2014'ün insan hakları karnesi zayıf

2014'ün insan hakları karnesi zayıf
2014'ün insan hakları karnesi zayıf
Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muijinieks, geçen yılın insan hakları açısından kötü bir yıl olduğunu söyledi.

RADİKAL - Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks’a göre, 2014, insan hakları açından kötü bir yıldı. Strasburg’da İnsan Hakları Yıllık Raporu’nu açıklayan Muiznieks, Akdeniz’deki mülteciler dramına, Ukrayna ve aralarında Türkiye ’nin de bulunduğu birçok ülkedeki basın özgürlüğü kısıtlamalarına değindi.

Raporda, "Akdeniz savaştan kaçan insanların toplu mezarı oldu" ifadesi yer aldı. Resmi rakamlara göre 3 bin kişi denizde veya sarp kayalıklara çarparak yaşamını yitirdi denirken, gayri resmi rakamların bu rakamın çok üstünde olduğuna dikkati çekildi.

İNSAN HAKLARI İHLALLERİ

Ukrayna’da ve Rusya’da temel insan haklarının kısıtlandığı vurgulanan raporda, durumdan endişe duyulduğu belirtildi. Doğu Ukrayna’daki kriz bünyesindeki siyasal gelişmelerin bölgede yaşayanlar için büyük bir insanlık krizine yol açtığı belirtildi. Bölgeyi yaptığı ziyarette gördüklerinden etkilenen Muiznieks, Kırım Tatarları konusundaki endişelerini dile getirdi.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ

Medya mensuplarına, gazeteciler ve hükümet yanlısı olmayan organizasyonlardaki göstericilere Ukrayna’da, Rusya’da ve Türkiye’de fiziksel saldırlar ve kamusal baskılar yapıldığı iddiaları da raporda yer aldı. Muiznieks, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 47 üye ülkeden bu tür saldırılara karşı kararlı mücadele vermelerini talep etti ve “Medya ve hükümet yanlısı olmayan organizasyonlar cesaretli tavırlarıyla çok defalar demokrasinin gelişimi sağlamışlardır” dedi. (Ahmet İncel/DHA)