23 yıl sonra gelen Tiananmen itirafı

23 yıl sonra gelen Tiananmen itirafı
23 yıl sonra gelen Tiananmen itirafı
'Tiananmen Meydanı Olayları'nın gerçekleştiği dönemde Pekin Belediye Başkanı olan Çen Şitong, yaşananları "üzücü" ve "önlenebilecek bir trajedi" olarak tanımladı

ABD istihbarat örgütü CIA'e göre yüzlerce, Çin Kızılhaçı'na göreyse binlerce kişinin öldüğü olaylarla ilgili üzüntüsünü dile getiren Komunist Partili ilk üst düzey yetkili olan Çen, Tiananmen'deki öğrenci protestolarının düzenlendiği dönemdeki sert uygulamalarıyla tanınıyordu.

Şu an 81 yaşında olan Çen, olayların 23'üncü yıldönümü öncesi yayımlanacak kitabında, "O gün yüzlerce insan öldü... Belediye başkanı olarak üzüldüm. Sorunu barışçıl bir şekilde çözebileceğimizi ümit ediyordum. Geriye bakınca, bu trajedinin önlenebileceğini düşünüyorum. Önlenmeliydi, ama önlenmedi" diye yazdı.

O RAPORUN ALTINDA İMZASI VARDI
Çin tarih kitaplarından çıkarılan Tiananmen katliamı hakkında yazılan tek resmi belgenin yazarı olarak bilinen Çen'in bu özelliği, emekli siyasetçinin itirafının önemini daha da artıyor.

Kitabın yayıncısı Bao Pu, "Bildiğim kadarıyla ilk kez, bu katliamdan sorumlu olduğuna inanılan bir kişi, olaylarla ilgili üzüntüsünü dile getirdi" dedi.

Ancak kitabında Çen, söz konusu raporu kendisinin değil, "başkalarının" yazdığını ve 30 Haziran 1989'da kamuoyuna açıklaması için talimat aldığını öne sürdü.

RESMİ ÖLÜ SAYISI HÂLÂ BELLİ DEĞİL
Tiananmen Meydanı'nda 4 Haziran 1989'da tank destekli ordu birliklerinin, Reform yanlısı Komünist Partisi lideri Hu Yaobang'ın ölümünün ardından Tiananmen Meydanı'na çıkan yüz binlerce Çinli öğrenciye müdahale etmesi sonucu yüzlerce protestocu hayatını kaybetmişti. Çin devleti olaylardaki can kaybı sayısını hiçbir zaman açıklamadı.(hürriyet)