550 Batılı kadın IŞİD'e katıldı

550 Batılı kadın IŞİD'e katıldı
550 Batılı kadın IŞİD'e katıldı
Londra'daki King's College'da yapılan bir araştırmada, 550 Batılı kadının IŞİD'e katıldığı ortaya çıktı.

RADİKAL - İngiltere’de yapılan bir araştırma, yaklaşık 550 Batılı kadının IŞİD’e katılmak üzere ülkelerini terk ettiğini ortaya koydu.
Londra’daki King’s College’ın Stratejik Diyalog Enstitüsü ve Uluslararası Radikalleşme Çalışmaları Merkezi tarafından yapılan araştırmada, IŞİD’e katılan kadınların giderek daha genç olduğu, rahat ailelerden gelen ve çoğunlukla iyi eğitim alanların propaganda ve katılımlarda kritik rol oynadıklarını gösterdi.

Reuters’ın haberine göre, IŞİD saflarına katıldıkları sanılan 100’ü aşkın Batılı kadının sosyal medya aktivitelerini baz alan araştırmacılar, kadınların birçok farklı sebeple örgüte katıldıklarını söyledi. 

Tacik özel tim komutanı IŞİD'e katıldı

KADINLARDA DA TIPKI ERKEKLER GİBİ...

Araştırma, kadınların IŞİD’e esasen ‘cihat gelini’ olmak için katıldıkları varsayımının ‘indirgemeci’ hatta yanlış olduğunu gösteriyor. Tıpkı örgüte katılan Batılı erkekler gibi, kadınlar da kendilerini "sosyal ve kültürel olarak dışlanmış hissediyor, Müslümanların zulme uğradığına inanıyor ve bu konuda hiçbir şey yapılmadığı için kızgınlar." Ayrıca "idealist dini görev, kız kardeşlik duygusu ve macera tutkusu" da onlar için çekici geliyor. Fakat IŞİD yönetimi altında yaşam, internette yansıtılandan çok farklı. 

Tikrit yakınlarındaki toplu mezarlardan 470 ceset çıkarıldı

IŞİD, Palmira'dan ilk görüntüleri yayınladı

ORADA HAYAT İDEALİZE EDİLDİĞİ GİBİ DEĞİL

Rapordan çıkan sonuç ise şöyle: “Özel olarak kadınları hedef alan “aşırılık karşıtı” mesajlar yayılmasına, IŞİD yönetimi altındaki hayatın idealize edilenden çok farklı olduğunun ayrıntılı olarak anlatılmasına ve Suriye, Irak’tan dönenlerin topluma kazandırılması ve radikal ideolojiye karşı daha iyi programlar ortaya koyulmasına ihtiyaç var.” (Hürriyet)

ABD'den eğit-donat açıklaması

'Suriye ordusu karşı saldırıya hazırlanıyor'

Pentagon: Irak ordusunun IŞİD'le savaşmak için iradesi yok