16 saatlik Minsk maratonunda neler yaşandı?

16 saatlik Minsk maratonunda neler yaşandı?
16 saatlik Minsk maratonunda neler yaşandı?
Ukrayna'daki çatışmaların sona ermesini sağlamak amacıyla düzenlenen ve 16 saat sürmesi nedeniyle şaşkınlık yaratan Normandiya Dörtlüsü görüşmesinin arka planında neler yaşandığı açıklandı.

RADİKAL - Belarus’un başkenti Minsk’te Ukrayna krizine çözüm bulmak amacıyla toplanan Normandiya Dörtlüsü’nün görüşmelerinin 16 saat sürmesi şaşkınlık yaratmıştı. Özellikle gazetecilerin uyurken veya yerde otururken çekilen fotoğrafları sosyal medyada sıklıkla paylaşılırken, liderlerin yaşadığı ilginç olaylar da açıklandı.

Russia Today’de yer alan habere göre, gazeteciler 16 saat boyunca uyanık kalabilmek amacıyla “kovalarla” kahve içti. Gazetecilerden bir kısmı masalarda uyurken, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun bizzat onay verdiği yiyecek ve içecekler dağıtıldı.

MERKEL ŞARJ ALETİ ARADI

Odadan her çıkan kişinin gazetecilerin arasında heyecan yarattığı belirtilirken, Almanya Şansölyesi Angela Merkel en büyük paniğe yol açan isim oldu. Buna göre, odadan çıktığında açıklama yapacağı düşünülen Merkel, şarjının bittiğini söyleyerek şarj aleti aradı.Yorgunluk nedeniyle en az bir gazetecinin bayıldığı ve hastaneye kaldırıldığı ifade edildi. Görüşmelerin başlangıcına ise bir Rus gazetecinin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’ya, “Poroşenko sivilleri neden bombalıyorsun” diye bağırması damga vurdu. Rus LifeNews muhabiri ve Ukraynalı bir gazeteci arasında da kavga çıktı.

Merkel: Ayrılıkçıları Putin ikna etti

'BENİM İŞİM MALZEME SAĞLAMAK'

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Poroşenko arasında yaşanan gerilim gözlerden kaçmazken, Lukaşenko’nun neşeli tavırları dikkat çekti. “Benim işim malzemeleri sağlamak” sözleriyle şaka yapan Lukaşenko, liderlere sunulan yemek ve içkileri de gazetecilere anlattı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ise görüşmelerin "en rahat" ismiydi. Odadan sigara içmek için birkaç kez çıkan Lavrov, görümeşelerin "süperden daha iyi" geçtiğini söylemişti.Görüşmelerde Merkel, Putin ve Poroşenko'nun yanı sıra Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da yer aldı.

Putin: Ukrayna'da ateşkes 15 Şubat'ta

Fehim Taştekin yazdı. "Ateş kesilir, savaş bitmez! "