216 yolculu uçak Atlantik'te kayboldu

Fransa Havayolları'na (Air France) ait, 216 yolcusu bulunan Airbus uçağının Brezilya açıklarında radardan kaybolduğu bildirildi. Uçağın düştüğüne kesin gözüyle bakılıyor. Uçakta Anadolu Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olan Fatma Ceren Necipoğlu da bulunuyorduAir France’tan yapılan açıklamada, Atlas Okyanusu üzerinde radar ekranlarından kaybolan ve 216 yolcu ile 15 kişilik mürettebat bulunan uçaktan haber alınamadığı teyit edildi.  Air France sözcüsü uçakta 1 Türk yolcu olduğunu açıklarken yolcunun isminin Fatma Ceren Necipoğlu (yanda) olduğu öğrenildi. Necipoğlu'nun Anadolu Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olduğu ve bir konser için Brezilya'ya gittiği bildirildi.


BREZİLYA HAVA KUVVETLERİ: ARAMA ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR


Brezilya Hava Kuvvetleri, Rio de Janeiro-Paris seferini yapan Fransız havayolları Air France’a ait uçağın Atlas Okyanusu üzerinde kaybolduğunu ve Fernando de Noronha adası yakınlarında uçağı arama çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.Hava Kuvvetleri sözcüsü, bu sabah uçakla sürekli kurulan telsiz bağlantısının kesilmesinin ardından arama kurtarma çalışmalarına başlandığını kaydetti.


‘BU SAATE KADAR HAVADA KALMASINA İMKAN YOK’


Brezilya açıklarında kaybolduğu açıklanan, Fransız havayolu şirketi Air France’a ait, 215 yolcu taşıyan Airbus uçağıyla ilgili umutlar giderek azalıyor.
Fransa Çevre Bakanı Jean-Louis Borloo, bu saate kadar deposundaki yakıtla uçağın havada kalmasına imkan olmadığını söyledi.
France info radyo kanılana konuşan Fransız bakan, "Maalesef bu saate kadar deposundaki yakıtla uçağın havada kalmasına imkan yok. Şu andan itibaren en trajik senaryo için hazırlıklarımızı yapmamız gerekiyor" dedi.
Fransız uçağının, yerel saatle 11.10’da (TSİ 12.10) Fransa’nın başkenti Paris’te olması gerekiyordu.
Paris’teki Roissy Havaalanı yetkilileri, uçağın saatler önce radar ekranlarından kaybolduğunu ve Roissy’deki endişenin çok büyük olduğunu belirtiyor.
Radardan kaybolan uçak, Rio de Janeiro-Paris seferini yapıyordu


SON MESAJ: ELEKTRİK ARIZASI VAR


Atlantik üzerinde 216 yolcusu ve 12 mürettebatıyla kaybolan Air France'a ait A330-200 tipi Airbus uçağıyla ilgili bilgiler netlik kazanmaya başladı
Fransız basını yolcuların çoğunluğunun Brezilyalı olduğunu duyururken uçaktan gelen son bilgi 'elektrik arzası var' oldu. Air France uçağının türbülansa girdiği ve elektirik arzası oluştuğu iddia edildi.


UÇAK, NATAL KENTİNE 300 KİLOMETRE UZAKLIKTA RADARDAN ÇIKMIŞ


Brezilya açıklarında kaybolan Fransız havayolu şirketi Air France’a ait yolcu uçağının Brezilya’nın sahil kenti Natal’ın 300 kilometre kuzeydoğusunda radardan çıktığı bildirildi.

Brezilya Hava Kuvvetleri sözcüsü, Fernando de Noronha takımadaları civarı olan bölgede aramaların bu sabah başlatıldığını söyledi. Uçağın radardan çıktığı bildirilen bölgenin Rio de Janeiro kentinin 1500 mil kuzeydoğusunda yer aldığı belirtiliyor.
Bu arada Fransız Hava Yolları sözcüsü Brigitte Barrand, 447 sefer sayılı Airbus A330 uçağında 216’sı yolcu 12’si mürettebat toplam 228 kişinin bulunduğunu açıkladı.
Brezilya hükümetinden bir yetkili de Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, uçağın kalkıştan 3.5 saat sonra TSİ 04.30 gibi kaybolduğunu ifade etti.
Hükümet yetkilisinin açıklamasına göre, uçakla bağlantı Fransa’dan ziyade Brezilya’ya daha yakınken kaybedildi. Uçuş planına göre, uçak Paris’teki Charles de Gaulle havaalanına bugün 12.15’te ulaşması bekleniyordu.
Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin olaydan büyük üzüntü duyduğu, bazı bakanlarını durumu yakından izlemeleri için Charles de Gaulle’e gönderdiği kaydedildi.
Rio’daki havaalanında da kriz masası kurulduğu bildirildi.
Havaalanı kaynakları, kaybolan uçakta yakınları bulunanları karşılayıp bilgi vermek amacıyla kurulan kriz masasına henüz kimsenin gelmediğini, ayrıca Air France’ın gişesinin de boş olduğunu kaydetti.


YILDIRIM ÇARPMASI ÜZERİNDE DURULUYORBrezilya açıklarında kaybolduğu bildirilen, Fransız hava yolu şirketi Air France’a ait 215 yolcu taşıyan Airbus uçağa yıldırım çarptığı ihtimali üzerinde duruluyor.
Air France’ın iletişim direktörü François Brousse, "uçağa yıldırım çarptığı ihtimali üzerinde ciddi bir şekilde durduklarını" açıkladı.
Hava yolu yetkililerinin verdiği bilgiye göre, uçak güçlü bir türbülanstan geçerken TSİ 05.14’te elektrik sisteminde arıza oludğuna dair otomatik bir mesaj gönderdi. Uçağın TSİ 12.15’te Fransa’nın başkenti Paris’te olması gerekiyordu.


UÇAKTAKİ YOLCULAR

 

Air France, uçakta 126 erkek, 82 kadın, biri bebek 8 çocuk olmak üzere 216 yolcu ve 12 uçuş görevlisi olduğunu açıkladı.
Radardan kaybolan uçak, Rio de Janeiro-Paris seferini yapıyordu.

 

KONSERE GİDEN NECİPOĞLU UÇAKTAYDI

 

 

Air France sözcüsü uçakta 1 Türk yolcu olduğunu açıklarken yolcunun isminin Fatma Ceren Necipoğlu olduğu öğrenildi. Necipoğlu'nun Anadolu Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olduğu ve bir konser için Brezilya'ya gittiği bildirildi. Uçağın düşüş nedeni ise, fırtına bölgesinden geçerken yıldırım çarpmasına bağlanıyor.