17 Kasım'ın firari üyesi: Yeniden faaliyete geçiyoruz

17 Kasım'ın firari üyesi: Yeniden faaliyete geçiyoruz
17 Kasım'ın firari üyesi: Yeniden faaliyete geçiyoruz
Yunanistan'daki 17 Kasım örgütü üyelerinden Hristodulos Ksiros'un yattığı cezaevinden Noel izninde firar ettikten sonra yayınladığı bir video ve mektup ile yapacaklarını anlattı.

Radikal.com.tr - Hürriyet gazetesinden Yorgo Kırbaki'nin haberine göre, söz konusu mektup ve videoyu iktidar karşıtı olarak bilinen bir internet sitesine gönderen 56 yaşındaki Ksiros, 1975 ve 2000 yılları arasında etkin olan ve silahlı eylemleriyle ses getiren 17 Kasım örgütünün yeniden faaliyete geçeceğini iddia etti.

Kırmızı kapüşonluyla kamera karşısına geçen Ksiros'un arkasında Che Guevara'nın yanı sıra Osmanlı'ya karşı verilen bağımsızlık savaşının iki lideri ile Yunanistan'daki iç savaş yıllarında tanınan bir komünist gerilla liderinin fotoğrafları yer aldı.

Mektubunda medya, yargı ve hükümeti tehdit eden Ksiros; 2003 yılında altı siyasi suikast, birçok bombalı saldırı ve banka soygununda suçlu bulunarak, altı defa müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Pire'deki Koridalos hapishanesinde tutukluyken, her gün polis karakoluna giderek yoklama yaptırmak şartıyla dokuz günlük Noel izni alan ancak firar eden Ksiros, 7 Ocak'tan beri aranıyordu.

"TEKRAR TÜFEĞE SARILACAĞIM" 
Ksiros yayınladığı mektup ve videoda şunları söyledi:

- Cezaevinden çıkmam için bana özel izin verilmesini sağlamam kişisel başarımdır. Gardiyanlarımı kandırdığım için sevinçliyim.
- Nerede görürseniz görün; siyasetçilere, gazetecilere saldırın. Dövün ve küfür edin.
- Medya sahtekardır. Korkulu rüyanız olacağım. Halk benden yana.
- Akrabalarıma ve sevdiklerime karşı yamyamlığa teşebbüs ederseniz, hepinize gereken cevabı vereceğim.
- Euro’dan ve AB üyeliğinden derhal çıkmalıyız.
- Tekrar tüfeğe sarılacağım. Hak davasındayız. Hakkımızı da elimizdeki silahla alacağız.

Adını Yunanistan'da 1973'te ABD destekli askeri cuntaya karşı başlatılan öğrenci isyanından alan 17 Kasım örgütü, aralarında Atina’daki Türk Basın Ataşesi Yardımcısı Çetin Görgü (1991) ve Müsteşar Ömer Haluk Sipahioğlu’nun (1994) da bulunduğu 23 kişiyi öldürmüştü. Örgütün Türkiye 'nin Atina Büyükelçiliği görevlilerine yönelik saldırılarında, Büyükelçilik Müsteşarı Deniz Bölükbaşı, İdari Ateşe Nilgün Keçeci ve şoför Adil Yıldırım da yaralanmıştı.