13 yaşındaki çocuk direksiyona geçip faciayı önledi

13 yaşındaki çocuk direksiyona geçip faciayı önledi
13 yaşındaki çocuk direksiyona geçip faciayı önledi
ABD'de, sürücüsü kalp krizi geçiren okul otobüsünü durdurmayı başaran 13 yaşındaki çocuk, olası bir faciayı önlendi.

MILTON - Washintgon eyaletine bağlı Milton kasabasında meydana gelen olayda Jeremy Wuitschick adlı çocuk , kalp krizi sonucu sürücünün bilincini kaybetmesi üzerine derhal otobüsün direksiyonunu kontrol altına aldı ve kontak anahtarını çevirerek motoru durdurduktan sonra aracın yavaşça kaldırıma çarparak durmasını sağladı.

Otobüste bulunan kameranın çektiği görüntülerde Wuitschik'in, hızla koltukların arasında geçerek otobüsün direksiyonunu kavradığı ve araçta herkesin panik halinde bağırdığı sırada soğukkanlılığını koruyarak aracı başarıyla durdurduğu görüldü.

Wuitschik ile Kızılhaç'ta ilk yardım eğitimi almış olan Johnny Wood adlı başka bir öğrenci aracın durmasının ardından, okul otobüsünün sürücüsüne kalp masajı yaptı.

Polis Şefi Bill Rhoads, Wuitschick'in hızlı hareket etmesi sayesinde otobüsün başka araçlara çarpmadığını ve kimsenin yaralanmadığını belirtti. Rhoads, “Çocuğun atik davranmış olmasından dolayı mutluyuz” dedi.

Olayın ardından açıklamada bulunan Washington eyaletine bağlı Fife kentinin okullar başmüfettiş yardımcısı Jeff Short, hastaneye çok ağır durumda kaldırılan 43 yaşındaki otobüs sürücüsünün durumunun ne olduğu hakkında kendisine bir bilgi ulaşmadığını söyledi. Otobüsteki öğrencilerin olayın ardından Surprise Lake Ortaokulu Müdürü ve danışmanlarıyla buluştuklarını belirten Short “durumu mümkün olduğunca normal hale getirdiklerini” ifade etti.

Öğrencilere verilen güvenlik eğitimlerinde otobüs sürücüsünün bilincini kaybettiği durumlarda kontak anahtarını kapatmaları gerektiğinin öğretildiğini vurgulayan Short, “Bu, tam da bu tip durumlar için geçerli. Bence çok iyi bir iş çıkardılar” diye konuştu. (aa)


  ETİKETLER:

  WASHINGTON

  ,

  Çocuk

  ,

  Öğrenci

  ,

  Okul

  ,

  Kalp

  ,

  ,

  güvenlik