7 bin metreye ilk dalış

Çin dünyanın en derin insanlı denizaltı dalışını yapacak. Daha önce Rus ve Japon gemileri 6 bin metreye kadar inebilmişti.

PEKİN - Çin dünyanın en derin insanlı dalışını yapmak için Mariana çukuruna "Mistik Deniz Ejderhası (Ciaolong)" adlı denizaltısını taşıyan bir oşinografi gemisi gönderdi.

Ulusal basındaki haberlere göre, bu ayın ortalarında yahut Temmuz başında 7 bin metreye insanlı dalış yapılacak. Dalışı gerçekleştirecek denizaltının da bulunduğu gemi Çin'den ayrılırken, 100 civarında bilim adamı da dalışı yerinde inceleyecek.

Ye Song, Fu Vıntao ve Tang Cialing adlı üç dalgıcın "Mistik Deniz Ejderhasıyla" dalacağı belirtilirken, bilim adamlarının da dalış sırasında alınan deniz dibi örneklerini inceleyeceği kaydedildi.

Ciaolong'un daha önce 3.759 metre seviyesine daldığı kaydedilirken, bu dalış Çin'i ABD , Rusya , Fransa ve Japonya'nın ardından 3.500 metre derinliğin altına inebilen beşinci ülke konumuna getirmişti.

Çin Devlet Okyanus idaresinden Liu Şinçıng, 7 bin metrelik dalışın insanlık tarihinde bir ilk olduğunu söyledi ve bu durumdan kazanılacak birçok deneyim olduğunu vurguladı.

Yabancı bilim adamları kullanabilecek
Liu ayrıca Çin'in derin deniz dalış teknolojisinin "açık bir kaynak" olduğunu belirtti ve bunun yabancı bilim adamlarının da kullanımına açılacağını ifade etti.

Habere göre, şu ana kadar Rusya ve Japonya 6 bin metre derinliğe ulaşmıştı.

Ciaolong'un baş tasarımcısı Şü Çinan, denizaltının hidrolik basınç sistemlerinin yüksek basınç ve ani ısı değişikliklerine uygun olarak geliştirildiğini anlattı.

Çin, Ciaolong projesini 2002 yılında başlatmıştı. Ciaolong'un Temmuz ortasında Çin'e dönmesi bekleniyor. (aa)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Fransa

  ,

  Japonya

  ,

  Rusya

  ,

  Çin

  ,

  Gemi

  ,

  Bilim

  ,

  ülke

  ,

  kaynak