30 yıl idamı bekledi, son anda serbest kaldı

30 yıl idamı bekledi, son anda serbest kaldı
30 yıl idamı bekledi, son anda serbest kaldı
Bundan 30 yıl önce, 1985 yılında idama mahkum edilen bir adamın masum olduğu anlaşıldı. 3 Nisan günü serbest bırakılan adam, "Bunu yaptıkları için Tanrı'ya hesap verecekler" dedi

RADİKAL - Dünyadaki pek çok demokratik ülkede idam cezası kalkmasına rağmen, ABD ’nin bazı eyaletleri halen idam cezasını geçerli bir yöntem olarak görüyor ve uyguluyor. 3 Nisan günü Alabama eyaletinde yaşanan bir olay, idamın ne kadar doğru bir ceza yöntemi olduğu tartışmalarını tekrar başlattı.

1985 yılında hapse atılan ve idama mahkum edilen Ray Hinton, 30 yılın ardından Cuma günü serbest bırakıldı. Suçsuzluğu anlaşılan Hinton, serbest kaldıktan sonra “Bunları yaşamamalıydım” dedi.

28 YAŞINDAYDI

ABD’nin Alabama Eyaleti’nde 1985 yılında üç restorana saldırılar düzenlendi.  Silahlı bir kişi, restoran sahiplerini vurup kasalardaki paraları almıştı. İki restoran sahibi öldü. Üçüncü kişi ise yaralı olarak kurtuldu. Yaralı haldeki kişi, polise o zaman 28 yaşında olan Ray Hinton’ın adını verdi. Zanlının evinde bir tabanca bulununca Hinton tutuklandı. Ardından mahkeme, Hinton’a idam cezası verdi.

30 YIL BOYUNCA KİMSEYİ İNANDIRAMADI

Hinton 30 yıl boyunca masum olduğunu anlattı, ancak kimse ona inanmadı. Sonunda mahkeme silahın incelenmesine karar verdi. Testlerde, cinayetlerde kullanılan mermilerin silaha ait olmadığı belirlendi. Hinton delil yetersizliğinden beraat etti. Talihsiz adam, hapishane çıkışı “Bunu yaşamamalıydım. Sorumlular Tanrı’ya hesap verecek” dedi. (Sözcü)


  http://www.radikal.com.tr/132878813287882

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dünyanın demokrasi havarisi kesilen ABD'nin "demokrasi"si - user394369

  ABD, dünya halklarına "demokrasi" aldatmacasıyla kan ve gözyaşından başka birşey götürmedi. En son Suriye'de Beşar Esad'a karşı Suriye halkına demokrasi getireceğim, dedikten sonra, onbinlerce Suriye'li hayatını kaybetti, milyonlarcası yurtlarından göçmek zorunda kaldı. Şimdi başka ülkelerde mülteci olarak acınası bir yaşam sürüyorlar. IŞİD'i aynı bahaneyle Ortadoğu halklarının başına bela etti ABD. İşte ABD'nin dünya halklarına karşı demokrasisi bu. Kendi halkına karşı da farklı değil, siyahi bir insanın hayatı onlar için o kadar ucuz ki, silahın incelenmesine 30 yıl sonra karar veriliyor. Demokrasi onlar için amaçlarına ulaşmada kullandıklar bir kandırmaca ne yazık ki.

  Bu Haber Doğru mu? - user392705

  Silahı inceletmek 30 yıl boyunca akıllarına hiç gelmemiş mi yani? Ya da silah incelenmeden mi idam vermişler? Hadi canım siz de! Bu haber doğru olamaz.