3 binden fazla hamilede Zika virüslü tespit edildi

3 binden fazla hamilede Zika virüslü tespit edildi
3 binden fazla hamilede Zika virüslü tespit edildi
Kolombiya'da 3 bin 177 hamile kadının Zika virüsü taşıdığı ve ülkedeki toplam Zika virüslü sayısının 25 bini geçtiği açıklandı.

Kolombiya'da 3 binden fazla hamilede kadında Zika virüslü tespit edildi. Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos yaptığı açıklamada, ülkesindeki Zika virüslü sayısının 25 bin 645 olduğunu bildirdi. Santos açıklamasında, bunların 3 bin 177'nin hamile olduğunu kaydetti.
Kolombiya Sağlık Bakanlığından dün yapılan açıklamada da Zika virüsü bağlantılı Guillain-Barre sendromundan 3 kişinin hayatını kaybettiği bildirilmişti. Kolombiya'da yerel medyada ülkede Zika virüslü birçok kadının kürtaj yapmaya çalıştığı ifade edilirken, hükümet, kadınlara yaptığı çağrıda en az 6 ay çocuk yapmayı ertelemelerini istedi.
Sivrisinek ısırmasıyla birlikte, kanla ve cinsel yolla da bulaştığı ortaya çıkarılan Zika virüsü, Amerika kıtasında hızla yayılmaya devam ediyor. Virüs nedeniyle küresel acil durum ilan eden Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) en son açıklamasına göre virüs şu ana kadar 33 ülkeye yayılmış durumda.
Yüksek ateş, gözlerde kızarma, kusma, döküntü, baş, kas ve eklem ağrısı gibi belirtileri bulunan virüslü hastaların yaklaşık yüzde 80'nde herhangi bir hastalık belirtisi dahi görülmüyor. Batı Nil virüsü gibi sivrisinek ısırması yoluyla yayılan Zika virüsünü taşıyan sivrisinekler, ABD'de Teksas'ta, Florida ve New Jersey'in doğu kıyılarında görülüyor. Virüs, Porto Riko ve Florida'nın 4 ilçesinde olağanüstü hal ilan edilmesine neden olmuştu.
2015'in mayıs ayında sivrisinekler yoluyla yayılarak, Brezilya'da patlak veren virüse tüm Amerika kıtasıyla birlikte Avrupa'da rastlanmıştı. Henüz bilinen bir tedavisi bulunmayan virüs yeni doğan bebeklerde nöro-gelişimsel bozukluk olan "mikrosefali (küçük kafa yapısı)" görülmesi arasında güçlü bir ilişki olduğu belirtiliyor.

AA