30 yıldır idamını bekliyordu, suçsuz bulundu

30 yıldır idamını bekliyordu, suçsuz bulundu
30 yıldır idamını bekliyordu, suçsuz bulundu
ABD'nin Alabama eyaletinde, iki kişiyi öldürdüğü gerekçesiyle hapiste bulunan, idam mahkumu Anthony Ray Hinton'ın, 30 yıl sonra yeniden görülen karar duruşmasında suçsuz olduğu ortaya çıktı.

RADİKAL - ABD 'nin Alabama eyaletinde, 1985'te 29 yaşındayken iki restoran yöneticisini öldürdüğü suçlamasıyla hüküm giyen Anthony Ray Hinton, davanın yeniden görülmesi sonucunda beraat ettirilerek serbest bırakıldı.

Hinton'ın avukatı Bryan Stevenson, müvekkilinin daha iyi bir bir hukuk müşavirinin masraflarını karşılayacak durumda olmadığı için hüküm giydiğini belirterek "Anthony Ray Hinton'ın başına gelenler, bu yaşananlarla ilgili neden reform yapılması gerektiğini en dramatik haliyle anlatıyor" dedi.

'HERKES TANRI'YA HESAP VERECEK'

Hapishane çıkışında yaptığı konuşmada, "Tek yapmaları gereken silahı test etmekti ancak yükseklerde ve kudretli olduğunuzu, yasanın üstünde olduğunuzu düşündüğünüz zaman kimseye cevap vermeniz gerekmiyor" diyen Hinton, konuşmasını, "Ama sizin için iyi haberlerim var. Ölüm hücresine gönderilmemde rolü olan herkes Tanrı'ya cevap verecek" ifadeleriyle sonlandırdı. 

Hinton, 1985 yılında fast food restoranı yöneticileri John Davidson ve Thomas Wayne Vason'ı öldürdüğü iddiasıyla mahkemeye çıkmış, Hinton suçu kabul etmese de evinde bulunan silah üzerinde balistik inceleme yapılmaması sonucunda suçlu bulunmuş ve idam cezası almıştı. (Sol)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  hukuk

  ,

  zaman

  ,

  silah

  ,

  İnceleme

  ,

  hapishane