20 fasıl açsalar ne yazar!

20 fasıl açsalar ne yazar!
20 fasıl açsalar ne yazar!
Davutoğlu, Rumların AB dönem başkanı olunca 2 müzakere faslı açma planına "2 değil 20 fasıl açılsa da masaya oturmayız" yanıtını verdi.
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

ROTERDAM-  Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 1 Temmuz’da AB dönem başkanlığını devralacak Güney Kıbrıs’ın “ Türkiye ile iki başlık açarız” açıklamasına tepki gösterirken “2 değil 20 başlık açsalar Rumlarla AB başkanı olarak masaya oturmayız. İlişkilerimizi donduracağız” dedi. Davutoğlu, dün Türkiye-Hollanda ilişkilerinin 400. yılı etkinlikleri için Hollanda’ya giderken sorularımızı yanıtladı. Kıbrıs politikasının ilke ve yöntemlere bağlı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “İlkemiz Kıbrıs Türklerinin temel haklarına kavuşması ve Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki ulusal çıkarlarının gözetilmesidir” dedi. 

‘Statüko devam etmez’
Türkiye’nin son 9 yılda çözüm için izlediği siyaseti anımsatan Davutoğlu, mevcut statükonun devamının mümkün olmadığını, bu yüzden hep kapsamlı çözüm için çalıştıklarını vurguladı. Rum Kesimi’nin muhtemel bir çözümde devleti paylaşmak istemediğinin altını çizen Davutoğlu, “Kafalarındaki, Kıbrıs Türk halkını, bir azınlık olacak şekilde çözüme zorlamak. Bunun mümkün olmadığını artık görmeleri gerekiyor” diye konuştu. Davutoğlu, çözüm olmadan 1 Temmuz’da Kıbrıs Rum Yönetimi, AB Dönem Başkanlığı’nı üstlenirse Türkiye’nin AB dönem başkanlığı ile ilişkilerini donduracağını anlattı. Davutoğlu, 2004’teki referandumda Annan Planı’nı reddeden Rumlara karşı adil bir tutum sergilemeyen AB’den bu kez Rumlara “Sınır problemlerini çözmemiş bir ülke olarak seni üye kabul ettik ama dönem başkanı kabul etmeyiz” demesini beklediklerini vurguladı. 

‘Fasıl açmak lütuf değil‘
AB’nin ciddi bir ataleti ve sorumlulukla bunu yapamadığını kaydeden Davutoğlu, şöyle konuştu: “1 Temmuz bizim için Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ni AB Dönem Başkanı olarak görmemek için bir kriterdir. Rumların iki fasıl (Yargı Temel Haklar ve AdaletÖzgürlük Güvenlik ) açması meselesine gelince… Fasılların açılması bir ülkenin bir başka ülkeye yaptığı lütuf değildir. Rumların bunu bir jest gibi gösterme çabası kabul edilemez. Rumlarla zaten Ortaklık Konseyi yapmayacağımız için Rum Dönem Başkanlığı’nda 2 değil 20 fasıl açılsa da Rumlarla biz masaya oturmayız. Çünkü fasılların açılması bir lütuf değildir. Şu ana kadar hak ettiğimiz fasılların açılmamasının sorumluluğu önce Rumların sonra da siyasi irade eksikliği nedeni ile AB’nindir. Bizim değil.”

Üç ihtimalli Kıbrıs denklemi
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, BM Genel Sekreteri’nin iyi niyet misyonu çerçevesinde Türkiye’nin istediği uluslararası konferanstan Rumların kaçındığını söyledi. Çabaların 1 Temmuza kadar çözümde ısrar etme yönünde olduğunu belirten Davutoğlu 3 senaryoyu şöyle özetledi:

1- Statükonun devamı: Bunun kimseye bir yararı olmaz. Rumlar statükonun devamı ile devlet olarak varlığını sürdürmeye çalışıyor. Ama bu, NATO ve AB ilişkilerinden Doğu Akdeniz’deki istikrara kadar birçok kırılgan sorun üretiyor. Biz kapsamlı çözüm için çaba gösteriyoruz.

2- 1 Temmuz’a kadar kapsamlı çözüm: Bu çok zor değil. Tartışılan konuların çerçevesi son 35 yıldır biliniyor. Artık müzakerelerin uzatılması ile bir yere varmak mümkün değil. Müzakereler hızlandırılmalı ve bir an önce uluslararası toplantı açılmalı ve sonrasında referanduma gidilmeli.

3- Çözüm olmazsa: BM Genel Sekreteri’nin hazırlayacağı rapor ışığında, bir çözüme ulaşılmaması halinde alternatifler düşünülmeli. Uluslararası toplumun artık Rumların çözüme isteksizliği konusunda tavır almasını bekliyoruz. Kimse statükonun devam etmesini beklememeli.