505 köpek son anda kurtarıldı

505 köpek son anda kurtarıldı
505 köpek son anda kurtarıldı

Fotoğraf: Quirky China News

Çin'deki aktivistler, kafesler dolusu köpeği kurtarmak için ilginç bir metod denedi.

Çin’deki restoranlarda köpek etinin servis edildiği bilinen bir gerçek. Her yıl aktivistler bu şekilde kafeslere konularak götürülen pek çok köpeği ölümden kurtarmak için kafesleri kesmek ya da köpeklerin tutuldukları yerlere gece yarısında girip onları kurtarmak gibi eylemlere imza atıyorlar.

Bu kez kullandıkları metod ise daha farklıydı. Daily Mail’den Lee Moran’ın haberine göre Yunan Eyaleti’ndeki otoyoldaki sürücüler kamyoneti polise ihbar etti. Bazı sürücüler ise, Çin’de Twitter benzeri işleyen Weibo isimli sosyal paylaşım sitesine fotoğraflar yüklediler ve polisin duruma müdahele etmesini istediler. Kamyonet durdurularakarak, yakınlardaki bir polis merkezine yönlendirildi. İnternetten olayı haber alan aktivistler, kamyonun çekildiği istasyona akın ettiler.

Ancak kamyon sahibinin belgeleri tamdı ve köpekleri herhangi bir restorana götürdüğüne dair bir kanıt da yoktu. Köpeklerin kurtarılamayacağı belli olunca bir aktivist, köpekleri 60 bin yuan (yaklaşık 17 bin TL) karşılığı satın almayı teklif etti.

Feci koşullar altında taşınan köpeklerden 505’i kurtarılabildi. Sabaha dek köpekleri tek tek temizleyen gönüllüler, yeni sahipler bulunana kadar onlarla ilgilenmeye devam edecek.


  ETİKETLER:

  Twitter

  ,

  Çin

  ,

  haber

  ,

  Gece

  ,

  Mail

  ,

  sosyal