6 yaşındaki Ferit Şevki 'beni gömmeyin' demişti ama...

6 yaşındaki Ferit Şevki 'beni gömmeyin' demişti ama...
6 yaşındaki Ferit Şevki 'beni gömmeyin' demişti ama...
Yemen'de evi bombalanan ve ağır yaralanan 6 yaşındaki Ferid hayatını kaybetti. Küçük Ferid, doktorlara söylediği "Beni gömmeyin" sözleriyle dünyanın gündemine oturmuştu.

RADİKAL- Yemen'de evi bombalanan ve ağır yaralanan 6 yaşındaki Ferid hayatını kaybetti. Küçük Ferid, doktorlara söylediği "Beni gömmeyin" sözleriyle dünyanın gündemine oturmuştu.

Yemenli 6 yaşındaki Ferid Şevki'nin evi Husilerin roket saldırısında isabet aldı. Ferid Şevki bu saldırıda yaralandı.

Tedavi edilmek için götürüldüğü hastanede doktorlardan kendisini gömmemesini istedi. Ağır yaralanan Ferid, 3 gün boyunca sürdürdüğü yaşam mücadelesini kaybetti. Ferid, şimdiden Yemen'de devam eden savaşın yol açtığı acılara sembol oldu.

Birleşmiş Milletler verilerine göre bu ülkde şimdiye kadar 500'ü çocuk 2300 sivil , çatışmalar ve bombardımanlar sebebiyle hayatını kaybetti.YEMEN'DE NE OLUYOR?

Husiler yaklaşık bir yıl önce başkent Sana'yı ele geçirmişti. Husiler, Suudi Arabistan tarafından desteklenen Cumhurbaşkanı Hadi'nin kaçtığı güney kenti Aden'e yürüyünce Riyad devreye girmişti. Suudi Arabistan'ın yanı sıra birçok Sünni Arap ülkesinin destek verdiği koalisyon Mart ayından bu yana Husilerin mevzilerini vuruyor.

5 BİN KİŞİ YAŞAMINI YiTİRDİ

Savaştan önce en fakir Arap ülkelerinden biri olan Yemen'de, çatışmalardan dolayı insani durum hepten kötüleşti. Ülkede fakirlikle mücadele eden yaklaşık 13 milyon kişi var.

BM'ye göre, çatışmaların başladığı Mart ayından bu yana yaklaşık 100 bin kişi Yemen'i terk etti. Ülkede 1,2 milyon kişi yerinden edildi ve çatışmalarda yaklaşık 5 bin kişi hayatını kaybetti.

KONTROL HUSİLERİN ELİNDE

Şii Husilerin Aden'e yönelik saldırılarından sonra Suudi Arabistan'a sığınan Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi, altı aylık sürgünden sonra 22 Eylül'de Aden'e döndü. (Kaynak: Al Jazeera)