3 milyar dolarlık bir geçiş!

3 milyar dolarlık bir geçiş!
3 milyar dolarlık bir geçiş!
Suriyeli muhaliflerin temsilcisi Hatib, geçiş hükümetinin kurulması için 3 milyar dolar isteyip "Parasız hükümetin değeri yok" dedi.

KAHİRE - Suriye krizine yönelik siyasi çözüm çabaları sonuç vermezken muhalifler geçici hükümete fiyat biçti. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz el Hatib, geçici hükümet kurmak için 3 milyar dolara ihtiyaç duyduklarını belirtti. Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’na katılan Hatib yazılı açıklamayla ‘dost ülkelerden’ şikâyetçi oldu. Hükümetin kurulması gerektiğini ancak maddi yardım eksikliğinden dolayı başarısız olmasından endişe duyulduğunu aktaran Hatib, ‘dost ülkelerin’ bu miktarın sağlanması için garanti vermediğini belirtip ekledi: “Parasız hükümetin bir değeri yok.”

‘Duygusuz toplum’
Savaşın bölgesel ve uluslararası hesapların tasfiye meydanı haline geldiğini belirten Hatib, uluslararası toplumu ‘duygusuz olmakla’ eleştirdi: “Duyguları olmayan ülkeler, soğuğu hissetmiyor, açlık çekmiyor, çocukların acılarını, hapislerde işkenceye uğrayanların sesini duymuyor.”
Kaos ile mücadelenin tek yolunun geçici hükümet kurmak olduğunu vurgulayan Hatib, güvenlik boşluklarını fırsat bilen çetelerin yardım malzemelerini çalması veya yağmalamasından şikâyet ederken, bazı petrol yataklarının silahlı grupların eline geçtiğini, bazılarının bu petrolü koruduğunu, bazılarının ise çaldığını belirtti. Hatib şu ‘durum değerlendirmesini’ yaptı: “Biz şimdi iki ateş arasındayız. İlki, hükümeti kurmamız ve başarısızlığa uğrama tehlikesi. İkincisi ise hükümeti kurmamamız ve uluslararası müdahale tehlikesi. Hükümet bulunmaması ve kaos yaşanması dolayısıyla BM Güvenlik Konseyi tarafından bir hükümet atanmasından endişeliyiz zira bu, Suriye’nin yararına olmaz.”

Davutoğlu, Hatib ve Barzani ile görüştü

Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Muaz Hatib dün Dünya Ekonomik Forumu yıllık toplantısı için Davos’ta bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüştü. Hatib’in Suriye’deki son gelişmeler hakkında bilgi verdiği belirtildi. Davutoğlu dün ayrıca Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani’yle bir araya geldi. Davutoğlu, Ankara ’nın etnik ve dini temele dayanan bir politika izlemediği ve tüm Iraklı siyasilerle diyaloğunun süreceğini söylediği öğrenildi. Diplomatik kaynaklara göre, Barzani de Türkiye ile ilişkileri daha da geliştirme iradesini dile getirdi. İkili, Suriye’deki Kürt grupların muhalefetle ilişkilerini de ele aldı.

HRW: Muhalifler dini mekânlara saldırıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Suriyeli muhalifleri ‘dini azınlıklara ait ibadethaneleri tahrip etmek ve yağmalanmalarına göz yummakla’ suçladı. HRW’nin raporuna göre muhalifler İdlib’in Zarzur köyünde bir Şii camini tahrip etti, Lazkiye’de iki kilise yağmalandı. Kasımdan bu yana artış gösteren saldırıların silahlı isyancı gruplar tarafından gerçekleştirildiğine dair kesin kanıtlar olduğunu belirten HRW, Zarzur’da çekilen videoda, silahlı kişilerin havaya ateş açarak kutlama yaptığını aktardı. Örgüte göre Lazkiye’de aralıkta iki köyde isyancılar kiliselerin değerli mallarını yağmalayıp binaya zarar verdi. Raporda, “Kilise baskınlarının amacının hırsızlık olma ihtimali bulunsa da, muhaliflerin kendi kontrolleri altındaki dini mekânları koruma sorumluluğu vardır” denildi. HRW Ortadoğu Direktörü Sarah Leah Whitson da, “Dini mekânların yok edilmesi mezhepsel korkuları arttırıyor” dedi.