15 dakikada ebola testine onay

15 dakikada ebola testine onay
15 dakikada ebola testine onay
Dünya Sağlık Örgütü, uygulanan kişide ebola virüsünün olup olmadığını ortalama 15 dakikada tespit eden teste onay verdi.

RADİKAL - Dünya Sağlık Örgütü, ebola vakalarının daha hızlı tespit edilmesini sağlayan bir kan testinin uygulanmasına onay verdi. ABD 'li Corgenix firması tarafından geliştirilen test, uygulanan kişide ebola virüsünün olup olmadığını ortalama 15 dakikada tespit ediyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nün Cenevre'deki merkezinden yapılan açıklamada, şimdiye kadar uygulanan ebola testlerinin sonuçlarının 12 ila 24 saat arasında süren bir zamanda alınabildiğine dikkat çekildi. ReEBOV adı verilen testin doğrululuk oranı yüzde 85 ile 92 arasında değişiyor.

Bilim insanları: 2015'te eboladan kurtulamayız


SONUÇLAR LABORATUVAR ORTAMINDA DA İNCELENECEK

Elektriğe gereksinim olmadan uygulanabilen testlerin, bu özelliklerinden dolayı gezici sağlık görevlileri tarafından vakaların görüldüğü yerlerde de rahatlıkla kullanılabileceğini belirten sağlık uzmanları, sonuçların laboratuvar ortamında yeniden inceleneceğini ifade etti.

Batı Afrika'da etkili olan ebola 23 bin 300 insana bulaşmış durumda. Şimdiye kadar 9 bin 400 kişinin yaşamına mal olan ölümcül virüs, güçlükle kontrol altına alınabiliyor. Hastalığın tedavisinde kullanılmak üzere henüz bir ilaç geliştirilemedi. Aşılar ise test aşamasında bulunuyor.

Ebolaya çare Nisan sonunda bulunabilir

İskoçya'da ebolaya rastlandı

Irak'ta 'IŞİD militanları Ebola saçıyor' iddiası