'23 bin IŞİD militanı öldürüldü'

ABD'li Albay Steve Warren, koalisyon güçlerinin 2014'ten beri gerçekleştirdiği operasyonlarda 23 bin IŞİD militanının öldürüldüğünü açıkladı.

RADİKAL - ABD öncülüğündeki koalisyonun, Ağustos 2014'ten bu yana IŞİD'e  karşı yürüttüğü operasyonlar çerçevesinde 23 bin silahlı militanın öldürüldüğü bildirildi.

Doğal Kararlılık Operasyonu'nun Sözcüsü Albay Steve Warren, Irak'ın başkenti Bağdat'taki Amerikan Büyükelçiliği'nde basına yaptığı açıklamada, uluslararası koalisyonun, Ağustos 2014'ten bu yana IŞİD'e karşı yürütülen operasyonlar kapsamında 5 bini Irak, 3 bin 500'ü Suriye'de olmak üzere 8 bin 500 hava saldırısı gerçekleştirdiğini, bu saldırılarda örgüte bağlı 23 bin silahlı militanın öldürüldüğünü ifade etti.

'20-30 BİN ARASI MİLİTANLARI VAR'

Koalisyon güçlerinin tahminlerine göre, halihazırda Irak ve Suriye'de 20 bin ila 30 bin silahlı IŞİD  militanı bulunduğunu belirten Warren, "İki hafta önce başlayan 'ikinci ezici dalga' olarak bilinen hava operasyonlarında örgüte ait 400 petrol tankeri vuruldu" dedi.

Warren, Rusya'nın, "Türkiye'nin IŞİD'e yardım ettiği" yönündeki suçlamalarına ilişkin soruyu ise "Türkiye, koalisyon ortaklarımızdan. Türkiye, IŞİD'in hezimete uğraması ve yok olması için destek oluyor" şeklinde cevapladı.

IŞİD'in, Haziran 2014'te Irak ve Suriye'de bazı bölgeleri ele geçirmesiyle hükümet birlikleri ile örgüt militanları arasında başlayan çatışmalar ülkenin farklı kentlerinde devam ediyor. ABD'nin öncülüğündeki uluslararası koalisyon güçleri ise IŞİD'i hedef alan operasyonlara bir yıldan fazla süredir havadan destek veriyor.
AA