3 bin Özgür Suriye Ordusu militanı IŞİD'e katıldı

3 bin Özgür Suriye Ordusu militanı IŞİD'e katıldı
3 bin Özgür Suriye Ordusu militanı IŞİD'e katıldı
Suriye'de yaklaşık 3 bin Özgür Suriye Ordusu militanının terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'ne katıldığı açıklandı.

RADİKAL - Suriye ’nin Kalamun bölgesindeki yaklaşık 3 bin Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) militanının IŞİD’e katıldığı bildirildi. El Alem televizyonu, IŞİD’e biat eden ÖSO militanlarının örgütün Humus ve Kusayr askeri konseylerine bağlı olduğunu ve Suriye ordusunun bu bölgeleri temizlemesinden sonra Kalamun dağlarına kaçmış olduklarını bildirdi.

Yakın Doğu Haber 'de yer alan habere göre, Suriye ordusunun operasyonları ve kış şartları sebebiyle bölgedeki yok olma aşamasına gelen silahlı grupların daha güçlü gördükleri gruplara katıldığı bildirilirken yerel kaynaklar, son dönemdeki en önemli gelişmenin 3 bin kadar ÖSO militanının IŞİD’e katılması olduğunu ifade etti.

'HİÇBİRİNİN NİHAİ DURUMU DEĞİŞMEYECEK'

Suriye’de yayımlanan Savra gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ali Kasım, el-Alem televizyonuna verdiği demecinde “Bu grupların durumu kendilerini destekleyen ülkelerin kutuplaşmalarını yansıtıyor” dedi. Ali Kasım, “Suriye ordusu ve halk güçleri; Nusra, IŞİD ya da diğer gruplara karşı operasyonlarını bunların tamamını ortadan kaldırıncaya kadar süreceği için bu grupların hiçbirinin nihai durumu değişmeyecek” diye konuştu.

Suriyeli uzmanlar, ABD 'lilerin ‘ılımlı muhalifler’ diye tanıtıp silahlandırmak istediği ÖSO'nun Kalamun dağlarındaki varlığının sona ermesinin Nusra ile IŞİD arasındaki çatışmaları daha da derinleştireceğini belirtiyor.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Suriye

  ,

  haber

  ,

  Yayın

  ,

  kış

  ,

  ÖSO

  ,

  Karşı

  ,

  IŞİD