600 milyon kişi yola çıktı!

600 milyon kişi yola çıktı!
600 milyon kişi yola çıktı!
Çin'de ay takvimine göre kutlanan Çin yeni yılında yüzmilyonlarca Çinli aynı hafta içerisinde aileleriyle birlikte olmak için yer değiştiriyor

ŞANGHAY - Ülkenin ekonomik gelişimine paralel olarak kalkınması hızlanan özellikle doğu kesimlerinin göçmen işçileri yılda bir kez aileleriyle bir araya gelme fırsatı buluyor.  Çin’de hayatı durma noktasına getiren bahar bayramında, başta tren istasyonları olmak üzere, otobüs garları ve havaalanlarında büyük çapta izdiham yaşanıyor.

Ülkede mesafelerin uzunluğu ve tren ağlarının gelişmiş olması nedeniyle, göçmen işçiler özellikle demiryolunu tercih ediyor.
Çin Demiryolları Bakanlığı yaptığı açıklamada bu yıl 235 milyon kişinin sadece demiryoluyla taşınmasının beklendiğini duyurmuştu.
Resmi verilere göre bu sayının geçen yıla oranla yüzde 6,1 oranında arttığı kaydedilirken, ülkede diğer ulaşım yollarıyla toplam 600 milyondan fazla kişinin seyahat etmesi bekleniyor.
Yetkililer hafta başından beri günde ortalama 5,8 milyon kişinin taşındığını ve yolcu sayısının her geçen gün arttığını kaydediyor.

Dünyada eşi görülmemiş yoğun insan dolaşımının ardından, Çin’in Pekin, Şanghay, Guangcou gibi kentlerinde hayat neredeyse duruyor ve sokaklar boşalıyor.

Çin devleti ülkede yaşanan bu yoğunluğu azaltmak için elektronik tren bileti, telefonla bilet satışı gibi yolları kullansa da her geçen yıl artan insan trafiği nedeniyle birçok bölgede izdiham yaşanıyor.

Ulaştırma Bakanlığı ek tren, otobüs ve uçak seferleri koyuyor ve ülkede yaşanan bu ciddi kitlesel hareket nedeniyle gelişmiş bölgeler her yıl güvenlik önlemlerini artırıyor.
Tren istasyonları ve otogarlarda binlerce kişinin uzun kuyruklar oluşturduğu gözlenirken, yoğun güvenlik önlemleri ve sadece isme bilet uygulaması her geçen yıl bu yoğunluğun azalmasını sağlıyor.-Yıllık tüketimin 3’te 1’i yapılıyor-Geçmiş yıllara ait istatistikler, 2001 yılında 1,66 milyar, 2005;te 1,9 milyar ve 2010;da 2,2 milyar, 2011’de de 2,5 milyardan fazla yolculuk yapıldığını gösteriyor.
Çin’in ilgili bakanlıkları teyakkuz halinde ülkenin bu döneminde birçok hazırlık yapıyor ve karayollarında birçok servis istasyonu kuruyor.

Ülkede ek seferlere rağmen bu seyahat keşmekeşini yaşamak istemeyen onbinlerce işçi de zor hava şartlarına rağmen motorsikletlerle memleketlerine gitmeyi tercih ediyor.
Tüm fabrikaların neredeyse bir hafta süreyle durduğu süreçte dünyanın üretim tarlası Çin sadece tüketim yapıyor ve ülkenin iç tüketimine de ciddi katkı sağlıyor.

Çin’de bir yılda yapılan iç tüketimin yaklaşık 3’te birinin bu bir haftalık dönem içerisinde yapıldığı kaydediliyor.
Ülke genelinde birçok ünlü marka ve mağaza yaptığı "bahar bayramı indirimleriyle" ürünleri neredeyse 3’te bir fiyatına satıyor.
Göçmen işçilerin bu seyahat keşmekeşine her yıl ülkede artan refah nedeniyle, imkanları geniş Çinliler ülkenin turistik bölgelerine akın ediyor ve bu durum seyahat yoğunluğunu daha da artırıyor. Zengin Çinliler güney bölgeler ya da civar ülkelerdeki turistik mekanları tercih ediyor.

Çin’de yaşayan yabancılar özellikle yılın bu döneminde neredeyse hayatın durduğu, devlet dairelerinin hatta marketlerin dahi kapandığı Çin’de, kendi ülkelerine tatile gidiyor.-Yeni bir başlangıç-


Çin bahar bayramının eski Çin geleneklerine göre "yeni bir başlangıç" olarak görülmesi nedeniyle Çinliler bu dönemde geleceğe dair planlarını yapıyor.

Ülkenin özellikle gelişmiş bölgelerinde çalışan mevsimlik işçiler bir yıllık birikimlerini aktarmak, aileleriyle bir arada yemek yemek, hatta evlilik ya da iş değişikliği gibi konuları görüşmek üzere bir araya geliyor.

Çin yeni yılı tatilinin ardından mevsimlik işçi ve kısa vadeli iş sezonu başladığı için milyonlarca Çinli tekrar gelişmiş bölgelere akın ediyor.

Ancak Çin hükümetinin geçen yıl belirlediği 12. beş yıllık kalkınma planı ile iç tüketime insanların teşvik edilmesi ve iç bölgelerin kalkındırılması programı çerçevesinde birçok eyalette yeni iş imkanları sunuluyor.-İş gücünün merkezinde işçi sıkıntısı-


Çin’in üretim bölgelerinin başında gelen, Guangdong eyaletinde son beş yıldır işçi sıkıntısı yaşandığı belirtiliyor. Zira yapılan tahminlere göre bu yıl bahar bayramının ardından iş gücü sorununun daha da artacağı ifade ediliyor.
Ülkede insan kaynakları hizmetlerini sağlayan birimler, özellikle büyük göçün ardından Çin yeni yılı sonrası bölgelere gelecek işçi sayısında düşüş olacağını savunuyor.

Çin’in iç bölgelerinde de kalkınmanın hızlanması, doğal olarak işçilerin memleketlerine yakın yerlerde çalışmayı istemesine neden oluyor.

Ülkede göçmen işçiler genel olarak aileleriyle birlikte fabrikaların sağladığı yerlerde toplu bir şekilde yaşıyor.
İç bölgelerden gelen üniversite mezunu beyaz yakalılar halk arasında karınca kabileleri olarak adlandırılıyor ve Pekin, Şanghay, Guangcou ve Şıncın gibi birincil öncelikli şehirlerde çalışmayı tercih ediyor.

Ancak bu şehirlerdeki yüksek yaşam maliyetleri ve kiralar nedeniyle onlar da şehrin dışında bulunan varoşlarda toplu bir şekilde yaşıyor.
Çin’de insanların memleketlerinden binlerce kilometre uzakta çalışması, zor şartlar altında yaşaması gibi unsurlarla birlikte, iç bölgelerde üretimin teşviki gibi unsurların ülkenin üretim lokomotifi olan bölgelerde iş gücünün düşeceği endişelerine neden oluyor.  Çin bahar bayramı bu yıl ay takvimine göre 23 Ocak’tan itibaren başlayacak. (aa)