3. günde de ateş kesilmedi

3. günde de ateş kesilmedi
3. günde de ateş kesilmedi
Suriye, bayram nedeniyle ilan edilen 4 günlük ateşkesin 3. gününde de şiddet son bulmadı. Ordu Şam'ın çevresini bombalarken muhalifler 3 kontrol noktasını ele geçirdi.

Suriye’de bayramda ilan edilen ateşkesin 3. gününe de ordunun hava operasyonları ve muhaliflerin saldırıları damgasını vurdu. Kontrolü muhaliflerin elinde olduğu söylenen başkent Şam’ın İrbin, Zamalka ve Harasta banliyölerine savaş uçaklarıyla bombardıman düzenlendi. Muhaliflerin kurduğu Londra merkezli Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü’ne göre, muhalifler Duma bölgesinde 3 askeri kontrol noktasını ele geçirdi, bir başka noktadaki çatışmalarda 4 asker öldü. İdlib’e bağlı Harim ve Salkim kasabalarında şiddetli çatışmalar olurken Halep’te Özgür Suriye Ordusu’ndan bağımsız davranan ve ateşkesi reddeden ‘Muhammed’in Askerleri’ ve ‘El Nusra Cephesi’ öne çıktı. Devlet televizyonu Katar ve Suudi Arabistan’ın destek verdiği muhalifleri ateşkesi bozmakla suçladı. Muhalifler ilk iki günde en az 270 kişinin öldüğünü kaydetti. BM’den bir diplomat da BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el İbrahimi’nin kasımda BM Güvenlik Konseyi’ne krizi çözmek için başka bir öneriyle gideceğini söyledi. 

Irak uçak indirdi 

Bu arada Irak, dün ikinci kez İran’dan kalkan Suriye bandıralı bir kargo uçağını silah taşıdığı gerekçesiyle durdurdu. İncelemelerin temiz çıkması sonucu uçağın devam etmesine izin verildi.

Gazeteci kaçırıldı 
Muhalifler, önceki gün Azaz kasabasında LBCI televizyonu çalışanı Lübnanlı gazeteci Fida Itani’yi esir aldığını duyurdu. Gerekli belge alındıktan sonra Itani’nin serbest bırakılacağı sözü verildi. (ŞAM / REUTERS- NAHARNET)

Suriyeli eski generale soruşturma
ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Suriye’de esirlere karşı adı işkence olaylarıyla anılan ve daha sonra muhaliflerin safına geçtiği yönünde haberleri çıkan Tuğgeneral Avad Ahmed Ali’nin Türkiye ’deki Suriyeli sığınmacıların kampında bulunduğuna ilişkin Dışişleri Bakanlığı’na ihbarda bulundu. İhbarla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, TCK’nın ‘İnsanlığa karşı suçlar’ başlıklı 77. maddesi kapsamında Ali hakkında soruşturma başlattı. {ANKARA/AA}