6 İslamcı grup aynı çatı altında

Suriye ’de Devlet Başkanı Beşşar Esad hükümetine karşı savaşan 6 İslamcı örgüt ‘İslami Cephe’ adı altında güçlerini birleştirme kararı aldı. Halep’teki en güçlü gruplardan biri olarak görülen Tevhid Tugayı sözcüsü Ebu Firas, Facebook üzerinden ‘Suriye’de savaşan büyük askeri grupların birleştiğini’ ilan etti. Firas, Kelime-i Tevhid’in yazdığı bir bayrak altında birleşen bu 6 örgütün Tevhid Tugayı, Ahrar-uş Şam, İslam Ordusu, Sukur el Şam, Hak Tugayı ve Ensar el Şam olduğunu duyurdu. Söz konusu örgütlerin 3 aylığına askeri, basın, insani ve idari merkezlerini birleştirdiğini aktaran Firas, “Kapımız diğer tüm gruplara açık” dedi. Birleşmeyi doğrulayan bir başka sözcü ise resmi açıklamanın ‘kısa süre içinde’ yapılacağını söyledi. 

IŞİD Atme’yi ele geçirdi

Kararın Tevhid Tugayı komutanı Abdülkadir Salih’in perşembe gecesi Ankara ’da hastanede ölmesi ve ordunun Halep ve Şam civarındaki kilit noktaları ele geçirmesinin ardından gelmesi dikkat çekti. Öte yandan Irak- Şam İslam Devleti (IŞİD) dün Türkiye sınırındaki Atme kasabasını ele geçirdiğini açıkladı. Kasabanın kontrolünü elinde bulunduran Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Komutanı Mustafa Vaddah ve 12 savaşçı da esir alındı. 

OPCW’den şirketlere çağrı

Bu arada Suriye’nin kimyasal stokunun tasfiyesi çalışmalarını yürüten Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (OPCW) özel şirketlere kimyasalların üçte ikisinin imhasıyla ilgili olası bir ihale sürecine katılmayı teklif etti. OPCW, 798 ton kimyasal silah ve 7.7 milyon litre atığı tasfiye etmekle ilgilenen şirketlere çağrıda bulundu.