48 İranlıya karşılık 2130 kişi serbest

48 İranlıya karşılık 2130 kişi serbest
48 İranlıya karşılık 2130 kişi serbest

Bırakılan İranlılar 6 araçla önce Sheraton Otel e götürüldü.

Suriye'de aylardır süren takas pazarlığı sonuç verdi. Muhaliflerin elindeki 48 İranlı ile hapiste tutulan 4'ü Türk 2130 kişi bırakılmaya başladı.

Suriye dün Türkiye ’den İnsani Yardım Vakfı-İHH, Katar ve İran’ın arabuluculuğunda büyük bir tutuklu ve rehine takasına sahne oldu. Suriyeli muhaliflerin ağustosta Şam’da kaçırdığı 48 İranlı hacıya karşılık Suriye hapishanelerinde tutulan 4 Türk vatandaşı dahil 2130 kişinin bırakılmasını içeren takas uzlaşması dün sabahtan itibaren hayata geçirilmeye başladı. Görüşmelerde yer alan İHH Başkanı Bülent Yıldırım’ın Radikal’e verdiği bilgiye göre, 4 Türk’ten biri Suriye’den evli Emel Ramadan, diğeri Tartus limanında çalışan Bayram Demir adlı denizci, diğer ikisi de Suriye’de doğup büyümüş anne-babası Türk olan iki kardeş. Dün ikisi bırakılan Türklerden kalan ikisinin de dün geç saatlerde bırakılması bekleniyordu.
Aralarında çocuklar da var 

Yıldırım, El Hurra muhabiri Beşşar Fehmi Kaddumi’nin bırakılması için de çalışmaların sürdüğünü söyledi.
Yıldırım takas işlemleri sürerken de Anadolu Ajansı’na şu açıklamayı yaptı: “48 İranlı Şam’ın Duma bölgesinden serbest bırakıldı. İHH yetkilisi İzzet Şahin İranlılara eşlik etti. Bunun karşılığında Suriye İçişleri Bakanlığı binasında alıkonulan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 2 bin 130 kişi otobüslere nakledilmeye başlandı. Esed güçlerinin elindeki 4 Türk vatandaşından 2’si bırakıldı. Diğerlerinin serbest kalmasını bekliyoruz. İlk aşamada binin üzerinde esir serbest bırakıldı. Esirler arasında 1998, 1999 ve 2000 doğumlu çok sayıda çocuk ve 74 kadın bulunuyor.”
FARS’tan yine pilot iddiası 

Ağustosta Şam’ın Seyyide Zeyneb bölgesine dini ziyaret için gittikleri ifade edilen 48 İranlı, Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) bağlı El Bera Sancağı Tugayı tarafından rehin alınmıştı. ÖSO, 5 Ağustos’ta bir video ile kamuoyuna gösterdiği rehinelerin Suriye rejimine destek için ülkeye gelen 150 kişilik İranlı keşif birliğinden olduklarını ve aralarında Devrim Muhafızları bulunduğunu iddia etmişti.
İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi rehinelerden bazılarının emekli Devrim Muhafızı olduğunu ve dini ziyaret nedeniyle Suriye’de bulunduklarını söylemişti. İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı, Suriyeli bir askeri yetkiliyi kaynak göstererek 48 İranlının, Halep’te ele geçirildiği iddia edilen 4 Türk pilotu ile takas edildiğini yazdı.
Ancak Radikal’e konuşan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, iddiayı kesin bir dille yalanlayarak gerek Dışişleri Bakanlığı gerek Genelkurmay Başkanlığı’nın Suriye’de tutuklanan herhangi bir askeri ya da MİT yetkilisi olmadığına ilişkin açıklamalarını hatırlattı. Ünal rehinelerin bırakılması konusunda da farklı kanallardan Türkiye’nin hep devrede olduğunu vurguladı. İran Dışişleri Bakanlığı ise Türkiye, Katar ve Suriye’ye teşekkür etti. ÖSO Basın Koordinatörü Luey el Mikdad da şu tehdidi savurdu: “Bundan sonra Suriye’de savaşan İranlılar, paralı asker muamelesi görecek ve devrim mahkemelerinde yargılanacaktır.”
İnsani diplomasinin başarısı 

İHH ve İran’ın temasları sonucu Suriye’de martta gözaltına alınan gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun mayısta bırakılmıştı. İki gazetecinin muhaliflerin elindeki iki İranlıya karşılık bırakıldığı iddia edilmişti. El Hurra TV’de çalışan Türk kameraman Cüneyt Ünal da 90 gün boyunca alıkonduktan sonra 17 Kasım’da CHP heyetinin girişimleri sonucu bırakılmıştı. Ünal ile beraber gözaltına alınan El Hurra muhabiri Beşşar Fehmi Kaddumi’den ise bir türlü haber alınamadı.
Halep’te 22 Mayıs’ta muhalifler tarafından kaçırılan 11 Lübnanlıdan 9’u da Türkiye’nin girişimleri sonucu ülkelerine dönmüştü, ancak 9 Lübnanlı hâlâ rehin. Kaçırılan Lübnanlılar dosyasından sorumlu Şii Yüksek Konseyi üyesi El Şeyh Abbas Zegib 9 Lübnanlının bırakılması için Türkiye’nin çaba göstermesini istedi. İHH 28 İranlı rehine ve 7 Suriyelinin yanı sıra geçen ay 2 Türk’ün bırakılmasını sağlamıştı. (İSTANBUL - DIŞ HABERLER )