7 ülkeden Rusya'ya çağrı

7 ülkeden Rusya'ya çağrı
7 ülkeden Rusya'ya çağrı
Rusya'nın, Suriye'deki hava operasyonlarıyla ilgili Türkiye, ABD, Almanya, İngiltere, Fransa, Katar ve Suudi Arabistan ortak bildiri hazırladı. Bildiride Rusya'ya, 'Suriyeli örgütlere ve sivillere yönelik saldırılara' derhal son verilmesi ve IŞİD'le mücadele çabalarına odaklanılması çağrısı yapıldı.

RADİKAL - Türkiye , ABD , Almanya, İngiltere, Fransa, Katar ve Suudi Arabistan, Rusya'nın, Suriye'deki hava operasyonlarına ilişkin ortak bildiri hazırladı. Bildiride, Rusya'nın 'sivilleri hedef almasından' endişe duyulduğu belirtildi. Ortak bildiride şu ifadeler yer aldı: 

"ABD, Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, Katar, Suudi Arabistan ve Türkiye hükümetleri olarak, Rusya Federasyonu’nun Suriye’deki son askeri faaliyetleri hakkında şu hususları beyan ederiz: Rusya Federasyonu’nun Suriye’ye askeri yığınağından ve özellikle Rus Hava Kuvvetleri’nin dünden beri Hama, Humus ve İdlib’de sivil kayıplara sebep olan ve hedef olarak IŞİD'i almayan saldırılarından derin kaygı duyuyoruz. Gerilimi tırmandıran bu askeri faaliyetler, aşırıcılığın ve radikalleşmenin daha fazla körüklenmesinden başka hiçbir amaca hizmet etmeyecektir. Rusya Federasyonu’na, Suriye muhalefetine ve sivillere yönelik saldırılarına derhal son vermesi ve IŞİD'le mücadele çabalarına odaklanması çağrısında bulunuyoruz."

Rusya: Suriye'deki hava saldırılarımız 3-4 ay sürecek

'36 SİVİL ÖLDÜ' İDDİASI

Rusya'nın, Humus'ta düzenlediği hava operasyonunda 36 sivilin hayatını kaybettiği belirtilmiş, Rusya ise bu raporları yalanlayarak, Suriye'deki hedeflerinin IŞİD ve diğer terör örgütleriyle mücadele olduğunu savunmuştu. Türkiye Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu da perşembe günü, Türkiye'nin sivillerin hedef alındığı bilgileri nedeniyle kaygılı olduğunu bildirmişti.

Bir süredir Suriye’ye silah girişini artıran ve Lazkiye’de bir üs kuran Rusya, 30 Eylül Çarşamba günü Suriye’de hava saldırılarına başlamıştı.

Putin: Sivil kayıplarla ilgili haberler Rus jetleri daha havalanmadan çıktı

Rusya: Dünya artık tek kutuplu olmayacak

Lavrov: Rusya Suriye'de IŞİD ve diğer terörist gruplarla savaşıyor

Rusya: Bağdat isterse Irak'ta da hava operasyonunu değerlendiririz