150 kişinin ölümüne depresyon mu neden oldu?

150 kişinin ölümüne depresyon mu neden oldu?
150 kişinin ölümüne depresyon mu neden oldu?
Fransa'nın güneyinde düşen Airbus A320 tipi Germanwings uçağının pilotuyla ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı. Dün pilotun uçağı bilinçli olarak düşürdüğü açıklanırken, yeni bilgilere göre Andreas Lubitz adlı pilot 2008'de depresyon tedavisi görmüş.

RADİKAL - Germanwings Hava Yolları’nın Barcelona-Düsseldorf seferini yapan uçağın 24 Mart günü Fransız Alpleri’ne çakılması sonucu 150 kişinin öldüğü kazada, uçağın kokpitine kendisini kilitleyen yardımcı pilot Andreas Lubitz’le ilgili detaylar ortaya çıkmaya başladı.

Marsilya Savcısı'nın “Uçağı yardımcı pilotun kasten düşürdüğünü” açıklamasının ardından gözler kendisini tek başına kokpite kilitleyerek Lubitz’in kimliğine çevrildi. Lubitz’in geçmişte psikolojik sorunları olduğu ortaya çıktı. Lubitz’in kısa süre önce kız arkadaşı tarafından terk edildiği ve ‘kişisel kriz’ yaşadığı öne sürüldü.

Bild gazetesinin bildirdiğine göre, Lubitz’in Federal Havacılık Dairesi’nde bulunan dosyasında “yoğun psikolojik sorunlar yaşadığı” yer alıyor. Habere göre, Andreas Lubitz 6 yıl önce pilot eğitimini “ağır depresif atak” nedeniyle yarıda kesti ve psikolojik tedavi gördü.

Ölüme kurayla gitmişler

'UÇAMAZ' DİYE SINIFLANDIRILDI

Andreas Lubitz, ABD 'nin Arizona eyaletinde Lufthansa Uçuş Okulu’nda öğrenimi sırasında ilk etapta “uçamaz” diye sınıflandırıldı. Tedavisinin ardından eğitimini tamamladı. Lubitz’in yaşadığı bu durum dosyasına işlendi. Lubitz’in psikolojik sorunları Federal Havacılık Dairesi’nde bulunan dosyasında, özel ve düzenli tıbbi muayeneden geçmesi gerektiğini belirten “SIC” koduyla yer aldı. “SIC” kodu Andreas Lubitz’in pilotluk lisansına da işlendi.

İddiaya göre Andreas Lubitz, kazadan bir hafta önce Salı günü özel ve düzenli tıbbi muayeneden “SIS” geçti.

El Clasico son maçları oldu

LUFTHANSA AÇIKLAMA YAPMAMIŞTI

Federal Havacılık Dairesi’nin bugün (Cuma) Lubitz’in dosyasını bir psikoloğun incelemesine açacağını yazan Bild, “SIC” kodunun ruhsal rahatsızlığın kanıtı olduğunu iddia etti. Lufthansa  Aeromedical Center,  Lubitz’in 2009 yılında şiddetli depresif atak tanısı konduğunu Federal Havacılık Dairesi’nin talebi üzerine kuruma bildirdi.

                                                                                         Düşen uçağın karakutusu

Lufthansa yetkilileri düzenledikleri basın toplantısında genç pilotun eğitimine 22 yaşında ara verdiğini açıklamış ancak bunun nedenini açıklamaya yetkileri olmadığını söylemişti. Lubitz, 2013 yılından bu yana Germanwings Havayolları’nda yardımcı  pilot olarak görev yapıyordu.

Uçak kazasında intihar şüphesi

YAKINLARI ŞOK YAŞIYOR

Düsseldorf’un Montabaur kasabasında ailesiyle beraber yaşayan 28 yaşındaki Lubitz’i pilot olmadan önce devam ettiği Westerwald Uçuş Kulübü’nden tanıyanlar tam bir şok yaşıyor:

Peter Rueker: “Andreas çok iyi bir gençti. Uçuş eğitimini burada aldı. Kulübün üyesiydi. Bazen sakin görünse de eğlenceli bir çocuktu. Tıpkı buradaki diğer gençler gibi, o da o gençlerden biriydi.”

Fransız savcı: Pilot uçağı kasten düşürmüş gibi duruyor

MEDYA MENSUPLARI EVİNE GİREMİYOR

Uçuş Kulübü Başkanı Klaus Radke de Lubitz’in profesyonel pilot olduğunu anlatıyor:“Hepsi profesyonel pilotlar. Çok belirgin iç kontrol mekanizmaları var. Hepsi kontrolden geçtiler. Sağlıklı ve herşeye sahip olmalılar. Belli bir tempoda yaşamak zorunda olsak bile, bizimle konuşan doktorlar var. Ve biz fiziksel ve ruhsal olarak formda olmak zorundayız.”

Alman polisi, medya mensuplarının Lubitz’in Almanya’nın Renanya Palatina eyaletine bağlı Montabaur’daki evine yaklaşmasına izin vermiyor. (DHA/ Euronews) 

Kabinde iki pilot artık zorunlu olacak


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Almanya

  ,

  Barcelona

  ,

  Medya

  ,

  Bugün

  ,

  Kız

  ,

  Hava

  ,

  İddia

  ,

  bild

  ,

  savcı

  ,

  genç

  ,

  İntihar