4'ü gazeteci 9 Türk İsrail'de alıkonuldu

4'ü gazeteci 9 Türk İsrail'de alıkonuldu
4'ü gazeteci 9 Türk İsrail'de alıkonuldu
Sadakataşı Derneği ile Kudüs'e giden 4'ü gazeteci 9 Türk vatandaşı İsrail'in Ben Gurion Havalimanı'nda alıkonuldu.

RADİKAL- Sadakataşı Derneği ile Kudüs'e giden 4'ü gazeteci 9 Türk vatandaşı İsrail 'in Ben Gurion Havalimanı'nda alıkonuldu. Star Gazetesi'nden Halime Kökçe, Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, TRT Haber 'den Özden Ayvaz ile Hüsayin Günay ve Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı Levent Uslu, aktivistler Kemal Özdal, Durdane Özdal, Fatih Bolcan ile Sümeyra Bolcan 6 saat Ben Gurion Havalimanı'nda bekletildi. 

'TEK TEK SORGULADILAR'

Star Gazetesi yazarlarından Halime Kökçe, Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "6 saattir bir grup gazeteci ve aktivistle Ben Gurion Havalimanı'nda tutuluyoruz. Tek tek sorguladılar. Hala salıvermiyorlar" ifadesine yer verdi. Kökçe, telefonlarını şifreleriyle aldıklarını ve WhatsApp yazışmaları ile rehber bilgilerini sorduklarını aktarırken, "An itibariyle deport edildiğimiz haber verildi. 10 yıl süreyle ülkeye giriş yasağımız varmış" açıklamasını yaptı.

10 YIL SÜREYLE GİRİŞ YASAĞI

İsrail'in, Sadakataşı Derneği ile Kudüs'e giden 4'ü gazeteci 9 Türk vatandaşı hakkında sınır dışı kararı aldığı belirtildi. İsrail'in havalimanında beklettiği heyettekileri sınır dışı kararı aldığı ve 10 yıl süreyle ülkeye giriş yasağı koyduğu öğrenildi. 

(AA)