastalıklara yakalandı. 

Enstitü, geçen Haziran ayında, bir danışma kurulunun tavsiyesi üzerine, 11 Eylül sağlık programının mevcut 4.3 milyar dolarlık bütçesini 50 farklı kanser türünü dahil ederek artırmayı istediklerini açıklamıştı.
Dahil edilen kanser türleri arasında akciğer kanseri, kolorektal kanser, göğüs kanseri, mesane kanseri, lösemi, melanom ve tüm çocukluk çağı kanserleri bulunuyor. 

Bu sağlık sigortası, geçen sene ABD Başkanı Barack Obama tarafından imzalanan Zadroga 11 Eylül Sağlık ve Tazminat Yasası kapsamında uygulanıyor. 

Şimdiye kadar sağlık tazminatının çoğu yıkılan kulelerden çıkan toksik toz ve dumanla ilişkili solunum hastalıkları için veriliyordu. 

Zadroga yasası uyarınca kurulan Dünya Ticaret Merkezi Sağlık Programının yöneticisi John Howard dün yapılan açıklamanın "11 Eylül saldırılarında ilk müdahale ekipleri ve mağdurların ihtiyaç duyduğu tedavi ve desteği sağlamada önemli bir adım olduğunu" söyledi. 

New York City Belediye Başkanı Michael Bloomberg yaptığı açıklamada kararın "11 Eylül saldırıları nedeniyle hastalanan kişilerin hakettikleri ve ihtiyaç duydukları sağlık hizmetini almaya devam etmelerini sağlayacağını" söyledi. 

Sağlık tazminatı, Dünya Ticaret Merkezi'nde yaşanan trajedi ile kanser arasında doğrudan bir ilgi olup olmadığı konusundaki tartışamalar nedeniyle askıya alınmıştı.

(BBC Türkçe)