5300 yıllık kan örneği

5300 yıllık kan örneği
5300 yıllık kan örneği
Mağara adamı Ötzi üzerinde çalışmalar yapan bilim adamları, cesetten kan örneği almayı başardı.


1991 yılında İtalyan Alpleri'nde bulunan 5300 yıllık mağara adamı Ötzi'nin üzerinde çalışan bilimadamları, cesedin yaralarında alyuvar hücreleri bulmayı başardı.

Royal Society Interface adlı dergide yayınlanan araştıma Ötzi'yi mükemmel bir biçimde muhafaza eden koşullar sayesinde ölümünden kısa bir süre önce akan kanının da korunmuş olduğunu ortaya çıkardı. Şimdiye dek elde edilmiş en eski kan örneği olan bulgu, dünyanın en eski cinayeti olarak adlandırılan hikayede yeni bir ipucu oluşturuyor.

Kan hücreleri çok kolay bozulduğu için, bu denli eski örneklerde normalde kan örneği bulmak mümkün olmuyordu. Ötzi üzerinde yapılan ilk incelemelerde de kan kalıntısına rastlanmamıştı. Şimdi ise kan örneğinin yanında, Ötzi'nin ölmeden önce yediği son yemek de tespit edildi.

Ötzi bir kaç doğa yürüyüşçüsü tarafından sırtına bir ok saplı şekilde bulunduğundan beri bilim adamları mağara adamının ölümünün detaylarını ortaya çıkartmaya çalışıyor. Mağara adamının ölümüyle ilgili en önemli tartışmalardan biri de cesedin keşfedildiği noktada ölüp ölmediği. Bazı uzmanlar Ötzi'nin bulunduğu yere başkaları tarafından gömüldüğüne inanıyor.

Atomik güç miroskobuyla bulundu
Daha önce Lancet'de yayınlanan bir araştırma Ötzi'nin elinde alyuvar hücrelerinde bulunan bir protein olan hemoglobin bulunduğunu ortaya koymuştu. Ancak bilim adamları kan hücrelerinin bozulduğuna ve hemoglobinden öte bir bulguya ulaşamayacaklarına inanıyorlardı.

Eurac Mumya Enstitüsü'nden Profesör Albert Zink ve meslektaşları, Almanya 'daki Darmstadt Üniversitesi'nden bilim adamlarıyla ortaklaşa gerçekleştirdikleri çalışmada Ötzi'nin yarasının çevresindeki dokuyu ‘atomik güç mikroskopisi’ adlı teknikle inceledi. İnceleme sonucunda bilim adamları Ötzi'nin yarasında bulunan hücrelerin halka şeklinde olduğunu, alyuvar hücrelerinin de mikroskop altında halka şeklinde görüldüğünü belirtti.

Araştırmayı gerçekleştiren bilim adamları kan hücrelerini bulmakta kullandıkları tekniklerin gelecekte aynı çağda işlenen diğer cinayetlerin aydınlatılmasında da kullanılabileceğini düşünüyor. ( BBC Türkçe)