30 yıl idamı bekledi, son anda serbest kaldı

30 yıl idamı bekledi, son anda serbest kaldı
30 yıl idamı bekledi, son anda serbest kaldı
Bundan 30 yıl önce, 1985 yılında idama mahkum edilen bir adamın masum olduğu anlaşıldı. 3 Nisan günü serbest bırakılan adam, "Bunu yaptıkları için Tanrı'ya hesap verecekler" dedi

RADİKAL - Dünyadaki pek çok demokratik ülkede idam cezası kalkmasına rağmen, ABD ’nin bazı eyaletleri halen idam cezasını geçerli bir yöntem olarak görüyor ve uyguluyor. 3 Nisan günü Alabama eyaletinde yaşanan bir olay, idamın ne kadar doğru bir ceza yöntemi olduğu tartışmalarını tekrar başlattı.

1985 yılında hapse atılan ve idama mahkum edilen Ray Hinton, 30 yılın ardından Cuma günü serbest bırakıldı. Suçsuzluğu anlaşılan Hinton, serbest kaldıktan sonra “Bunları yaşamamalıydım” dedi.

28 YAŞINDAYDI

ABD’nin Alabama Eyaleti’nde 1985 yılında üç restorana saldırılar düzenlendi.  Silahlı bir kişi, restoran sahiplerini vurup kasalardaki paraları almıştı. İki restoran sahibi öldü. Üçüncü kişi ise yaralı olarak kurtuldu. Yaralı haldeki kişi, polise o zaman 28 yaşında olan Ray Hinton’ın adını verdi. Zanlının evinde bir tabanca bulununca Hinton tutuklandı. Ardından mahkeme, Hinton’a idam cezası verdi.

30 YIL BOYUNCA KİMSEYİ İNANDIRAMADI

Hinton 30 yıl boyunca masum olduğunu anlattı, ancak kimse ona inanmadı. Sonunda mahkeme silahın incelenmesine karar verdi. Testlerde, cinayetlerde kullanılan mermilerin silaha ait olmadığı belirlendi. Hinton delil yetersizliğinden beraat etti. Talihsiz adam, hapishane çıkışı “Bunu yaşamamalıydım. Sorumlular Tanrı’ya hesap verecek” dedi. (Sözcü)