400 Türk, cihatçıların saflarında öldürüldü

400 Türk, cihatçıların saflarında öldürüldü
400 Türk, cihatçıların saflarında öldürüldü
İsmini vermek istemeyen bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, Irak ve Suriye'deki cihatçıların saflarına katılan 400 Türk'ün çatışmalarda öldüğünü açıkladı.

RADİKAL - Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Irak ve Suriye ’deki cihatçıların saflarına katılan 400 Türk’ün bu iki ülkedeki çatışmalarda öldürüldüğünü belirtti. Yetkili, IŞİD saflarında halen savaşan yaklaşık 900 Türk bulunduğunu söyledi. 

Hürriyet Daily News'tan Ali Kayalar'ın haberine göre, IŞİD’in yanı sıra El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi de Türkiye ’den saflarına savaşçı çekiyor. Dışişleri yetkilisi, Nusra’ya katılan Türklerin sayısının 300 civarında olduğunu söyledi. Toplam kaç Türk’ün çatışmaların başından bu yana cihatçı örgütlere katıldığı ise tam olarak bilinmiyor.

Hollanda başbakanının fotoğrafıyla sahte Suriye pasaportu çıkarttı

'DAHA ÇOK ÇABA GÖSTERMELİ'

“Daha fazla sayıda insanın gidip geri döndüğünden şüpheleniyoruz” diyen yetkili, kimin gerçekten savaşmak için gittiğini, kimin fırsatçılık yaptığını, arabuluculuk gibi amaçlarla bölgede bulunduğunu ve hatta kimin sadece meraktan çatışma alanlarına geçtiğini tespit etmenin güç olduğunu söyledi.

Putin: IŞİD, Mekke, Medine ve Kudüs'ü tehdit ediyor

“Elbette, orada sadece aşçılık yaptık diyenlere inanmama eğilimindeyiz” diyen yetkili, Türkiye’nin müttefiklerinin IŞİD ile savaşta daha çok çaba göstermesi gerektiği görüşünde.

IŞİD'den mültecilere: Kâfir Avrupa'ya değil, topraklarımıza göç edin

'IŞİD bayraklı' fotoğrafın arkasındaki gerçek