16 ölü, 350 yaralı, 8 bin evsiz

16 ölü, 350 yaralı, 8 bin evsiz
16 ölü, 350 yaralı, 8 bin evsiz

Fotoğraf: EPA

İtalya'nın kuzeyinde dün yaşanan deprem ve artçı sarsıntılar yüzünden 16 kişi yaşamını yitirdi. Pek çok tarihi bina yıkılırken, sendikalar hayatını yitirenleri aslında kurtarılabileceklerini itiraf etti.

ROMA - İtalya’nın kuzeyinde Emilia Romagna bölgesinde dün sabah meydana gelen, Richter ölçeğine göre 5.8 büyüklüğündeki deprem ardından yerel saatle 12.56’da (TSİ 13.56) 5.3 ve 13.00’de (TSİ 14.00) 5.1 büyüklüğündeki 2 artçı sarsıntı, ölü sayısını 16’ya çıkardı. Yaralı sayısı ise 350 olarak açıklandı. Bölgede 8 bin kişi daha evsiz kaldı.

Bölgede San Felice sul Panaro’daki Meta firmasının depo binasının çökmesi sonucu 3 çalışan hayatını kaybetti. Ölenlerin Hindistan asıllı Kumar Pawan (31),Fas asıllı Muhammed Azaar (46) ve İtalyan mühendis Gianni Bignardi (62) olduğu tespit edildi. Mirandola’da faaliyet gösteren Aries firmasında çalışan ve göçük altında kalan iki kişiden birinin Mauro Mantovani (64) olduğu belirlendi. San Giacomo Roncole’deki yerle bir olan BBG firmasında, firma sahiplerinden biri Enea Grilli (64) ve işçiler Eddi Borghi ve Vincenzo Grilli göçük altında hayatını kaybetti. Cavezzo beldesinde Malavasi mobilya firmasında çalışan Daniela Salvioli (42) ve boya fabrikası Colorificio Oece’de çalışan Iva Contini (56) başında yaşamını yitirdi.

İtalyan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (CISL) Ulusal sekreteri Raffaele Bonanni’nin, ölen 16 kişiden 10’unun çalışan olmasıyla ilgili, "Bu trajediyi engelleyebilirdik" açıklaması ülkede polemik yarattı. Bonanni, bölgede deprem süreci devam ederken, zarar görmüş işyerlerinde çalışmaya gerekli tetkikler yapılmadan başlandığını iddia etti.

"ÖLÜ" DENİLDİ YARALI ÇIKTI

Cavezzo’da emekli Enzo Borghi (78), Rovereto di Novi kasabasında ise rahip Ivan Martini kilisede göçük altında kaldı. Öğleden sonra adı ölenler arasında geçen Carpi rahibinin ise yaralı olarak kurtulduğu belirlendi. Bunun yanında Concordia’da Sergio Corbellini, Medolla’da Paolo Siclari (37) deprem kurbanı oldu.

12 SAAT SONRA MUCİZE

Deprem bölgesinden akşam saatlerinde gelen bir haber yüzleri az da olsa güldürdü. Cavezzo beldesinde, çadırkentte kalan, sabah saatlerinde bir kaç kıyafet almak için dört katlı bir binada bulunan evine döndüğü belirtilen 65 yaşındaki bir kadın , 12 saat göçük altında kaldıktan sonra sağ kurtarıldı. Kadının, yatak odasından kıyafet aldığı sırada sabahki 5.8’lik depreme yakalandığı, kendini yatağın yanında yere atan kadının, yatak başının yardımıyla oluşan hayat üçgeni sayesinde yaşamayı başardığı ortaya çıktı. Modena Hastanesi’ne kaldırılan kadın tedavi altına alındı.

1 MİLYON PARMESAN TELEF OLDU

Dünyaca ünlü parmesan peynirinin başkenti kabul edilen bölgede, depremin en büyük vurgunlarından birini parmesan üreticisi yaşadı. Her bir kalıbı 40 kilo gelen ve kilo fiyatı 15 euro (yaklaşık 35 TL) ila 35 euro (yaklaşık 82 TL) arasında değişen 1 milyon peynir kalıbının telef olduğu açıklandı. Ortalama 800 milyon avroluk (yaklaşık 1 milyar 855 milyon TL) peynir zarar gördü.

KAHİN BİLİMADAMINDAN "DİKKATSİZLİK" İDDİASI

2009 yılında meydana gelen ve 308 kişinin ölümüyle sonuçlanan L’Aquila depremini önceden bilerek tüm dikkatleri üzerine çeken, kamuoyunun "kahin bilimadamı" olarak tanıdığı Fizik uzmanı Giampaolo Giuliani ise tüm verilerin depremi işaret ettiğini öne sürdü. Giuliani, "Geçtiğimiz haftadan itibaren, aynı bölgede güçlü bir depremin daha olacağının tüm sinyalleri vardı ama gerekli dikkat gösterilmedi" iddiasında bulundu. (dha)