18 yıl yatacak ama Papa affetti

18 yıl yatacak ama Papa affetti
18 yıl yatacak ama Papa affetti
Papa, kendisi hakkında bilgi sızdıran 'Vatileaks' olarak bilinen skandalın sebebi, eski baş uşağı Paolo Gabriele'yi affetti

ROMA - Katolik aleminin dini lideri Papa 16. Benediktus, kendisine ait ‘gizli’ ibareli belgeleri basına sızdıran ve kamuoyunda ‘Vatileaks’ olarak bilinen skandalın sebebi, eski baş uşağı Paolo Gabriele’yi affetti. Vatikan bu tavrı, “babacan” olarak niteledi.

Vatikan Devlet Sekreterliği’nden yapılan açıklamaya göre; Papa 16. Benediktus, bir süre önce 18 ay hapis cezasına çarptırılan Paolo Gabriele’yi Cumartesi sabah saatlerinde hücresinde ziyaret etti. Papa’nın, 7 yıl hizmetinde bulunmuş olan Gabriele’yi affettiğini bizzat kendisine söylemek için bu ziyareti gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada, “Papa, birkaç yıl kendi yanında çalışarak, günlük hayatını paylaştığı kişiyi affederek, ‘babacan’ bir tavır sergilemiştir” denildi.


VATİKAN’DAN KOVULDU

15 dakikalık bu görüşmenin akabinde Paolo Gabriele’nin hücresinden çıkarılarak, evine gönderildiği belirtildi. Ancak Gabriele artık Vatikan’da yaşayamayacak. Açıklamada bu affın, Papa’nın, eski hizmetlisinin ‘tövbesini’ samimi bulması nedeniyle geldiği ifade edilirken, “Bu kişi, Papalık’taki eski görevine ve Vatikan’da yaşamaya devam edemeyecek ama, ailesiyle birlikte huzur içinde yaşaması sağlanacak” denildi.


PAPA’YA İHANETİN BEDELİ 18 AY HAPİS


Mayıs ayında patlak veren belge sızdırma skandalının başrol oyuncusu Paolo Gabriele, Papa’ya ait 82 kutu içindeki binlerce özel belge ve mektubun fotokopilerini, Gazeteci Gianluigi Nuzzi’ye vererek, “La Sua Santita (Papa Hazretleri)” ve “Vatican S.P.A. (Vatikan A.Ş.)” adlı kitapları yazmasına neden olmuştu. Vatikan'da ve Vatikan bankasında dönen 'entrikaları' ortaya döken kitapların piyasaya çıkmasının ardından Vatikan sarsılırken, Papa 16. Benediktus, söz konusu belgelerin nasıl sızdığının araştırılması için kardinallerden oluşan bir heyet kurulmasını sağlamıştı. Yaklaşık 3 ay boyunca Vatikan savcısıyla paralel çalışan heyet, elde ettiği ipuçlarıyla baş uşak Paolo Gabriele'ye kadar ulaşmıştı. Bunun ardından 23 Mayıs'ta tutuklanan Gabriele, yaklaşık 2 ay sonra ev hapsine alınmıştı. Kovuşturma derinleştirildikçe Paolo Gabriele'nin sadece belge değil Papa'ya ait altın külçeler ve 100 bin Euro'luk bir çeki de çaldığı ortaya çıkmıştı. Ekim ayında 1 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılan Gabriele, tekrar hücreye konmuştu.
Paolo Gabriele, daha önce Papa’ya kendisini affetmesini rica ettiği bir mektup göndermişti. (dha/Esma Çakır)


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Euro

  ,

  Roma

  ,

  Sabah

  ,

  Katolik

  ,

  Gazeteci

  ,

  hapis

  ,

  belge

  ,

  Papa

  ,

  paralel