14 yaşındaki 'Türk bombacı'ya hapis cezası

14 yaşındaki 'Türk bombacı'ya hapis cezası
14 yaşındaki 'Türk bombacı'ya hapis cezası
Avusturya'da yaşayan 14 yaşındaki Mertkan G., Viyana'da bombalı saldırı düzenlemeyi planladığı gerekçesiyle hakim karşısına çıktı. Mertkan G.'ye 2 yıl hapis cezası verildi.

RADİKAL - 2007’de Türkiye ’den Avusturya’ya göç eden bir ailenin oğlu olan ve Viyana’daki bir tren istasyonuna bombalı saldırı planlamakla suçlanan Mertkan G., hakim karşısına çıktı. İnternetten bomba yapımını araştırdığı belirtilen çocuğa 2 yıl  hapis cezası verildi. Mertkan G., 8 ay çocuk cezaevinde kalacak.

14 yaşındaki çocuk geçtiğimiz Ekim ayında tutuklandıktan sonra serbest bırakılmıştı. Şartlı tahliye kurallarını ihlal ettiği için de Ocak ayından bu yana tutukluluk hali devam ediyordu. Sankt Pölten kentinde yaşayan Mertkan G.’nin "terör örgütlerine destek vermek ve saldırı planlamak" suçlarından 5 yıla kadar hapsi isteniyordu. 

'IŞİD, Viyana'yı bombalaması için bir gence 25 bin dolar teklif etti'

AVUKAT: FİKİR OLARAK ARAŞTIRDI

Basında çıkan bazı haberlere göre IŞİD, saldırıyı gerçekleştirmesi halinde Türk gence 25 bin euro para teklif etmiş.

Tutuklu gencin avukatı Rudolf Mayer ise müvekkilinin bomba yapımını hayata geçirme niyetinin olmadığını sadece “fikir olarak” araştırdığını savundu. Mayer, gencin önümüzdeki hafta 15 yaşını dolduracağını belirtti.